دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱

خلیل زاده:

در اهواز یک حادثه تلخ و تکرار نشدنی اتفاق افتاد

1

خلیل زاده اظهار داشت: شاید فقط باید فوتبالیست باشید که این مسئله را درک کنید که چقدر تلخ و غم انگیز است رخ دادن زد و خورد و اتفاقات وحشتناک روی سکوها و آن وقت شما بازی کنید! من در تمام بازی مدام با خودم کلنجار می رفتم که مگر این ۳ امتیاز چقدر ارزش دارد.

به گزارش قدس آنلاین،چند روز از بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان می گذرد؛ دیداری که پر از اتفاقات تلخ و ناگوار بود و حتی می توان گفت یکی از شب های تاریک فوتبال ایران در بازی بین این دو تیم رقم خورد. فحاشی های گسترده، سنگ پرانی های عجیب و حمله و هجوم به دیگر تماشاگران در ورزشگاه الغدیر، بخشی از زشتی های این مسابقه فوتبال بود که روی بازیکنان هم تاثیر خود را گذاشت. شجاع خلیل زاده یکی از بازیکنانی است که از اتفاقات دیدار با استقلال خوزستان بسیار ناراحت است و صحبت های جالبی در این باره دارد که در گفتگو با خبرنگار ورزش سه آن ها را مطرح کرد:

مدافع تیم پرسپولیس صحبت هایش را اینطور آغاز می کند: آن چیزی که در پنج شنبه شب در اهواز برای فوتبال ایران اتفاق افتاد، یک حادثه تلخ و تکرار نشدنی است و من به عنوان یک فوتبالیست نمی توانم در چنین جوی ۹۰ دقیقه فوتبال بازی کردیم.

او همچنین افزود: تصور کنید وقتی داخل زمین هستید و به جای این که از هواداران، انرژی بگیرید یا به جنگ تشویق بشوید، مدام مورد توهین و فحاشی قرار بگیرید. البته ما با این جو ناآشنا نیستیم و در سال های حضور در فوتبال بارها و بارها مورد فحاشی قرار گرفتیم. اما مسئله عجیب این بود که خیلی از آن هایی که روی سکوهای روبرو جایگاه غدیر نشسته بودند کاری به بازی نداشتند. شاید در بازی هیا دیگر که شاید آن ها هم به ما فحاشی می کنند، وقتی موقعیتی روی دروازه ها اتفاق میفتد، تماشاچیان فوتبال به خاطر عادت همراه بازی می شوند، اما آن هایی که در غدیر مشغول این کار بودند به هیچ وجه کاری به بازی نداشتند و انگار برای مسئله دیگری به ورزشگاه آمده بودند.

خلیل زاده در ادامه اظهار داشت: شاید فقط باید فوتبالیست باشید که این مسئله را درک کنید که چقدر تلخ و غم انگیز است رخ دادن زد و خورد و اتفاقات وحشتناک روی سکوها و آن وقت شما بازی کنید! من در تمام بازی مدام با خودم کلنجار می رفتم که مگر این ۳ امتیاز چقدر ارزش دارد. آیا برد یا باخت ما یا مساوی که به دست آوردیم به اندازه سلامت یک بچه ارزش دارد؟ من کودکی را دیدم لباس از تنش کنده بودند و یگان ویژه او را از بین تماشاچیان بیرون آورد و به سمت دیگر ورزشگاه برد. در آن لحظه با خودم فکر می کردم که چطور ممکن است ما به این سطح از اخلاق نزول کرده باشیم که حتی مواظب یک بچه بی گناه نباشیم. بچه ای که با تمام عشقش به ورزشگاه آمده و می خواهد بازیکنانی را که از تلویزیون دیده این بار از نزدیک ببیند. اما نمی دانم چه اتفاقی در اطراف او رخ داده که حتی پیراهنش را از تنش درآوردند.

وی که از این اتفاقات بسیار ناراحت به نظر می رسید، درخواست جالبی را از هم بازیانش مطرح کرد: من شاید تا امروز دخالت در این اتفاقات یا واکنش به آن ها را وظیفه خودم نمی دانستم. اما از امروز با خودم فکر میکنم که اگر بازهم در ورزشگاهی رفتم که چه از سمت خودمان و چه تیم مقابل فحاشی دست جمعی و ادامه دار یا سنگ پرانی یا اتفاقات از این دست بروز کرد، بازی را قطع کنیم و به رختکن برگردیم. خیلی از بازیکنان هم تیمی من در پرسپولیس بعد از بازی به این موضوع فکر کردند و ما درباره این مسئله بارها با هم صحبت کردیم که این چه رسمش است که در یک مسابقه فوتبال این همه خطر جانی وجود داشته باشد.

شجاع در ادامه گفت: به اعتقاد بازیکنان فوتبال تا امروز در این مورد خیلی خوب عمل نکردند و حالا وقتش رسیده که ما دوشادوش سایر بخش های فوتبال وارد عمل بشویم و مقابل این اتفاق ها بایستیم. اتفاقاتی که شامل فحاشی و چیزهایی که در ورزشگاه ها میبینیم. همین حالا ما فوتبالیست ها قربانی بزرگ فحاشی در شبکه های اجتماعی هستیم. ببینید چقدر برای ما پای پست هایمان فحش می نویسند و من نمی دانم واقعا اگر این آدم ها پشت اسم های مجازی سنگر گرفته اند، ما را در خیابان هم ببینند چنین رفتاری می کنند؟ من بعید می دانم. اما فضای مجازی امنیتی را برای این آدم ها ایجاد کرده و فرهنگی در آن جا غالب شده که همه به هم فحش می دهند.

او خاطرنشان کرد: بنظرم همه فوتبالیست ها به خصوص بزرگ تر های فوتبال ملی و باشگاهی باید حرکت مقابل این اتفاق و این فرهنگ زشت را آغاز کنند. ما باید یک حرکت اعتراضی جدی انجام دهیم تا کمی آدم های جاهل فضای مجازی و البته خراب کار های فضای استادیوم ها را به خودشان بیاوریم. امیدوارم که همه رسانه ها و فوتبالیست ها و همه طرفداران واقعی فوتبال پشت ما باشند تا این مسئله را تا حد زیادی پر کنیم.خلیل زاده با اشاره به فرهنگ و تمدن ایرانیان، صحبت هایش را ادامه داد و گفت: ما کشوری هستیم با ادعای فرهنگ و فکر میکنیم از صاحبان تمدن در دنیا هستیم که حرف اشتباهی هم نیست. پس اگر اینطور است چرا چنین رفتارهایی از ما سر می زند؟ درست است که همه بابت اتفاقات، گرانی ها و بعضی مسائل خشمگین هستیم اما این دلیل نمی شود که آدم های بی گناهی مثل آن کودک معصوم را مورد هدف قرار بدهیم. امیدوارم با حضور جدی ستاره های ورزش و فوتبال و کمک شما رسانه ها بتوانیم گام مثبتی در فضای ورزشگاه ها برداریم و ما هم در شرایطی فوتبال بازی کنیم که هیچ فحاشی گسترده ای اتفاق نیفتد.

مدافع شماره ۳ تیم پرسپولیس مصاحبه را به این شکل خاتمه داد: البته همانطور که گفتم ممکن است خود ما هم در این موضوع مقصر بوده باشیم و از این به بعد بنظرم همه باید تلاش کنیم با مسئولیت بیشتری نسبت به فضای اخلاقی جامعه تلاش کنیم؛ من شجاع خلیل زاده و همه. من در این بازی انقدر فحش شنیدم و انقدر اتفاقات روی اعصابم بود که آخر بازی در رختکن نتوانستم خودم را کنترل کنم و کاری کردم که نباید انجام می دادم و خشم خودم را روی سطلی که روی رختکن بود خالی کردم. که البته از این کارم پشیمانم ولی فکر میکنم اگر این کار را نمی کردم از ناراحتی سکته می کردم. به هر حال امیدوارم این بار آخری باشد که نمی توانم اعصابم را کنترل کنم و قطعا تمرین میکنم تا دیگر در این فضا قرار نگیرم.

خلیل زاده در انتها از ما خواست که به خانواده هوادار یزدی که فرزندشان را در گرجستان از دست دادند هم تسلیت بگوید، او گفت: همچنین باید به خانواده این فوتبالیست نوجوان یزدی که فرزندشان را در جریان اتفاقات گرجستان از دست دادند، تسلیت بگویم، هرچند که این تسلیت کار را درست نمی کند. چنین اتفاقاتی نباید رخ دهند و من واقعا بابت این موضوع بسیار ناراحت هستم و امیدوارم مسئولان باعث و بانی اش را پیدا کنند.

منبع: ورزش۳

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.