چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹

آیت الله مکارم شیرازی:

دلالان اصلی ارز به عنوان مفسد فی‌الارض محاکمه شوند

 آیت الله ناصر مکارم شیرازی

 یکی از مراجع تقلید شیعیان با تأکید بر برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی، گفت: باید دلالان اصلی ارز به عنوان مفسد فی‌الارض محاکمه شوند.

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی قبل از ظهر چهارشنبه در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به تغییرات شدید ارز و دلار در روزهای اخیر اضافه کرد: در این چند روز شاهد حوادث غیرمنتظره‌ای بودیم و نرخ ارز ساعت به ساعت تغییر و ترقی می‌کرد و نشان داد توطئه جدیدی در کار است.

وی افزود: بدون تردید دستی در پشت این حوادث بود و منافقان داخلی با اربابان خارجی خود دست به دست هم داده‌اند تا کشور را به آشوب بکشند و اقتصاد را فلج کنند.

این استاد سطوح عالی حوزه اظهار داشت: در این شرایط باید با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد شود و مطمئن باشیم بدون قاطعیت مشکلی حل نخواهد شد و اگر ما پیش دستی نکنیم هزینه‌های زیادی در آینده باید بپردازیم.

وی خواستار محاکمه شدید دلالان اصلی ارز به عنوان مفسد فی‌الارض شد و گفت: باید چند نفر از مهره‌های اصلی دلالان ارز که می‌خواستند کشور را به آشوب بکشند به عنوان مفسد فی‌الارض محاکمه شوند تا بقیه حساب کار خود را بدانند.

دادگاه ویژه برای رسیدگی به مفسدان اقتصادی حوادث اخیر تشکیل شود

آیت الله مکارم شیرازی خواستار تشکیل دادگاه ویژه برای رسیدگی به مفسدان اقتصادی حوادث اخیر شد و اضافه کرد: باید به سرعت دادگاهی تشکیل و به حساب آنان برسند نه اینکه مانند دادگاه مفسدان اقتصادی گذشته باشد که صدور رأی چند سال طول می‌کشد.

وی با بیان اینکه ارز صرفاً باید به کسانی که صادرات و واردات دارند پرداخت شود، گفت: فروختن ارز به افراد عادی چه معنایی دارد؟ و چرا باید این کار انجام شود.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دولت باید ضرب‌الاجلی برای تیم اقتصادی خود تعیین کند تا اشتباهاتشان را جبران کنند.

وی با بیان اینکه دولت در این شرایط باید تقویت شود، اظهار داشت: اگر مسئولان مرتبط فعلی در ضرب الاجل تعیین شده توانستند مشکلات را حل کنند در سمت خود بمانند و اگر نتوانستند جای خود را به دیگران بدهند که توانایی اداره کشور را دارند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: اگر نسبت به نرخی که تعیین شده قاطعیت به خرج دهند همه چیز کنترل می‌شود وگرنه امروز بازی دلار است و فردا بازی برجام خواهد بود و اگر این قاطعیت نباشد مشکلات زیادی خواهیم داشت.

با قاطعیت جلوی ورود اجناس خارجی مشابه گرفته شود

وی اضافه کرد: وقتی رهبری امسال را سال حمایت از کالای داخلی می‌نامند باید با قاطعیت جلوی ورود اجناس خارجی مشابه گرفته شود و به عدم استفاده آن‌ها در ادارات بسنده نکنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم همچنین در بخش ابتدایی سخنانش با بیان اینکه فشارهای روحی عامل بسیاری از بیماری‌ها و مرگ زودرس است، گفت: بر اساس روایت پیامبر(ص)، خداوند شادی را در یقین و رضایت و حزن را در شک و نارضایتی قرار داده است.

وی افزود: فردی که خودش را در تلاطمات زندگی، تنها می‌بیند یار و پشتیبانی ندارد و با بدبینی به دنیا می‌نگرد.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: اعتقاد به خدا نه تنها برای قیامت بلکه برای داشتن زندگی سالم و آرام در دنیا نیز لازم است.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.