دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲

موگرینی: از ترامپ بپرسید چه کسی را دوست می‌داند

1

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه دوستی میان اروپا و آمریکا با تغییر دولت‌ها عوض نمی‌شود، گفت باید از ترامپ پرسید که از نظر او چه کسانی دوست آمریکا هستند.

به گزارش قدس آنلاین، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در واکنش به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که اتحادیه اروپا را «دشمن» خوانده، گفت اروپایی‌ها آمریکا را دوست خود می‌دانند و این واقعیت با تغییر دولت‌ها عوض نمی‌شود.

وی که در ابتدای جلسه کمیته امور خارجی اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ترامپ، گفت: «اگر من روزنامه‌نگار بودم، احتمالا از او می‌پرسیدم که او چه کسی را دوست به حساب می‌آورد؟ برای ما کاملا روشن است که چه کسی دوست ماست؛ قطعا ایالات متحده.»

موگرینی افزود: «ما بارها این مسئله را گفته‌ایم و تغییر دولت‌ها، دوستی میان کشورها و مردم را تغییر نمی‌دهد. و قطعا ما ایالات متحده را دوست و شریک، دوست و شریکی نزدیک، می‌دانیم و همواره هم همین‌طور خواهد بود.»

وی ادامه داد: «با این وجود، ما دوستان زیادی در سرتاسر جهان داریم: کانادا، کره جنوبی، ژاپن - ما فردا با ژاپن یک توافق تجاری امضا می‌کنیم -، استرالیا، نیوزلند. امروز و فردا من میزبان وزیران خارجه بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، کارائیب و آفریقا هستم. برای ما کاملا روشن است که دوستان ما چه کسانی هستند و امیدوارم که دولت ایالات متحده هم به روشنی بداند که چه کسانی دوستانش هستند.»

ترامپ در مصاحبه‌ای که روز گذشته از شبکه «سی. بی. اس» پخش شد، گفت از نظر او اتحادیه اروپا به دلیل عملکردی که در زمینه تجارت داشته، «دشمن» آمریکا است. وی گفت روسیه و چین هم به جهاتی دشمن ایالات متحده به شمار می‌آیند. 

«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا بلافاصله در توییتر واکنش نشان داد و نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند. هرکس که می‌گوید دشمن هستند، دارد اخبار جعلی پخش می‌کند.»

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.