یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵

موضوع حمایت از تولید ایرانی در شهرداری تهران جدی گرفته نشده است

1

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه شهرداری تهران قرار داد خرید ۶۳۰ واگن با چینی ها را امضا کرده باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرارداده شود چرا که موضوع حمایت از تولید ایرانی جدی گرفته نشده است.

به گزارش قدس آنلاین، براساس اخبار و گزارش هایی شهرداری تهران قرار است ۶۳۰ واگن قطار برای توسعه حمل و نقل عمومی ریلی از چین وارد کند، این در حالیست که سال هاست کارخانه واگن سازی تهران برای تامین نیازهای داخلی راه اندازی شده است. همزمان با سال حمایت از کالای ایرانی، خرید این تعداد واگن از چین محل مناقشه ای جدید در مدیریت شهری است که نتوانسته از ظرفیت های داخلی برای تامین نیازهای خود به نحو احسن بهره ببرد. در همین ارتباط حمید بنایی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با افکارنیوز با اشاره به تلاش نمایندگان در توجیه مسوولین برای حمایت از تولید و کار ایرانی گفت: آنچه همواره در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به صورت مکرر در جلسات متعددی دنبال می شود توجه نمایندگان وتوجه دادن سایر مسوولین کشور به استفاده از ظرفیت های داخلی تولید و لزوم بهره مندی از کالا و تولید ایرانی است. بی شک امسال که سال حمایت از کار  وتولید ایرانی نامیده شده انتظارمی رود مسوولین با هوشیاری بیشتر از کالای ایرانی حمایت به عمل آورند و دستگاه های اجرایی بیش از پیش به چنین موضوع مهمی متعهد و پایبند باشند.

وی دراین باره افزود: حمایت از تولید و کالای ایرانی به معنای حمایت و پشتیبانی از اشتغال جوانان ایرانی است در نتیجه چنین حمایتی است که می توان به آینده اقتصاد کشور  و اعتلای این سرزمین امید داشت. حمایت از کار و تولید ایرانی موضوعی است که مکرر در مجلس تذکر داده می شود و جلساتی با وزارت راه وشهر سازی و همچنین شهرداری برگزاری می شود تا هر چه زودتر بتوانیم به اهداف حمایتی خود از کار و تولید ایرانی برسیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به انتشار خبر خرید واگن از چین توسط شهرداری تهران اظهار داشت: اینکه شهرداری تهران قرار داد خرید ۶۳۰ واگن با چینی ها را امضا کرده باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرارداده شود چرا که موضوع حمایت از تولید ایرانی جدی گرفته نشده و این مورد می تواند ضربه خدشه آفرینی به کارخانه واگن سازی تهران وارد کند. می توان از ظرفیت علمی –پژوهشی سایر کشورها استفاده کرد اما بستن قرار داد  و خرید از خارج با توجه به برخورداری از چنین توانایی باید مورد بررسی مجلس قرار بگیرد که آیا عمل شهرداری کار کارشناسی شده ای بوده یا خیر؟ این موضوع باید در صحن مجلس و در کمیسیون عمران و صنعت مورد بررسی قرار بگیرد که آیا نسبت به بهره برداری از ظرفیت کارخانه واگن سازی کشور بی اعتنایی صورت گرفته است؟ آیا شهرداری با ارزیابی های کامل و با اشراف به این موضوع که باید از سال کالای ایرانی حمایت کنیم دست به چنین خریدی از کشور چین زده یا خیر؟

وی افزود: به هر حال این موضوع باید مورد بررسی دقیق و کارشناسی نمایندگان مجلس قرار بگیرد که آیا ظرفیت های داخلی واگن سازی کشور کفاف تولید واگن های یاد شده را داشته , اگر پاسخ مثبت باشد شهرداری باید در برابر چنین قراردادی از خود دفاع  کند.

بنایی درپایان با اشاره دادن مسوولین به اهمیت حمایت از کالای ایرانی تصریح نمود: بی توجهی به ظرفیت عظیم کارخانه واگن سازی که جوانان ایرانی در آن مشغول به کار هستند به معنای از دست رفتن فرصت های شغلی بسیای و آسیب پذیر شدن کارگاه ها و کارخانه هایی است که ده ها تن از جوانان و نخبگان کشور درآن انجام وظیفه می کنند. لازم است مدیران نسبت به این موضوع تامل بیشتری به خرج دهند که عدم استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های کار ایرانی منجر به افزایش بی انگیزگی دربین سرمایهداران, نخبگان و شرکت هایی می شود که بنحوی که درایجاد  کار، اشتغال،  تولید و توسعه کشور سهیم هستند. مسلما بی انگیزگی یاد شده منجر به افزایش دلسردی و تعطیلی بسیاری از کارخانه ها می شود که ضرر و زیان آن غیر قابل جبران بوده و توسعه صنعت کشور را با مخاطرات مختلفی رو به رو می کند.

منبع: افکارنیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.