پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳

درخواست جریان صدر درباره بازشماری آرا در کرکوک/ تاکید حکیم بر تشکیل دولت اکثریت ملی

4

درخواست جریان صدر عراق برای عدم پیش داوری درباره بازشماری دستی آرا در منطقه داقوق استان کرکوک در شمال عراق و تاکید رئیس جریان الحکمه ملی این کشور بر اهمیت تداوم رایزنی برای تشکیل "دولت اکثریت ملی" از جدیدترین تحولات عرصه سیاسی عراق بود.

به گزارش قدس آنلاین، سخنگوی سیاسی مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق خواستار "گمراه نکردن افکار عمومی درخصوص نتایج شمارشدستی آرا در حوزه های بخش داقوق" در استان کرکوک شد.

کمیسیون انتخابات زیر نظر شورای این کمیسیون متشکل از تعدادی از قضات، روز سه شنبه بازشماری شمار دستی جزئی آرای انتخابات پارلمانی اخیر عراق را آغاز کرد که این شمارش از استان کرکوک در شمال عراق آغاز شد.

جعفر الموسوی سخنگوی سیاسی مقتدی صدر رهبر جریان صدر در بیانیه ای اعلام کرد: بازشماری دستی آرا در کرکوک شامل حوزه های داقوق است که کمیسیون انتخابات پیشتر نتوانسته بود آن را محاسبه کند. همه نتایج آن در گذشته به نتایج تشکل های سیاسی افزوده نشده بود.

الموسوی گفت: آرایی به آرای نیروهای سیاسی شرکت کننده افزوده خواهد شد.

وی بر "لزوم برهم نزدن اوضاع و وارونه نکردن حقایق و گمراه نکردن افکار عمومی در این زمینه" تاکید کرد.

الموسوی همچنین بر لزوم "القا نکردن به مردم مبنی بر وجود تفاوت در نتایجی که قبلا اعلام شده بود،" تاکید کرد و از رسانه ها خواست که در اظهار نظر تا زمان رسیدگی مرجع ذیربط یعنی کمیسیون انتخابات درنگ و تامل" کنند.

برپایه این گزارش، برخی رسانه ها پیشتر اسنادی را درخصوص نتایج بازشماری درستی دو مرکز انتخاباتی در بخش داقوقِ دارای اکثریت ترکمان منتشر کردند که "تقلب و کاهش آرای اتحادیه میهنی کردستان عراق را در مقابل افزایش تعداد آرای ترکمان ها و عربها" نشان می داد.

جدول های ضمیمه بازشماری دستی آرا نشان می داد که اتحادیه میهنی کردستان عراق بیشترین زیان را در آرا خواهد داشت. این برخلاف چیزی است که کمیسیون انتخابات براساس بازشماری الکترونیک نشان داده بود و تفاوت در این دو مرکز انتخاباتی واضع است.

این گزارش افزود: جبهه ترکمان های عراق اعلام کرد که بازشماری دستی آرای 24 صندوق اختلاف 50 درصدی را نسبت به نتایج شمارش الکترونیک آرا نشان می دهد.

استان کرکوک شاهد اعتراضات عرب ها و ترکما ها به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اخیر بود و آنها حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق را به "تقلب و دستکاری" آرا متهم کردند.

حکیم: اهمیت تداوم رایزنی باری تشکیل دولت اکثریت ملی

عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی و رئیس جریان الحکمه ملی عراق بر اهمیت تداوم گفت وگوها برای تشکیل دولت اکثریت ملی تاکید کرد.

در بیانیه دفتر عمار حکیم آمده است: عمار حکیم در جریان دیدار خانم جوان لوندیس سفیر استرالیا در بغداد با وی، اوضاع عراق و منطقه را بررسی کرد.

وی بر "نیاز عراقی ها به یکدیگر نیاز دارند و قدرت آنها برای حل مشکلات به دست خودشان و دوری گزیدن عراق از سیاست جناح بندیها و درگیری های بین المللی و نیز اهمیت تداوم گفت وگوهای جاری برای تشکیل دولت اکثریت ملی" تاکید کردند.

حکیم گفت: جریان الحکمه ملی پیشرو در اعطای نقش موثر به زنان و مشارکت آنها در همه ارکان این جریان حیاتی بوده است.

رایزنی بارزانی درباره نقش منطقه کردستان عراق در دولت آینده

نیچروان بارزانی نخست وزیر دولت محلی منطقه کردستان عراق در جریان دیدار کورت گیورگ اشتوکل شتلفیلد سرکنسول آلمان در این منطقه از "کمک برلین به منطقه کردستان عراق تشکر کرد و روند سیاسی در عراق و تشکیل دولت جدید و نقش کردستان عراق در این دولت را مورد بررسی قرار داد".

وی ابراز امیدواری کرد که دولت جدید عراق در سریعترین زمان ممکن تشکیل شود تا به خدمت رسانی به مردم و حل مشکلات بپردازد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.