شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به خبرنگار «قدس‌آنلاین»:

فروش نوزادان را نه تأیید و نه رد می‌کنم

محمود مصدق

بندپی

رئیس سازمان بهزیستی هرچند به صورت ضمنی فروش نوزادان در کشور را تأیید کرد اما حاضر نشد درباره این پدیده موضع روشن و شفافی اتخاذ کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی قدس آنلاین، انوشیروان محسنی بندپی امروز و در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر،  در پاسخ به خبرنگار ما درباره شناسایی و فروپاشی باندهای فروش کودکان در تهران و مشهد و اقدامات سازمان بهزیستی برای پیشگیری و مهار این پدیده گفت: فروش فرزند را نه رد و نه تأیید می‌کنم. البته وقوع چنین اتفاقی را به صورت موردی داریم و کسی هم نمی‌تواند منکر این موضوع شود. بهرحال جهت مقابله با  فرزند فروشی سازمان بهزیستی  آمادگی دارد تا همه نوع همکاری را با دستگاه‌های مربوطه داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر قدس آنلاین درباره اظهارات اخیر کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد درمجلس شورای اسلامی‌ که قوانین فرزندخواندگی در ایران را سختگیرانه خوانده است، گفت: قوانین فرزندخواندگی در ایران دو سال پیش اصلاح و تصویب شده که نسبت به گذشته خیلی آسان شده است به همین دلیل نگهداری بچه‌ها در شیرخوارگاه‌های کشور به حداقل زمان رسیده است مگر این که کودکی به دلیل بیماری و یا مسائل دیگر مشتری نداشته باشد.

 به گفته وی وی قوانین فرزند خواندگی در کشور به حدی آسان شده که حتی افراد در صورت تأیید صلاحیت از سوی دستگاه قضائی  می‌توانند کودکان را به صورت امین موقت مثلاً برای مدت 2 ماه نگهداری کنند.

وی در همین زمینه با رد ادعای کسانی که می‌گویند آمار کودکان برگشتی به بهزیستی زیاد است، تصریح کرد:  به ندرت کودکان پس از تحویل به خانواده‌ها به بهزیستی برگشت داده می‌شوند بنابراین می‌توان گفت بسیاری از آمارهایی که در این ارتباط  داده می‌شود بر اساس حدس و گمان است نه کار کارشناسی.

وی کل ظرفیت مراکز و شیرگاه‌های  سازمان بهزیستی را 2500 نفر دانست و با طرح این سؤال که چگونه ممکن است بیش از نیمی‌از کودکان بار دیگر به بهزیستی برگشت داده شوند؟ گفت: بنابراین به عنوان ریاست سازمان بهزیستی حاضرم با کسانی که  چنین ادعاهایی دارند مناظره کنم.

 بند پی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما مبنی بر این که  اقدامات سازمان بهزیستی  با توجه به آسان بودن دسترسی افراد به مواد مخدر تا  چه اندازه نتیجه بخش بوده است ؟گفت: شیوع شناسی اعیاد در سال 94 انجام شده و یک جامعه آماری بدست آمده است  بنابراین باید یک شیوع شناسی دیگری در سال 97 یا 98 انجام شود تا وضعیت و میزان تأثیرگذاری سازمان بهزیستی در این ارتباط مشخص شود از این رو الان اگر بگویم مثلاً اعتیاد را مهار یا کنترل کرده‌ایم یا جلوی رشد خطی آن را گرفته‌ایم، مستند نیست پس در این زمینه باید مطالعه و تحقیق انجام شود اما مصرف شیشه نسبت با سال 94 کمتر شده که دلیل آن تأثیرات راه اندازی و فعالیت کمپین‌ها ، اطلاع رسانی و آگاه سازی خانوارها بوده است.

وی میانگین شیوع اعتیاد در کشور را 4/5 درصد عنوان و تصریح کرد:  بر اساس شیوع شناسی انجام شده در سال 94 شیوع اعتیاد در 10 استان از جمله خوزستان، گلستان بیشتر از میانگین کشوری است .

وی در همین زمینه نسبت  به زنانه‌شدن اعتیاد هشدار داد و گفت: بر این اساس شیوع شناسی یاد شده نسبت مردان به زنان معتاد در گروه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال، ۶ مرد به یک زن، در گروه سنی ۲۵ تا ۴۴ سال ۱۶ مرد به یک زن و در گروه سنی ۴۵ تا ۶۰ سال ، ۱۷ مرد به یک زن است.

وی با اشاره به نقش هم‌افزایی اعتیاد در رشد آسیب‌های دیگر اظهار داشت: با توجه به این  که حمایت‌های اجتماع محور حلقه گمشده  از معتادان بوده است از این رو حمایت‌های اجتماعی و روانی  از این افراد را گسترش و ارتقاء دادیم.

وی از اجرای پایلوت  طرح الگوی اجتماع‌محور و دادگاه‌ درمان‌مدار در ۵ استان در زمینه ماده ۱۶ خبر داد و افزود: ۷۲ هزار معتاد متجاهر جمع‌آوری و پذیرش شدند که اقدامات خوب درمانی برای آنها انجام شد؛ به همین دلیل تعداد معتادان متجاهری که در خیابان‌ها می‌بینیم، نسبت به گذشته کمتر شده است

وی همچنین از اشتغال ۷۵۰۰ معتاد بهبود یافته  در سال 96 خبر داد و گفت:  بازگشت به خانواده، حرفه‌آموزی و اشتغال این افراد به طور جدی در سال جاری دنبال می‌شود.

وی ایجاد  مرکز اقتصادی برای زنان و کودکان معتاد بهبودیافته، راه اندازی  خط ملی اعتیاد با شماره (۰۹۶۲۸) سال گذشته ،برگزاری کارزار رسانه‌ای گل، فعالیت ۵۲۰۰ تیم اجتماع‌محور در محلات آسیب‌خیز، دوبرابر شدن مراکز TC ، تحت پوشش پیشگیری اولیه  قراردادن  19 میلیون ایرانی  در سال گذشته را تنها بخشی از اقدامات سازمان متبوعش جهت پیشگیری و درمان اعتیاد  خواند و گفت: دور از انصاف است اگر بخواهیم این تلاش‌ها را نادیده بگیریم .

وی از ارائه تسهیلات بانکی 20 میلیون تومانی و 100 میلیون تومانی به معتادان بهبود یافته دارای مهارت فنی و بهبود یافته‌های کارآفرین خبر داد و گفت: عدم رعایت حفظ کرامت انسانی در جمع‌آوری معتادان متجاهر مشکلی بود که در گذشته داشتیم اما با اقدامات انجام شده این مشکل کمتر شده است .

به گفته وی حضور مددکار اجتماعی در مراکز درمان سرپایی وابسته به وزارت بهداشت کمی ‌کمرنگ شده است و این یکی از مشکلات در درمان برخی از معتادان است.

وی در ادامه خواستار متمرکز شدن منابع مربوط به درمان اعتیاد در کشور شد و گفت: در حال حاضر فعالیت‌های  مربوط به پیشگیری، درمان و اجتماعی معتادان از سوی سازمان بهزیستی انجام می‌شود بنابراین بهتر است همه اعتبارات یکجا متمرکز شود.

وی در خاتمه به بحث  استخدام معلولین  در دستگاه‌های دولتی پرداخت و گفت: سهمیه سه درصد استخدامی‌معلولان در دستگاه‌های دولتی به قوت خود باقی است و همه دستگاه موظف به اجرای قانون مربوطه هستند .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.