پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳

صالحی عنوان کرد

امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور خنداب باشیم/ گازدهی به سانتریفیوژها در فردو در عرض ٤ روز

صالحي

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خروج آمریکا از برجام گفت: وظیفه ما در سازمان آمادگی برای برگشت پذیری است و می توانیم در عرض چهار روز سانتریفیوژها در فردو را گازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد انجام دهیم.

به گزارش قدس آنلاین، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگویی در آستانه ٢٠ فروردین روز ملی فناوری هسته ای عنوان کرد: امسال شاهد دستاوردهای چشمگیر و افتخارآفرینی خواهید بود برای مثال ما تا به امروز برای حوزه سلامت سه نوع سانتریفیوژی که در بازار به طور عادی پیدا نمی شود که بتوانید بخرید را ساختیم و توانستیم این سانتریفیوژها که اساس برخی از کارخانجات حوزه سلامت مثل واکسن سازی و یا ساخت داروهای جدید است، مثل سانتریفیوژهای اولترا و سانتریفیوژهای توبولار را برایشان ساختیم.  

وی افزود: سانتریفیوژی هم امسال به شرکت نفت تحویل می شود که در چاه های حفاری از آن استفاده می شود، سانتریفیوژ دکتانت که خیلی پیشرفته است و می توان گل حفاری را از طریق این سانتریفیوژ بازیابی کرد که این هم به محیط زیست کمک می کند و هم به نفع صنعت نفت است. 

معاون رئیس جمهور گفت: علاوه بر توانستیم دستگاهی را بسازیم که از رطوبت هوا و با حداقل انرژی بتواند آب تولید کند. 

صالحی درباره نخستین بیمارستان هسته ای نیز عنوان کرد: انشالله در سالجاری ١٣٩٧ عملیات نخستین بیمارستان هسته ای شروع می شود و امیدواریم ظرف سه چهار سال آینده بتوانیم اقدام به راه اندازی این بیمارستان کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در ساغند و اردکان هم خبر خوشی داریم که ٢٠ فروردین اعلام می کنیم، خبر خوشی است و در عرصه بین المللی پیام دارد.

صالحی بیان کرد: هر جایی که بخواهند برای ما محدودیت ایجاد کنند ما قطعا راهی پیدا می کنیم که آن محدودیت را دور بزنیم.

وی که با شبکه خبر گفتگو می کرد، درباره آینده برجام و خروج آمریکا از توافق نیز خاطرنشان کرد: وظیفه ما در سازمان انرژی اتمی آمادگی برای برگشت پذیری است. یک هزار و ٤٤سانتریفیوژ ما در فردو نصب هستند ولی در خلا هستند و گازدهی نمی شوند، ما میتوانیم در عرض چهار روز گازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد را انجام دهیم.

وی درباره راکتور آب سنگین خنداب (اراک) گفت: طراحی مفهومی و طراحی پایه راکتور پایان یافته و کارشناسان چین، آمریکا  و ١+٥ آن را تایید کرده و مهر زده اند و طراحی مفهومی راکتور ما دارای مهر استاندارد یک کشور پیشرفته است و امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: کشورهای اطراف ما در حوزه خلیج فارس هم در حال ساخت نیروگاه هستند، ولی کدام کشور در حال بهره برداری است، ما خودمان این کار را انجام می دهیم و اینجاست که مایه افتخار است. 

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.