دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶

رییس کل دادگستری استان البرز عنوان کرد:

کاهش پرونده های مانده ومسن اولویت کاری دستگاه قضایی البرز

فاضلیان- دادگستری البرز

کرج- رئیس کل دادگستری استان البرز مهمترین اولویت استان در سال جاری را کاهش پرونده‌های مانده و مسن، ساماندهی اجرای احکام مدنی، افزایش دقت و سرعت در رسیدگی، مبارزه بی‌امان با فساد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی وتوجه به سیاست‌های پیشگیرانه در تمامی حوزه‌ها عنوان کرد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی دادگستری البرز، احمد فاضلیان در نشست شورای معاونین دادگستری استان البرز که صبح امروز دوشنبه  برگزار شد با تشریح آثار مثبت این ماه معنوی و الهی در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: در ماه مبارک رمضان شاهد کاهش محسوس در حوزه وقوع جرایم مختلف هستیم که امیدواریم دستگاه‌های فرهنگی کشور برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده از این ظرفیت داشته باشند.

وی افزود: در این ماه یکی از مصادیقی که منجر به آزرده خاطر شدن روزه‌داران می‌شود مصادیق روزه‌خواری در ملاعام است؛ کسانی که عذر شرعی دارند باید از تظاهر به روزه‌خواری در اماکن عمومی خودداری کنند لذا برای مقابله با هنجارشکنی‌های احتمالی تدابیر لازم اتخاذ شده و شعبه ویژه‌ای در دادسرای کرج تشکیل داده‌ایم.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز در ادامه با اشاره به عملکرد بخش‌های مختلف قضایی و اداری دادگستری استان در سال ۹۶ گفت: بر اساس شاخص‌های ارزیابی، همکاران موفقیت‌های چشمگیری کسب کرده‌اند و این موفقیت در حالی به دست آمده که به دلیل کمبودهای زیرساختی و منابع انسانی، دادگستری استان البرز در زمره استان‌های محروم کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به حضور نیروهای توانمند این انتظار وجود دارد که در همه بخش‌های اداری و قضایی همچنان جزو برترین‌های کشور باشیم.

فاضلیان با تشریح شرایط دادگستری استان توضیح داد: کمبود ۷۰ درصدی کادر اداری، کارکنان دادگستری را در شرایط بغرنجی قرار داده است و مطمئنا اگر این شرایط در دستگاه دیگری بود خدمات‌رسانی به مردم مختل می‌شد ولی در استان البرز شاهد هستیم که کارکنان قضایی و اداری مجاهدانه ناممکن‌ها را ممکن کرده‌اند و ارزیابی‌های آمار نشان می‌دهد که در بسیاری از شاخص‌ها توانسته‌ایم به چشم‌انداز ترسیم شده دست پیدا کنیم و عقب‌ماندگی زیادی نسبت به استان‌های برخوردار از امکانات بیشتر نداشته باشیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز مهمترین چالش دادگستری استان را در حوزه قضایی عنوان کرد و گفت: باید در سال اخیر تدابیر جدی برای جلوگیری از اطاله دادرسی و مختومه کردن پرونده‌های مانده در شعب اندیشیده شود تا بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده بر اساس برنامه‌ریزی سه ساله دست پیدا کنیم.

وی متذکر شد: میزان رضایت از کارکنان در بین مراجعان مراکز مختلف قضایی افزایش داشته و نارضایتی‌ها کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد که بیانگر تلاش و همت همکاران است ولی نباید به این موفقیت‌ها بسنده کنیم و باید تلاش شود تا مردم دغدغه‌ای در احقاق حقوق خود نداشته باشند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز اقدامات انجام شده در حوزه معاونت‌های مختلف دادگستری استان را چشمگیر توصیف کرد و توضیح داد: معاونت فرهنگی با تغییر مدیریتی که داشت توانست در یک جهش بزرگ از رتبه ۲۵ کشوری به جایگاه نخست برسد  و جایزه تعالی فرهنگی را برای دادگستری استان به ارمغان بیاورد.

وی به نبود ارزیابی سالانه مبتنی بر رتبه‌بندی در معاونت‌های مختلف قوه قضائیه به استثنای معاونت فرهنگی اشاره کرد و گفت: اگر چنین ارزیابی‌ای وجود داشت در سایر بخش‌ها نیز با توجه به اقدامات بدیع و خلاقانه‌ای که صورت گرفته دادگستری استان می‌توانست از جایگاه بسیار مناسبی در میان سایر استان‌ها برخوردار باشد.

وی ادامه متذکر شد: مهمترین آفت مدیریت ابتلا به روزمرگی است بنابراین باید برنامه‌محوری، خلاقیت، نوآوری و ابتکار در سرلوحه اقدامات و فعالیت‌های مدیران قضایی استان باشد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه همه مدیران قضایی استان به مفاد برنامه چهارم توسعه قضایی و برنامه اجرایی سال ۱۳۹۷ استان از آن‌ها خواست برنامه بخش خود را در مقابل دیدگان قرار دهند و درصد پیشرفت اجرای برنامه را مرتب کنترل کنند و به محض مشاهده هرگونه عقب ماندگی در اجرای برنامه به سرعت نسبت به اصلاح روند فعالیت‌ها و سرعت بخشی به آن اقدام کنند.

وی مهمترین اولویت استان در سال جاری را کاهش پرونده‌های مانده و مسن، ساماندهی اجرای احکام مدنی، افزایش دقت و سرعت در رسیدگی، مبارزه بی‌امان با فساد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و توجه به سیاست‌های پیشگیرانه در تمامی حوزه‌ها عنوان کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.