جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶

دفاع آمریکا از حمله به اتوبوس کودکان یمن/ اتهام به ایران به جای محکوم کردن «شریک راهبردی»

1

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران از محکوم کردن حمله ائتلاف عربستان به اتوبوس حامل کودکان یمنی خودداری کرد و حتی از آن دفاع کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، هیثر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه در پاسخ به تلاش‌های خبرنگار آسوشیتدپرس که خواستار حمایت واشنگتن از تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره حمله ائتلاف عربستان به اتوبوس حامل کودکان یمن و محکوم کردن این حمله شد عربستان را "شریک راهبردی مهم" کشورش توصیف کرد، انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفت و در بخشی از سخنانش حتی از این حمله دفاع کرد.

صبح پنجشنبه، اتوبوس حامل دانش آموزان در صعده هدف جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی قرار گرفت که در آن دست‌کم 50 تن به شهادت رسیده و ده‌ها تن نیز زخمی شدند. صلیب سرخ اعلام کرده بیشتر قربانیان حمله ائتلاف متجاوز سعودی به صعده در شمال یمن، کمتر از 15 سال سن داشته‌اند.

خبرنگار آسوشیتدپرس از نوئرت درباره این حمله پرسید: «اجازه بدهید از شما درباره حمله هوایی بپرسم که ظاهراً باعث کشته شدن ده‌ها کودک شده است. مشخص است که سعودی‌ها کسانی هستند که این کار را انجام داده‌اند، اما آنها این کار را با تسلیحات تأمین‌شده توسط آمریکا، آموزش‌های ارائه‌شده توسط آمریکا و با اطلاعات و آمارهای آمریکا برای حمله انجام داده‌اند. چطور چنین چیزی می‌تواند اتفاق بیفتد؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در حالی که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، از جمله سازمان ملل این حمله را تأیید و آن را محکوم کرده‌اند گفت: «ما هنوز جزئیات کامل آنچه در آنجا اتفاق افتاده را نداریم. مطمئنا گزارش‌ها را درباره آنچه که گزارش‌ها می‌گویند اتفاق افتاده را دیده‌ایم، خب؟ نمی‌توانم جزئیات را تأیید کنم، چون ما در آنجا در صحنه میدانی نیستیم.»

نوئرت در ادامه از عربستان سعودی خواست درباره این حادثه «تحقیقات شفاف» انجام دهد: «ما همه روایت‌های موثق درباره تلفات انسانی را خیلی جدی می‌گیریم. از همه طرف‌ها می‌خواهیم طبق قوانین بین‌المللی تدابیر مناسب را به منظور محافظت از غیرنظامیان به کار ببندند و از همه طرف‌ها می‌خواهیم درباره تمامی گزارش‌های مربوط به تلفات غیرنظامیان تحقیقات کنند.»

عربستان سعودی با حمایت‌های آمریکا و با هزینه کردن دلارهای نفتی تا کنون جلوی تمامی تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره جنایت‌های انجام‌شده علیه غیرنظامیان یمن را گرفته است. 

«بان کی مون» دبیر کل سابق سازمان ملل متحد خرداد ماه سال 1395، بعد از عقب‌نشینی از موضع‌ اولیه برای قراردادن نام عربستان در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان، آشکار کرد که ریاض، او را به قطع حمایت‌ مالی حیاتی از سازمان ملل تهدید کرده است.

خبرنگار آسوشیتدپرس، در پاسخ به سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که خواستار تحقیق خود عربستان درباره جنایت‌هایش شده بود گفت: «ائتلاف عربستان همین حالا هم می‌گوید که مطابق با قوانین بین‌المللی عمل می‌کند. ولی اگر شما نگاهی به عکس‌ها و ویدئوهایی که از آن صحنه‌ها بیرون می‌آیند بیندازید، به نظر نمی‌رسد این پاسخ معتبری باشد. شما مشکلی با اینکه ائتلاف خودش تحقیق بکند ندارید، یا اینکه مایل هستید که این تحقیقات وجه بین‌المللی هم داشته باشند؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «فکر می‌کنیم همین حالا به این سئوال پاسخ دادم؛ ما از حکومت سعودی می‌خوایم که تحقیقات کامل و جامعی در این باره انجام دهد.»

نوئرت در ادامه به سئوال خبرنگار آسوشیتدپرس که از او پرسید آیا آمریکا نیازی برای تحقیقات مستقل از اقدامات ائتلاف سعودی نمی‌بیند، پاسخی بی‌ربط داد.او گفت: «این اتفاق تازه‌ای است و همین حالا رخ داده؛ بنابراین من نمی‌خواهم درباره نوع تحقیقی که ممکن است اتفاق بیفتد، پیشاپیش اظهارنظر کنم. خب؟»

خبرنگار آسوشیتدپرس به سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یادآوری کرد: «ولی این اتفاق، تازه‌ترین مورد از موارد بسیاری زیادی است که باعث کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان در این عملیات‌ها شده است.»

نوئرت این بار، متهم کردن ایران را برای متقاعد کردن خبرنگار آسوشیتدپرس و فرار از محکوم کردن عربستان امتحان کرد. او گفت: «بگذارید نگاهی بیندازیم به بعضی از اتفاقاتی که در یمن به وقوع پیوسته‌اند. این حوثی‌ها هستند که همچنان به حمله علیه عربستان ادامه می‌دهند. آنها این کار را با سلاح‌ها، موشک‌ها و راکت‌های ایران انجام می‌دهند.»

نوئرت در ادامه پا را از این فراتر گذاشت و حتی از حمله عربستان به اتوبوس حامل کودکان یمن دفاع هم کرد. وی گفت: «آنها (اعضای انصارالله) همچنان تلاش می‌کنند به زیرساخت‌های عربستان حمله کنند و بخشی از دلایلی که این اقدامات (حملات عربستان) انجام می‌شوند، همین است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با بیان چند باره این جمله که «نکته دیگری درباره این موضوع ندارم که بگویم» تلاش کرد از پاسخگویی به سئوالات طفره برود، اما خبرنگار آسوشیتدپرس پرسش از او را با سئوال زیر ادامه داد. 

«هیثر، آیا این اتفاق جدید یا اتفاقات گذشته باعث نمی‌شوند آمریکا در نقشی که در این اوضاع بازی می‌کند یا روابطش با عربستان سعودی تجدید نظر کند؟»

ناوئرت در پاسخ گفت: «ببین، ما کمک‌های انسانی زیادی به یمن می‌کنیم تا از غیرنظامیان در این کشور حمایت کنیم و از حجم خرابی‌هایی که در آن کشور بار آمده‌اند، بکاهیم. نکته دیگری در این باره ندارم که به شما بگویم.»

خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: «ولی شما حجم عظیمی سلاح و اطلاعات حمله هم به سعودی‌ها می‌دهید. اشتباه می‌کنم؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «متأسفم. این خانم‌ها در اینجا دارند می‌خندند. درباره این موضوع، من شما را به وزارت دفاع ارجاع می‌دهم که با این موضوع مرتبط است، ولی همان‌طور که می‌دانید عربستان سعودی شریک راهبردی مهم ایالات متحده در منطقه است.»

منبع: تسنیم

انتهای پیام/  

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.