سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴

مدیر کل دامپزشکی استان یزد:

قربانی دام‌های عید قربان درکشتارگاه‌های استان یزد انجام می‌شود

قربانی دام ها

مدیر کل دامپزشکی استان یزد گفت: با توجه به خطر انتشار بیماری تب کریمه کنگو ، قربانی دام ها در کشتارگاه های استان صورت می‌گیرد.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد، دکتر علی اکبر حدادزاده گفت : عید سعید قربان در کنار آنکه می‌تواند فرصتی خوب برای اجرای سنت حسنه قربانی باشد ؛ در صورت عدم رعایت بهداشت می تواند تهدید جدی برای سلامت مردم باشد .

وی تصریح کرد : برای پیشگیری از بروز بیماری و ایجاد مشکلات ، جلسات بین بخشی و  هماهنگی‌های لازم توسط اداره دامپزشکی صورت گرفته و تمامی کشتارگاه های استان از ساعت ۶ لغایت ۱۳ روز عید قربان باز  است و و دام با نرخ مصوب و شرایط بهداشتی در اختیار  شهروندان قرار می‌گیرد.

وی افزود : با هماهنگی صورت گرفته با شهرداری، وسایل ایاب و ذهاب برای تردد راحت مردم از دروازه قرآن به سمت کشتارگاه یزد واقع در جاده طبس و از میدان شهدای محراب به سمت کشتارگاه معین دام در شهرستان مهریز به طور رایگان مهیاست.

حدادزاده گفت : از جمله تمهیدات اندیشیده شده ، حضور ناظرین شرعی و بهداشتی در کشتارگاه‌های سراسر استان برای نظارت شرعی و بهداشتی می‌باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: با توجه به فصل گرما و فعال بودن کنه‌های ناقل بیماری تب کریمه کنگو، در صورت عدم دقت در خرید دام از مراکز غیر مطمئن این بیماری می تواند خطر جدی برای سلامت مردم باشد .

نامبرده به مردم توصیه کرد : رعایت بهداشت فردی حین کشتار ، از جمله عدم تماس بدن با خون دام ، نگذاشتن چاقو در دهان و ...و همچنین رعایت پیش سرد گذاری بعد از کشتار دام در دمای۰تا ۴ درجه سانتیگراد و استفاده از دستکش برای خرد کردن گوشت دارای اهمیت فوق العاده‌ای است.

این مقام مسئول به مردم توصیه کرد: با توجه به آنکه تماس سایر حیوانات با خون و فضولات دام می تواند باعث آلودگی و تکثیر بیماری شود ؛ معابر عمومی را به خونابه دام آلوده نکنند و فضولات دام را در مکان مطمئن دفن نمایند.

حدادزاده گفت : اداره کل دامپزشکی استان یزد و کلیه شبکه ها در روز عید قربان دایر و آماده خدمت رسانی و پاسخگویی به سؤالات مردم به صورت حضوری یا از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ می‌باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.