یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸

نماینده مردم مشهد و کلات:

دفاع باید منطبق با تهاجم باشد/ رویکرد دفاعی در عرصه عفاف و حجاب، رویکردی فرهنگی است

حجت الاسلام پژمان فر

قدس انلاین : حجت‌الاسلام‌والمسلمین نصرالله پژمانفر گفت: دفاع باید منطبق با تهاجم باشد و رویکرد دفاعی در عرصه عفاف و حجاب یک رویکرد فرهنگی است.

نماینده مردم مشهد و کلات که در آیین اختتامیه اولین جشنواره چادرهای آسمانی در تالار شهر مشهد، پیرامون مسئله عفاف و حجاب سخن می‌گفت، اظهار کرد:  زمانی که در مقابل جریان‌هایی از سوی دشمن می‌ایستیم، باید توجه کنیم که دشمن از چه مسیری وارد شده است؛ چرا که دفاع باید منطبق با تهاجم باشد و تا دشمن را نشناسیم، دفاع ما صحیح نخواهد بود و دشمن‌شناسی بحث مهمی است‌.
وی افزود: امروز دشمن در عرصه عفاف و حجاب رویکردی فرهنگی دارد، بنابراین دفاع ما نیز باید فرهنگی باشد؛ چرا که اگر چنین رویکرد فرهنگی را نداشته باشیم، دفاع میسر نیست.
نماینده مردم مشهد و کلات ادامه داد: ما گزارشی از تهاجمات موجود در این عرصه را نزد حضرت خامنه‌ای بردیم و این گزارش شامل بسته‌ای در حوزه کتاب‌هایی بود که مسئله حجاب را در مخاطبین خود دچار تزلزل می‌کرد.
پژمان‌فر بیان کرد: دشمن برای گرفتن ارزش‌های ما از نقاشی‌هایی که کودکان ما از آن تاثیر می‌پذیرند، استفاده می‌کند تا رمان‌هایی که خوانده می‌شود و به شدت مسئله حجاب را زیر سوال می‌برد که این موضوع در برخی موارد، درمورد فیلم، سینما و تئاتر نیز مطرح است.
وی عنوان کرد: نیروی انتظامی هم کار فرهنگی را بر دوش کشیدند و هم برخورد امنیتی دارند، ضمن این که بر اساس ابزارهایی مثل رمان‌ها یا برخی نقاشی‌ها و کتاب‌ها، رسوباتی در ذهن کودکان ما نشسته که اگر بخواهیم نگرانی‌هایی در مورد مسئله حجاب را حل کنیم، باید به این رسوبات شکل‌گرفته پاسخ دهیم.
نماینده مردم مشهد و کلات خاطرنشان کرد: بنابراین، اگر می‌خواهیم کار زیربنایی انجام دهیم، کودکان ما باید در برابر چنین هجمه‌هایی پاسخ بگیرند؛ یعنی برای چرایی حجاب اقناع شوند.
وی گفت: اگرچه برخورد امنیتی حائز اهمیت است، اما برخورد اصلی همان رویکرد فرهنگی است و گاهی شاهد هستیم که برخوردهای نادرست فاصله‌ها را بیشتر می‌کند.
پژمان‌فر تصریح کرد: همچنین باید فرزندان خود را اقناع کنیم که حجاب یک ظرفیت برای آن‌هاست و در عین حال، در دین ما هیچ زورگویی موجود نیست. همان‌طور که اخلاقیات، توحید و دیگر مسائل، همگی استدلالاتی دارند، حجاب نیز دارای دلیل است.
وی در پایان سخنان خود افزود: همان‌گونه که حضرت آقا می‌فرمایند «محتوا تولید کنید و بسته‌بندی آن هم با ظرفیت مخاطب منطبق باشد»، پس باید چرایی حجاب را به زبان کودک و متناسب با ظرفیت سن بیان کنیم. بنابراین باید به کودک بگوییم اصول و فروع دین ما، همگی دارای منطق است تا او بتواند با توانمندی و جرأت از حجاب دفاع کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.