سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸

کدهای اروپایی در برابرحرکت‌های حساب نشده آمریکا

احمد یوسفی صراف

احمد یوسفی صراف

تمام شرکای سیاسی و تجاری ترامپ با تمام قوا در تلاشند ترامپ را به نوعی کنترل کنند تا تشت محرمانه معاهدات فی مابینشان با یک لگد حساب نشده ترامپ به زمین نریزد.

«اروپا دشمن ماست!» جمله‌ای که ده‌ها سال است از دهان مسئولان آمریکایی در هیچ رسانه یا حتی جلسه‌ای خصوصی نیز شنیده نشده است، اما دونالد ترامپ در حالی که در خاک اروپا قدم بر می‌داشت این جمله را با تفسیر خاص خودش براحتی به زبان آورد. حالا دیگر جهان شناخت کاملی از شخصیت و افکار رئیس جمهور این دوره ایالات متحده بدست آورده‌اند و همه می‌دانند که او در نقش فردی که خیلی هم تعادل اعصاب و گفتار خودش را ندارد، دست به تغییرات جدی در سیاست‌های داخلی و خارجی ایالات متحده زده است. از برهم زدن قراردادهای مهمی که دولت‌های قبلی برای دستیابی به آن سال‌ها تلاش کرده بودند تا راه ندادن صریح و آشکار انسان‌ها به خاک کشورش آن هم بر اساس سلیقه نژادی و عقیدتی جدید دولت آمریکا. شاید همه این ویژگی‌ها و رویدادها به نوعی بتواند یک راهبرد و حتی روش منحصر به فرد برای ترامپ و دولت جدید آمریکا تعبیر شود، اما یقیناً راه‌اندازی جنگ تجاری با همسایه شمالی و غول اقتصادی و حتی دوستان قدیمی قاره سبز نمی‌تواند به این راحتی تفسیر به دیوانگی شود! 
ترامپ که همین چند روز پیش در نشست جنجالی ناتو آلمانی‌ها را متهم به «اسیر دست روس‌ها بودن» کرده بود، حالا دوباره در سخنان جدید وقتی داشت از دوست و دشمن تجاری نام می‌برد بی محابا گفت: «فکر می‌کنم دشمنان زیادی داریم. فکر می‌کنم اتحادیه اروپا یک دشمن است، [به خاطر] کاری که در تجارت با ما می‌کنند. اکنون به اتحادیه اروپا فکر نمی‌کنید، اما آن‌ها یک دشمن هستند». او حتی در ادامه صحبت‌هایش اوضاع را وخیم‌تر کرد و اتحادیه اروپا را همسنگ روسیه و چین قرار داد و گفت: «روسیه هم به جهات مشخصی دشمن است. چین هم از منظر اقتصادی دشمن است، آن‌ها قطعاً دشمن هستند. اما این به آن معنی نیست که آن‌ها بد هستند. هیچ معنایی ندارد. این به آن معنی است که آن‌ها رقیب هستند. می‌خواهند سود کنند و ما هم می‌خواهیم سود کنیم. ما شروع کرده‌ایم به سود کردن.»
این سخنان جنجالی قطعاً نباید بدون پاسخ می‌ماند. پس این فدریکا موگرینی بود که به عنوان یک مقام اروپایی از طرف تمام کشورهای عضو اتحادیه در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: اروپا دشمن است؟ از او سؤال می‌کنم چه کسی را دوست خود می‌داند؟ برای ما روشن است دوستانمان چه کسانی هستند. آمریکا قطعاً دوست و شریک ماست، اما ما دوستان زیاد دیگری هم داریم مثل کانادا، ژاپن، استرالیا، آمریکای لاتین.
در این میان واکنش سایر چهره‌های سیاسی اروپا به این سخنان نشان دهنده آن است که آن‌ها هم با شناخت کلی که از ترامپ بدست آورده‌اند، تنها در صدد رفع مشکلات جانبی این سخنان هستند. مثلاً «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا که در هفته‌های گذشته بارها به صراحت از رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرده بود،ترامپ را به انتشار ادعاهای خلاف واقع متهم کرد.
او در توییترش نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند. هرکس که می‌گوید دشمن هستند، دارد اخبار جعلی پخش می‌کند.» وی دو هفته پیش هم با بیان اینکه آمریکا متحدان زیادی ندارد، به دولت این کشور توصیه کرده بود که قدر این متحدان را بداند؛ چراکه واشنگتن «متحدی بهتر از اتحادیه اروپا نخواهد داشت». این سخن تاسک به تنهایی خود نشان دهنده آن است که تمام شرکای سیاسی و تجاری ترامپ با تمام قوا در تلاشند ترامپ را به نوعی کنترل کنند تا تشت محرمانه معاهدات فی مابینشان با یک لگد حساب نشده ترامپ به زمین نریزد. این سخنان حاوی کدهایی دیپلماتیک است که محترمانه ترامپ و تیم مشاورانش را به سکوت و تعقل بیشتر فرا می‌خواند! 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.