دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲

هنیه: روابط امروز حماس با ایران متمایز و پیشرفته است/ سوریه، برادر ماست

اسماعيل هنية

قدس آنلاین: رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگو با یک خبرگزاری روسی، ضمن اعلام اینکه ایران کشوری محوری و مهم در منطقه است، افزود این جنبش از هیچ محور عربی یا منطقه‌ای علیه محوری دیگر در منطقه حمایت نمی‌کند.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگویی با «اسپوتنیک» در باره روابط این جنبش با ایران، قطر، مصر و برخی مسایل دیگر صحبت کرد.

ایران، قطر و مصر

وی در خصوص حمایت ایران از حماس گفت: ایران نقشی محوری در منطقه دارد و روابط با این کشور، بُعدی راهبردی دارد؛ تهران در راستای منافع ملت فلسطین و مقاومت قهرمان آن بسیار کار کرده است و امروز می‌توانیم بگوییم رابطه با ایران در مرحله‌ای پیشرفته و عالی است.

اسماعیل هنیه در ادامه برخی گفته‌ها مبنی بر «پشتیبانی حماس از محوری عربی علیه محور دیگر» را تکذیب کرد و گفت: ما با تمامی طرف‌ها روابط خوبی داریم، در محوری علیه محوری دیگر مداخله نمی‌کنیم؛ ما صاحب مسأله‌ای جامع یعنی مسأله فلسطین هستیم و به حمایت همه نیاز داریم به همین دلیل در زمانی که به سمت روابط قوی با مصر پیش می‌رویم روابط قوی خود با ایران و قطر را نیز حفظ می‌کنیم؛ ما بی‌نیاز از هر شکلی از رابطه با کشورهای حامی فلسطین نیستیم، درست است که معادله دشواری است اما این معادله، ممکن است و باید انجامش دهیم؛ ما خود را از اختلافات منطقه‌ای دور نگه می‌داریم و در راستای اجماع عربی و اسلامی پیرامون مسأله فلسطین می‌کوشیم.

سوریه

وی ادامه داد: حماس می‌خواهد خودش را از مشکلات داخلی در سوریه دور نگه دارد و شرایط عینی منجر به روابط فعلی میان حماس و دمشق شده است. ما رابطه با سوریه را قطع نکردیم اما مجموعه‌ای از شرایط، رابطه کنونی را شکل داد؛ سوریه را کشوری برادر می‌دانیم که دائما در کنار ملت فلسطین ایستاده است، همه آنچه که ما می‌خواهیم این است که خود را از مشکلات داخلی در سوریه دور نگه داریم. امیدواریم امنیت و ثبات به سوریه بازگردد و این کشور به نقش منطقه‌ای و ملی خود بازگردد.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.