سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷

در خراسان شمالی

طرح تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی و سند راهبردی بخش آب تصویب شد

معاون استاندار خراسان شمالی علی نیا

بجنورد- در کمیته حفاظت از منابع آب استان طرح تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی برای دشت های شیروان، فاروج و اسفراین از طریق پیاده سازی مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی و سند برنامه راهبردی بخش آب تصویب شد.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل ازاداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در ارتباط با طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: در گام نخست برای اجرای این طرح باید تمام چشم اندازهای حوزه آب مشخص شود و این طرح مبتنی بر مطالعات کارشناسی و مردمی باشد.

محمد حسین علی نیا با بیان اینکه از اولویت های مهم ما حوزه آب و منابع طبیعی است، افزود:هر چند بیشترین اعتبارات حوزه عمرانی صرف راه های استان و ساخت مجتمع های آبرسانی شده اما بازهم با بحران کم آبی هم در کشور و هم در استان مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: به رغم اینکه ۹۰ درصد مصرف آب در حوزه کشاورزی رقم می خورد اما اگر بتوانیم ده درصد باقی مانده را به درستی مدیریت و برنامه ریزی کنیم تا حدودی خواهیم توانست بحران کم آبی را مدیریت کنیم.

علی نیا تاکید کرد: برای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نحوه پایش و سنجش اقدامات بسیار حائز اهمیت است که باید هر ساله مورد ارزیابی قرار گیرد ضمن اینکه نباید نقش آموزش و اطلاع رسانی به مردم و کشاورزان مورد غفلت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای هر طرحی استمرار در کار، مطالعات، برنامه ریزی و تغییر الگوی کشت محصول مورد توجه قرار گیرد.

علی نیا همچنین به موضوع سند بخش آب نیز اشاره کرد و افزود: با تصویب این سند باید ملاک عمل ما در سطح استان استناد به این سند باشد هر چند که  از سال های گذشته تاکنون در  استان شاهد مشارکت مردمی در حوزه آب های سطحی و مدیریت و سازماندهی آن بوده ایم و نیز در بخش منابع آب های زیر زمینی هم اقدامات خوبی انجام شده است.

در ادامه این نشست دکتر پاپلی یزدی استاد و پژوهشگر برجسته کشور نیز در دفاع از طرح تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی نیز گفت:در تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند که ساختارهای مهندسی به تنهایی پاسخگو نیست و ما نیازمند مشارکت و حضور مردم در اجرای طرح ها هستیم.

وی با تاکید بر اینکه اساس اعتبارات نیز باید مردم محور باشد، افزود: مصرف کمتر، درآمد بیشتر و جذب سرمایه های کوچک در سطح محلی، منطقه ای و بین المللی در حوزه آب بسیار مهم است.

وی هدف نهایی از اجرای طرح فوق را کاهش مصرف و تقاضای آب و تعادل بخشی دشت  به همراه افزایش درآمد عنوان کرد و اظهار داشت:اگر در حوزه آب، توسعه پایدار با محوریت مردم انجام شود شاهد رفاه و آسایش بیشتر، مصرف کمتر آب، حفظ محیط زیست و تعادل بخشی دشت خواهیم بود.

در پایان جلسه از سوی مدیرکل منابع طبیعی استان لوح تقدیری با امضای معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها به پاس تلاش ها و حمایت های علی نیا معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار جهت سیاستگذاری برای پروژه منارید استان اهدا شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.