یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خب داد

سرمایه گذاری ۴۴ میلیون دلاری سرمایه گذاران افغانستان در خراسان رضوی

 سرمایه گذاران افغانستان در ایران

قدس آنلاین:مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تا پایان سال ۹۶ سرمایه گذاران کشور افغانستان با ۴۴.۵ میلیون دلاریبیشترین سرمایه گذاری را در استان داشته اند.

 ابوالفضل مکرمی فر درجلسه با هیات مدیره انجمن سرمایه گذاران افغانستان در ایران و جمعی از سرمایه گذاران افغانستانی افزود: در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی از جمله افغانستانی‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به آمار سرمایه گذاری سال گذشته در استان گفت: سرمایه گذاران خارجی دارای مجوز که با نرخ مبادله‌ای ارز وارد کشورکرده اند تا پایان سال 96 در قالب 25 طرح گردشگری حجم سرمایه‌ای معادل 74 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تصریح کرد: از 25 طرح گردشگری استان، 18 طرح مربوط به سرمایه گذاران افغانستانی بوده است.

مکرمی فرگفت: از این 74 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی درخراسان رضوی 44.5 میلیون دلارمربوط به افغانستانی‌ها بوده است.

وی از سرمایه گذاری افغانستانی‌ها در منطقه گلشهر مشهد، قدردانی کرد و گفت: این اداره کل آمادگی دارد در چارچوب قوانین حداکثر همکاری را با سرمایه گذاران کشور دوست و برادر افغانستان داشته باشد.

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درباره درخواست برخی تسهیلات برای سرمایه گذاران افغانستانی در ایران افزود: امتیازاتی برای سرمایه گذاردر قانون پیش بینی شده این است که سرمایه گذاران افغانستانی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
مکرمی فر 5 پیشنهاد را نیز در این جلسه با سرمایه گذاران مطرح کرد و گفت: با توجه به پیشینه تاریخی، روابط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه هرات با خراسان رضوی به ویژه مشهد ایجاد اتوبان مشهد–هرات می‌تواند تبادلات بین این دوشهر را توسعه و گسترش دهد.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده برای احداث و راه اندازی مرکز ملی گوهرسنگ‌ها در مشهد و ظرفیت‌های اقتصادی که در این زمینه وجود دارد و افغانستان نیز در این زمینه استعدادهای خوبی دارد، سرمایه گذاران افغانستانی می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره  به اشتراکات فرهنگی- تاریخی ایران و افغانستان و گفت: این آمادگی را داریم در صورت تمایل افغانستانی‌ها به ویژه بخشی از افغانستان که در حوزه تمدنی خراسان بوده، آثاراین کشور در موزه خراسان بزرگ به نمایش گذاشته شود.

مکرمی فر با اشاره به برخی فرصت‌های اقتصادی شهر مشهد برای افغانستانی‌ها پیشنهاد کرد: رستوران افغانستانی‌های مقیم مشهد یکی از فرصت‌های مهم اقتصادی است که با سرمایه گذاری افغانستانی‌ها می‌تواند انجام شود.

وی گفت: با توجه به در پیش رو بودن نمایشگاه بین المللی جهانگردی مشهد، به افغانستانی‌ها نیز پیشنهاد و درخواست می‌کنیم در این نمایشگاه شرکت کنند.

 عبداللهی وزیر اسبق مسکن و شهرسازی جمهوری اسلامی افغانستان هم در این نشست  خواستار تسهیلاتی برای سرمایه گذاران افغانستانی برای اقامت در ایران شد وگفت: مشهد ظرفیت‌های ویژه‌ای در زمینه گردشگری سلامت دارد و برای تسهیل استفاده افغانستانی‌ها ازاین ظرفیت‌ها پیشنهاد داریم که هزینه ویزای گردشگران سلامت رایگان شود.

وی با بیان اینکه افغانستانی‌ها علاقه‌مند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری خراسان رضوی هستند، خواستار رفع مشکلات سرمایه گذاران حوزه هتلداری شد.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.