جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۲

تلاش دولت ومجلس برای قطع دست دلالان بازار خودرو

اجرای پیشنهاد"قدس انلاین"درفروش 40هزارخودرو/سندخودروها تایک سال دررهن میماند/ ایران خودرو 24هزار دستگاه و سایپا 16هزارخودرو میفروشند

سعید کوشافر

جمعه بازار خودرو مشهد

پیشنهاد قدس انلاین برای" قطع دست دلالان از بازار خودرو" که هفته گذشته درقالب نقدی بر افزایش قیمت و روند ازادسازی قیمت خودرو مطرح شده بود از سوی نمایندگان مجلس مورد تاکید قرار گرفته و دردور جدید فروش که این هفته آغاز میشود عملیاتی خواهدشد.

بنا براین گزارش ، قدس انلاین دریادداشتی به قلم " سعید کوشافر" عنوان کرده بود که برای قطع دست دلالان از بازارخودرو و فروش خودرو به مصرف کننده نهایی باید به گونه ای شرایط مهیا شود که تا مدت معینی مثلا یکسال مشتری حق انتقال سند به دیگری را نداشته باشد . در این مطلب عنوان شده بود که برای مشتری واقعی خودرو خیلی تفاوت نخواهد داشت که حق انتقال سند داشته باشد یا نداشته باشد چرا که هدف وی استفاده از خودرو است . ولی این مساله برای دلالانی که قصد دارند خودرو را بلافاصله بعد از تحویل از کارخانه دربازار سیاه باقیمتهای گزاف به فروش برسانند کار خیلی دشوار خواهد شد چرا که کمتر کسی حاضراست میلیونها تومان پول به خودرویی بدهد که سندش منتقل نمیشود.

درعین حال در این مطلب تاکید شده بود که میشود با اختصاص وامی یکساله ، هم به مشتریان واقعی بازار خودرو کمک کرد و هم برای در رهن نگه داشتن سند خودرو توجیه شرعی وقانونی لازم را مهیا کرد.

***پیشنهاد قدس انلاین در دستور کار

درهمین راستا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره نحوه فروش و عرضه  ۴۰هزار خودروی جدید به بازار ارائه کرد.

سعید باستانی ، درباره فروش و عرضه  40هزار خودرو به بازار گفت: در نشست اخیر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با وزیر صنعت،معدن و تجارت آخرین وضعیت بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در حال حاضر شرکت ایران خودرو، 24هزار خودرو و شرکت سایپا 16هزار خودرو دارد که برخی از قطعات خودروها کامل نیست و بر اساس جمع بندی جلسه مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزارت صنعت، مقرر شده قطعات وارداتی مربوط به خودروهای مذکور با سرعت از گمرکات ترخیص تا خودروها آماده تحویل به متقاضیان شوند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود:مقرر شده فروش قطعی خودرو از روز شنبه هفته آتی به متقاضیان و مصرف کنندگان نهایی خودرو با کارت ملی انجام شود.

باستانی در ادامه گفت و گوی خود با خانه ملت،تصریح کرد:براساس تدابیر انجام شده و در راستای حذف دلالی کاذب در بازار خودرو، خریداران خودرو تا یکسال حق صلح یا به عبارتی فروش را به شخص دیگری ندارند.   

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد:پیش بینی می شود با عرضه 40 هزار خودرو به قیمت فعلی به مصرف کننده واقعی، از دلالی کاذب در بازار خودرو جلوگیری شود البته انجام این مهم، باید تداوم یابد.

***مردم از دلالها خودرو نخرند

درهمین راستا ، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: مردم فعلا خودرو خریداری نکنند تا این آشفته بازار آرام شود.

حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به افزایش شدید قیمت خودرو، اظهار کرد: ریشه افزایش قیمت خودرو به یک سال پیش که واردات آن افزایش یافت، بر میگردد که تاثیرش را روی بازار داخلی گذاشت و تقاضا به سمت بازار داخلی افزایش یافت.

وی با بیان اینکه امروز خودرو به دو نرخ متفاوت در بازار و کارخانه عرضه می‌شود، گفت: قیمت برخی از خودروها بر اساس تصمیم شورای رقابت تعیین می‌شود و قیمت برخی دیگر از خودروها  هم بر اساس نظر سازمان حمایت، قیمت‌گذاری می‌شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با انتقاد از تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار، تصریح کرد: فاصله بسیار شدیدی بین قیمت کارخانه و بازار خودرو به وجود آمده که این قیمت کاذب است و عملا هم خیلی معامله صورت نمی‌گیرد اما با وجود این باید قیمت‌گذاری واقعی خودرو عملیاتی شود.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی ادامه داد: یکی از دلایل تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار این است که تقاضای خرید خودرو در بازار به شدت افزایش یافته و در مقابل آن عرضه خودرو توسط کارخانه‌ها افزایش نیافته است.

فولادگر بیان کرد: از سوی دیگر بخشی از نقدینگی سرگردانی که در جامعه وجود دارد، به سمت بازار خودرو کشیده شده و به آن هجوم برده است  که دولت باید برای نقدینگی سرگردان کشور فکری کند چراکه آشفته بازار نقدینگی هر جا می‌رود، یک اثر تخریبی می‌گذارد و باید این نقدینگی جذب پروژه‌های عمرانی، بخش ساختمان و صنعت و تولید شود.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون صنایع و معادن اخیرا درباره این موضوع جلسه مفصلی با آقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته است، اظهار کرد: طبق گفته وزیر، با بهبود وضعیت ارز و نظارت بر وضعیت عرضه، در روزهای آینده یک مقدار بازار خودرو سر و سامان می‌گیرد.

نماینده مردم اصفهان اظهار کرد: تقاضای ما از مردم این است که اگر احتیاج ضروری ندارند، فعلا خودرو خریداری نکنند تا این آشفته بازار آرام شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.