شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی:

۲۸ درصد ترانزیت کشور از خراسان رضوی انجام شد

ترانزیت

قدس آنلاین: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: طی سه ماه نخست سال جاری از مجموع ۲.۵ میلیون تن ترانزیت ورودی و خروجی کشور ۲۸ درصد از پایانه های مرزی جاده ای این استان انجام شده است.

به گزارش قدس آنلاین، ابراهیم نصری در گفت و گو با ایرنا افزود: از این میزان ۱۹ درصد مربوط به تراتزیت خروجی و ۹ درصد ترانزیت ورودی می باشد که در مسیر کشورهای افغانستان و ترکمنستان انجام شده است.

وی اظهار کرد: در این مدت ۶۹ هزار دستگاه خودرو ترانزیتی از پایانه های مرزی دوغارون، سرخس، لطف آباد و باجگیران تردد داشتند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشت.

وی گفت: ۳۴ هزار دستگاه از این تعداد از پایانه مرزی دوغارون در مرز افغانستان تردد داشتند که نسبت به بهار پارسال چهار درصد کاهش داشته است.

نصری افزود: تبادلات ترانزیتی از پایانه های مرزی سرخس و لطف آباد نیز به وسیله ۳۵ هزار خودرو انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد کاهش داشت.

وی اظهار کرد: در این مدت ۲۱۹ دستگاه کامیون نیز از مرز باجگیران تردد کردند.

وی علت اصلی کاهش تبادلات ترانزیتی از پایانه های مرزی استان را رکود در کشورهای آسیای مرکزی و ترکمنستان اعلام کرد و گفت: طی سه سال گذشته ارزش منات، واحد پول ترکمنستان در برابر دلار چهار برابر کاهش یافت که این امر به کاهش قدرت خرید و تبادلات بازرگانی این کشور منجر شده است.

نصری افزود: این رکود در همه کشورهای آسیای مرکزی رخ داده به گونه ای که حجم ترانزیت و تردد کامیونهای ترکیه از مسیر ایران به آسیای مرکزی نیز کمتر شده است.

خراسان رضوی در حوزه ترانزیت خروجی کالا رتبه نخست، شمار شرکت های حمل و نقل بین المللی رتبه دوم و از نظر صدور و ترانزیت ورودی کالا رتبه سوم کشور را دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.