شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸

جام جهانی در مشهد باز هم در فضای بسته

جام جهانی

قدس انلاین : با وجود اعلام 7 بوستان برای پخش بازی‌های جام جهانی در مشهد، مسئولان سیاسی استان از منتفی‌شدن این برنامه به دلیل اعلام دیرهنگام این تصمیم از سوی شهرداری و آماده‌نبودن پیش‌بینی‌های انتظامی و امنیتی لازم خبر دادند.

 دوازدهم خردادماه بود که شهردار مشهد از برنامه‌ریزی برای پخش بازی‌های تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی در بوستان‌های مشهد از طریق تلوزیون‌های بزرگ شهری خبر داد. قاسم تقی‌زاده خامسی در دیدار با رضا سخندان، داور بین‌المللی فوتبال در این‌باره، گفت: به دنبال آن هستیم که در صورت فراهم شدن شرایط، بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی را از طریق تلویزیون‌های بزرگ در نقاطی که محل تجمع مردم است از جمله میدان شهدا، پارک ملت و کوهسنگی پخش کنیم تا مردم، فوتبال را دور هم تماشا کنند.
پس از آن معاون سلامت و تربیت‌بدنی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اعلام پخش این بازی‌ها در 7 بوستان برای نخستین‌بار در مشهد، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای که از مدت‌ها قبل صورت گرفت، قرار است که پخش مسابقات را در بوستان‌های «چهل‌بازه»، «کوهسنگی» و «بهار» بر روی تلویزیون‌های وسیع در ابعاد 70 مترمربع پوشش دهیم و در تلاش هستیم تا بتوانیم در بوستان بزرگ ملت نیز این مسابقات را پخش کنیم.
حسن نوری افزود: در بوستان‌های «وفا»، «امت» و «حجاب» نیز قرار است مسابقات به شیوه ویدئو پروژکشن و در ابعاد 90 مترمربع به‌صورت مستقیم پخش شود.
با وجود اعلام عمومی این تصمیم، مسئولان سیاسی استان با تاکید بر این که شورای تأمین مخالفتی با این اقدام نداشته است، از منتفی‌شدن پخش بازی‌های جام جهانی در بوستان‌های شهر به دلیل اعلام دیرهنگام این تصمیم از سوی شهرداری و آماد‌ نبودن پیش‌بینی‌های انتظامی و امنیتی لازم خبر دادند.  
فرصت ناکافی برای تأمین نظم و امنیت
محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شورای تأمین مخالف پخش بازی‌های جام جهانی در بوستان‌های شهر نبوده است، اما این کار مستلزم هماهنگی‌های قبلی و انجام مقدماتی و تمهیداتی بود که باید پیش‌تر انجام می‌گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به این که نیروی انتظامی باید نظم و انضباط این‌گونه مراسمات را تأمین کند و هماهنگی در این زمینه صورت نگرفته بود، لذا نیروی انتظامی با این کار مخالفت کرد.
نوروزیان با بیان این که «شهرداری تنها سه روز پیش از اجرا، این طرح را با ما در میان گذاشت»، تصریح کرد: ما موافق اجرای این کار بودیم و اگر پیش از این هماهنگی‌ها انجام می‌گرفت تا ما امکان تأمین نظم و انتظامات افرادی که می‌خواهند در پارک یا سایر فضاهای شهری جمع شوند را پیش‌بینی می‌کردیم، این کار حتماً اتفاق می‌افتاد، اما چون این هماهنگی‌ها صورت نگرفته بود، بنا شد پخش بازی‌های جام جهانی تنها در مکان‌های سرپوشیده‌ای هم‌چون فرهنگ‌سراها انجام شود. 
هم‌چنین حیدر خوش‌نیت، سرپرست فرمانداری مشهد نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص، عنوان کرد: پخش بازی‌های جام جهانی در سینما‌ها و فضاهای بسته و سرپوشیده فرهنگی در سطح شهر که از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارند بلامانع است، اما پخش این بازی‌ها در فضاهای عمومی مانند پارک‌ها به صلاح نیست.
وی اضافه کرد: به دلیل سخت‌بودن تأمین نظم و امنیت شهروندان در فضاهای عمومی و اینکه کسی مسئولیت حفظ انتظامات و امنیت در این مناطق را قبول نمی‌کند با این کار مخالفت شد.
خوش‌نیت هم‌چنین در خصوص پخش بازی‌های جام جهانی در قهوه‌خانه‌ها، بیان کرد: این کار در گذشته نیز صورت می‌گرفته و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.