دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱

ناکامی ایران در ثبت جهانی «جنگل ارسباران»

ارسباران

پرونده ثبت جهانی جنگل ارسباران توسط اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو نیازمند به بررسی مجدد شناخته شد بنابراین امسال ایران سهمیه پرونده جهانی در حوزه میراث طبیعی را از دست داد.

به گزارش قدس‌آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر ، از چند روز پیش چهل و دومین کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر منامه بحرین در حال برگزاری است در این راستا هر کشوری پرونده های میراث تاریخی و طبیعی پیشنهادی خود را در این کمیته مطرح و اعضا برای ثبت شدن آن رای می‌دهند. دو روز پیش پرونده محور ساسانی فارس در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت اما اکنون پرونده جنگلهای ارسباران که قرار بود درفهرست میراث طبیعی قرار گیرد پذیرفته نشد.

هر یک از اعضا در این جلسه به این پرونده ایراد گرفتند. پیش از این اتحادیه IUCN (حفاظت از طبیعت) پیشنهاد کرده بود که اصلاً این جنگل ثبت جهانی نشود و اتفاقاً بررسی‌های بیشتری روی آن انجام گیرد بنابراین ایران می‌بایست اطلاعات بیشتری در این باره به یونسکو ارائه کند. در این باره محمد حسن طالبیان گفته بود که این ایرادات بیشتر در حوزه کشاورزی بوده است. 

تا اینکه این پرونده در اجلاس بررسی شد و هر یک از کشورهای عضو اعلام کردند که این پرونده باید ارجاع داده شود تا دو سال بعد بازهم مورد بررسی قرار گیرد.

در این جلسه کارشناسان میراث فرهنگی که نماینده ایران بودند به همراه سفیر ایران در یونسکو قول بررسی مجدد پرونده و تکمیل آن را دادند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.