جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹

خرید و فروش لانه خفاش درفضای مجازی/دروغ برای کلاهبرداری و تخریب محیط زیست

خفاش

قدس آنلاین:این روزها در برخی سایت‌های اینترنتی و فضای مجازی، افرادی سود جو مبادرت به انتشار آگهی درخواست و یا فروش "لانه خفاش" با قیمت‌هایی گزاف می‌کنند.

دروغی با هدف کلاهبرداری و تخریب محیط زیست وشایعه خرید و فروش لانه خفاش به مبالغ ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون ریال به دلیل برخی خواص مغناطیسی، موجب شده است برخی افراد ناآگاه با تخریب غارها و برهم زدن زندگی خفاش ها، آرامش این گونه‌های آرام، شب زی و پرفایده را مختل کنند.
 
شایعه گرانبها بودن لانه خفاش‌ها درشرایطی که این گونه اصولا لانه‌ای در محیط‌های طبیعی ندارد موجب تخریب زیستگاه‌ها و غارهای استان شده است و بر این اساس حسب مصوبه کارگروه غارشناسی استان، با عاملین انتشار این شایعه درفضای مجازی، برخورد قانونی خوهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس اداره محیط زیست طبیعی خراسان رضوی با بیان اینکه  این شایعه از اساس غیر واقعی و کذب است می گوید:بر اساس بی اطلاعی برخی از افراد، متاسفانه اخیرا شاهد تخریب‌های زیست محیطی غارها برای یافتن لانه خفاش هستیم.

حسین خواجوی افزود: این موضوع تنها دست آویزی جهت کلاهبرداری برخی افراد سود جو است و لازم است هم استانی‌های عزیز نسبت به این موضوع اطلاع و هوشیاری لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه این اداره کل با هرگونه تخریب غارها و محیط‌های طبیعی بدون اغماض برخورد خواهد کرد از شهروندان و طبیعت گردان درخواست کرد که به منظور حفظ اکوسیستم‌های طبیعی هرگونه مشاهده آثار تخریبی یا حضور متخلفین در عرصه‌های طبیعی را به این اداره کل اطلاع دهند.
 
*صدور دستور قضایی برای کلاهبرداران

قاضی بخشی محبی معاون دادستان نیز در این باره اعلام کرده است که این موضوع به معاون دادستان در حوزه واکنش سریع و فضای مجازی منعکس شده و دستور قضایی برای شناسایی عاملان انتشار این تجارت دروغین در فضای مجازی صادر شده است.

*این دروغ با هدف کلاهبرداری و تخریب محیط زیست است
 
حمید نظامدوست مدیر انجمن غار و غارشناسی استان خراسان رضوی  هم در این باره گفت: شایعه لانه خفاش دروغی با هدف تخریب محیط زیست و از بین بردن ارزش تاریخی و علمی غارهاست.

 وی با بیان اینکه این شیوه کلاهبرداری چندی است که از استان‌های غربی کشور آغاز شده و طی ۲ هفته اخیر به خراسان رضوی نیز راه پیدا کرده است افزود: گسترش این شایعه در فضای مجازی موجب شده برخی افراد ناآگاه اقدام به تخریب غارها نموده و این آثار تاریخی را از بین برده و موجب تهدید جدی حیات مهمترین جاندار این غارها شوند.
 
نظامدوست گفت: عده‌ای با اهداف کلاهبرداری و تخریب محیط زیست این دروغ را در فضای مجازی شایع کرده اند که لانه خفاش‌ها به دلیل ساخته شدن با بزاق دهان آن‌ها خواص مغناطیسی و کاربردهای انحصاری دارد.

وی گفت: این امر موجب شده زندگی خفاش‌ها در غارهای استان به عنوان اکوسیستم‌های مهم و نقش آفرین در محیط زیست با تهدید و تخریب جدی روبرو شود.
 
 اصولا لانه سازی در روند زیست این گونه وجود ندارد و خفاش‌ها تنها پستانداران بال داری هستند که روزها درون غار با آویزان شدن از سقف استراحت کرده و شب‌ها برای شکار از غار خارج می‌شوند.

این گونه نقش بسیار ارزشمند در اکوسیستم طبیعی دارد و کنترل جمعیت حشرات موذی، کمک به گرده افشانی در کشاورزی، دفع آفات مختلف کشاورزی و تامین کود مورد نیاز کشاورزان از مهمترین نقش‌های این گونه است.

تاکنون بیش از ۱۲۰۰ گونه خفاش در جهان شناسایی شده که ۳۰ گونه آن در ایران زندگی می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.