دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴

گره‌خوردن تجربه زیارت عارفانه با دغدغه سلامت زائر

خدمات سلامت‌محور آستان قدس توسعه می‌یابد

مؤسسه درمانی آستان قدس

خدمات سلامت‌محور آستان قدس رضوی در صحن و سراهای بارگاه رضوی با افتتاح مرکز فوریت‌های پزشکی کلید خورده و در این مدت خدمات زیادی را به زائران و مجاوران بارگاه رضوی ارائه داده است.

به گزارش قدس انلاین ، در آستانه ماه مبارک رمضان امسال، با حضور تولیت آستان قدس رضوی، مرکز مجهز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر امام هشتم(ع) افتتاح شد و برگی دیگر از دفتر زرین حوزه سلامت این آستان مقدس ورق خورد.

این مجموعه بزرگ موقوفاتی همیشه نگاه خاصی به حفظ سلامت زائران و مجاوران در صحن و سرای رضوی و اماکن متبرکه داشته و دارد و در تلاش است به همت مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی و پشتوانه بنیاد سلامت رضوی، خدمات ارزنده‌ای را به زائران و مجاوران این بارگاه آسمانی ارائه دهد. در این مجال، به مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی سری می‌زنیم تا با خدمات این مرکز اورژانس بیشتر آشنا شویم.

بستری بیماران در داخل حرم مطهر

وقتی از بست نواب صفوی، قدم به حرم ملائک پاسبان رضوی می‌گذارید، کافی است به طرف صحن هدایت بروید تا چشم‌تان به مرکز فوریت‌های پزشکی این صحن بیفتد. مکانی که چندی پیش با تغییر کاربری و عملیات ساختمانی برای ارائه خدمات اورژانسی به بیماران این بارگاه منور آماده شد.

به گفته مدیرعامل مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی، این مرکز فوریت‌های پزشکی، پیرو تأکید حجت الاسلام و المسلمین رئیسی؛ تولیت این آستان مقدس بر اولویت قرار دادن حوزه سلامت زائران صحن و سرای رضوی، با توجه به افزایش روزافزون تعداد زائران حرم نورانی امام رضا(ع) و دوری مراکز درمانی از حرم مطهر توسط این مؤسسه راه‌اندازی شد. این مرکز اورژانس در فضایی به مساحت 120 مترمربع، دارای دو بخش مجزای خواهران و برادران و هشت تخت بستری و انجام اقدامات CPR است.

ناصر سرگلزایی می‌افزاید: «نزدیک به 480 میلیون تومان از اعتبارات بنیاد سلامت رضوی برای راه‌اندازی و تجهیز مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر امام هشتم(ع) هزینه شده است». با ورود به مرکز، اتاق تریاژ(مکانی که در آن بیماران برای ارائه خدمات براساس شدت آسیب و انجام بهترین اقدام درمانی برای بیشترین افراد در کمترین زمان اولویت‌بندی می‌شوند) آماده پذیرش بیماران است.

حمید نخعی؛ کارشناس پرستاری اورژانس این مؤسسه درباره روند ارائه خدمات درمانی مرکز اورژانس صحن هدایت می‌گوید: «مشکل بعضی بیماران به‌صورت سرپایی در تریاژ برطرف می‌شود، اما بعضی دیگر که باید بستری شوند، مورد معاینه پزشک عمومی قرار می‌گیرند. البته در صورت نیاز، متخصص طب اورژانس هم بیمار را ویزیت می‌کند. چنان که نیاز به خدمات درمانی تخصصی‌تر باشد، بیمار با استفاده از آمبولانس‌ مرکز به بیمارستان‌های سطح شهر اعزام می‌شود».

تعامل نیروهای رسمی و افتخاری

نفسش به شماره افتاده بود. روی تخت اورژانس بخش بستری خواهران دراز کشیده بود و مانیتور کنار تخت، علائم حیاتی‌اش را نشان می‌داد. آسم داشت و در یکی از آلوده‌ترین روزهای سال، برای زیارت آمده بود. پس از دریافت خدمات درمانی و بهتر شدن حالش، با ماسکی که پرستار خادم سلامت به او داد، مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر را ترک کرد.

اطلاعاتش؛ از سن، ملیت و محل سکونت گرفته تا نوع عارضه، اقدامات درمانی و داروهای مورد استفاده، مثل دیگر بیماران در سیستم رایانه‌ای مرکز ثبت شد. فاطمه حسن‌زاده؛ پرستار مسئول مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی بیان می‌کند: «جمعی از پرسنل این مؤسسه درمانی و خادمین سلامت رضوی در سه شیفت صبح، بعدازظهر و شب در این مرکز اورژانس به خدمات‌رسانی می‌پردازند. خدمات این مرکز شبانه‌روزی و رایگان، در ایام خاصی مثل شب‌های قدر، لحظه تحویل سال نو، روز سخنرانی رهبر معظم انقلاب، ایام ولادت و شهادت امام هشتم(ع) و... که حرم مطهر رضوی مالامال از جمعیت شیفتگان اهل بیت(ع) است، نمود بیشتری دارد. زیرا در این ایام، ورود و خروج آمبولانس‌ها و انتقال بیماران به دارالشفاء امام رضا(ع) به سختی امکان‌پذیر است».

با افتتاح مرکز مجهز اورژانس صحن هدایت در داخل حرم مطهر رضوی، بیماران برای انجام اقدامات درمانی تکمیلی از پایگاه‌های ثابت و موقت اورژانس داخل حرم مطهر به این مرکز منتقل می‌شوند و دیگر بیماری به دارالشفاء اعزام نمی‌شود. در ادامه نخعی به حضور داوطلبانه بعضی متخصصان در این مرکز اشاره می‌کند و می‌گوید: «چندی پیش یکی از زائران دچار حمله قلبی شده بود. او را به مرکز اورژانس صحن هدایت منتقل کردیم. در آن زمان، یکی از پزشکان خادم سلامت که متخصص قلب و عروق است، در مرکز شیفت بود. او بلافاصله اقدامات درمانی لازم را انجام داد و سپس با بخش کت‌لب یکی از بیمارستان‌های سطح شهر هماهنگ کرد. بدین ترتیب در کمترین زمان ممکن، بیمار به بیمارستان منتقل شد». حضور متخصص طب اورژانس و پزشک عمومی در این مرکز، یکی دیگر از خدمات خاص آن به عنوان کامل‌ترین پایگاه اورژانس حرم مطهر رضوی است.

تجهیز با به‌روزترین دستگاه‌ها

به‌روزترین دستگاه‌های پزشکی مثل الکتروشوک و ونتیلاتور در کنار تخت‌های استاندارد برای ارائه خدماتی مانند اکسیژن‌تراپی، نوار قلب، ساکشن و مانیتورینگ، به چشم می‌خورد. ایوب توکلیان؛ متخصص طب اورژانس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که ملبس به لباس خادمین سلامت رضوی است، ابراز می‌کند: «مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی، یکی از مجهزترین مراکز اورژانس شهر مشهد به شمار می‌رود و دارای امکانات پیشرفته احیای قلبی- ریوی، دستگاه‌های کمک تنفسی و...، است. با تفکیک بخش بانوان و آقایان، حریم شخصی زائران هم به خوبی حفظ شده است. همچنین پزشک متخصص طب اورژانس در آن به خدمات‌رسانی می‌پردازد».

بیمارانی با عارضه‌های مختلف قلبی، تنفسی، عصبی، شکستگی اندام و...، به این مرکز مراجعه و یا منتقل می‌شوند. گاهی اوقات هم زائران برای مشاوره درمانی مراجعه می‌کنند و توسط پرسنل مرکز به خوبی راهنمایی می‌شوند. این متخصص درباره خدمت افتخاری پرستاران و پزشکان این مرکز می‌گوید: «کاهش رنج و درد بندگان خدا در هر نقطه کره زمین، ارزشمند است. در این میان، مخاطبین ما در حرم مطهر رضوی، میهمانان آقا علی بن موسی الرضا(ع) هستند.

پس باید رسم میزبانی را انجام داد و پیگیر رسیدگی و درمان آنان بود. بی‌شک، این امام همام هم ناظر بر حال زائران و مجاوران بیمار خود هستند و هر قدم ما را رصد می‌کنند. خشنودی امام رضا(ع) و عنایت ایشان برای ادامه خدمت در این آستان نورانی، بالاترین مزد ماست». در ادامه، لیلا صیف‌زاده؛ یکی از دیگر از خادمین سلامت رضوی که مشغول هماهنگی شیفت‌ها با پرستاران خادمین سلامت مرکز است، بیان می‌کند: «افتتاح این مرکز تحول خوبی در ارائه خدمات درمانی حرم مطهر رضوی ایجاد کرد. مرکزی که در آن، نیروهایی مجرب و خوش رفتار پذیرای مردم دردمند هستند».

حفظ آرامش و کرامت مراجعان

سراسیمه و مضطرب وارد مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت شدند. نگران مادرشان بودند. از مراسم تشییع جنازه پدربزرگ‌شان آمده بودند. پرسنل صبور مرکز، آنان را با حفظ احترام، آرام کردند و به انجام اقدامات درمانی پرداختند. به گفته اکرم قاسمیان نیک؛ یکی از پرستاران خادمین سلامت رضوی مرکز، حفظ آرامش و تکریم مراجعان، از وظایف مهم ماست.

او در ادامه می‌گوید: «از کودکی دلم می‌خواست خادم این آستان ملکوتی شوم. خداروشکر خود امام رضا(ع) طلبید و با مراجعه به دارالشفاء این امام بزرگوار و نام‌نویسی در خادمین سلامت رضوی، پس از انجام مراحل اداری به جمع این خادمین پیوستم».

اتاق‌های مجزای استراحت پزشکان، خواهران و برادران، در انتهای مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت و اتاق‌های تریاژ و پانسمان در قسمت ورودی آن قرار گرفته است. تابلوهای مزین به نام علی بن موسی الرضا(ع) زیبنده دیوارهای سفید این مرکز است. به اصول بهداشتی هم توجه خاصی شده و هر تخت دارای سطل آشغال مجزا و محلول ضدعفونی‌کننده دست فوری است.

مریم تکریمی؛ یکی دیگر از پرستاران خادمین سلامت رضوی مرکز بیان می‌کند: «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم لباس خادمی حرم مطهر را در رشته تحصیلی و شغلی خود بپوشم. با خدمت در این مکان مقدس فهمیدم که زندگی فقط در پول و کسب درآمد خلاصه نمی‌شود». این دو پرستار جوان که مشغول کار در یکی از بیمارستان‌های سطح شهر هم هستند، معتقدند خدمت در بارگاه ملکوتی رضوی، نقش اثرگذاری در روحیه‌شان داشته است.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.