یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰

قیمت مرغ در خراسان‌رضوی همچنان در حال پرواز است/یک مشتری:امروز مرغ را به قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تهیه کردم

گوشت مرغ

قیمت مرغ در کف بازار خراسان‌رضوی همچنان بالاست و البته مسئولان استان و متولیان نظر دیگری در این حوزه دارند.

 به گزارش قدس آنلاین، در حالی که مسئولان حوزه بازار این ادعا را داشتند که در مشهد توانسته‌اند قیمت مرغ را کنترل کنند اما گزارشات میدانی نشان می‌دهد که قیمت این کالا در بازار مشهد هم پا به پای دیگر نقاط  کشور افزایش قیمت داشته است.

شهروندان مشهدی خبر از افزایش قیمت مرغ به بیش از ۱۱ هزار تومان داده‌اند که تا چند هفته پیش تمام سعی مسئولان این بود که زیر ۱۰ هزار تومان نگاه داشته شود.

‌وحید ر. یکی از شهروندان مشهدی است که می‌گوید: دل ما خوش بود که اگر قیمت گوشت هر روز بالا و بالاتر می‌رود؛ ما حداقل می‌توانیم برای سفره خود مرغ تهیه کنیم و با این روندی که هم‌اکنون پیش می‌رود امکان تهیه مرغ را هم از دست می‌دهیم. همین امروز مرغ را با قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تهیه کردم و همین کالا در روزهای قبل حدود ۹۸۰۰ تومان قیمت داشته است.

*افزایش هزینه‌های تولید

احمد ش. یکی از تولیدکنندگان مرغ گوشتی در خراسان‌رضوی است و با اشاره به افزایش قیمت مرغ می‌گوید: تمام ملزومات و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید افزایش قیمت داشته؛ به‌عنوان مثال دان مرغ که ادعا می‌شود با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود اصلا با این قیمت در بازار توزیع نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: به‌عبارت دیگر ممکن است که دان با همین دلار وارد شود اما به‌دست تولیدکننده با این قیمت‌ها نمی‌رسد علاوه بر این نرخ انرژی نیز افزایش داشته و قطعی برق‌های اخیر نیز سبب تلفات در مرغداری‌ها شده که همه این‌ها قیمت تمام‌شده را بالا می‌برد و البته در این میان همه تولیدکننده را مقصر می‌دانند.

*مرغ در خراسان‌رضوی ارزان‌تر از متوسط کشوری

محمود بنانژاد؛ رئیس اتاق اصناف مشهد با تأیید افزایش قیمت مرغ می‌گوید: مرغ در ۲ حوزه در خراسان‌رضوی توزیع می‌شود؛ یکی نوع مرغ گرم که قیمت آن بین ۱۰ هزار و ۸۰۰ تا ۱۱ هزار تومان در بازارهای اصلی شهر مشهد مانند میدان استقلال است.

وی ادامه می‌دهد: نوع دیگر آن هم مرغ منجمد بوده که هم‌اکنون روزانه ۸۰ تن در استان خراسان‌رضوی توزیع می‌شود و ۸۰ واحد صنفی در مشهدمقدس و علاوه بر این ۸ ماشین سیار پشتیبانی امور دام به توزیع این نوع از مرغ مشغول هستند.

رئیس اتاق اصناف مشهد در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه با وجود تمام تلاشی که شما داشتید و اطلاعات آن را سابق بر این داده بودید چرا قیمت مرغ هم اکنون در مشهد بالا رفته است، خاطرنشان می‌کند: البته باید این را در نظر داشت که با وجود افزایش قیمت مرغ در خراسان‌رضوی هنوز هم قیمت ما از  متوسط کشوری پایین‌تر است.

بنانژاد تأکید می‌کند: با توجه به بالارفتن قیمت تولید هم‌اکنون مرغ قابل کشتار به حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان رسیده و با این وضعیت طبیعی است که قیمت آن در سطح خرده فروشی به بالای ۱۰ هزار تومان برسد.

*بخش توزیع سود طبیعی را هم دریافت نمی‌کند

علی باخرد؛ معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در این زمینه می‌گوید: هم‌اکنون بخش توزیع به ویژه در گلوگاه‌های اصلی تخلفی ندارند و علت اصلی بالا بودن قیمت مرغ را خرید بالای خود عنوان می‌کنند که این ادعا با توجه به مستندات خرید این صحبت درست بوده است.

وی ادامه می‌دهد: هم اکنون فروشندگان اماکنی مانند میدان استقلال بین ۴ تا ۵ درصد سود از خریداران دریافت می‌کنند و این در حالی است که سود در نظر گرفته شده برای آنها در قانون نظام صنفی ۱۰ درصد است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان می‌کند: اگر قیمت مرغ زنده حدود ۵۵۰۰ تومان باشد قیمت مرغ آماده طبخ هم با توجه به میزان ضایعات آن باید به حدود ۸۳۰۰ تومان برسد اما وقتی قیمت مرغ زنده ۷۵۰۰ تومان باشد این طبیعی است که قیمت مرغ به ۱۱ هزار تومان و یا بیشتر افزایش یابد.

باخرد تصریح می‌کند: علت افزایش قیمت تولید هم مسائلی است که باید سازمان جهاد کشاورزی و نهادهای زیرمجموعه این حوزه در مورد آن اظهارنظر کارشناسی داشته باشند و برای رفع آن اقداماتی را در دستور کار قرار دهند.

براین اساس کاملا مشخص است که افزایش هزینه‌ها در بخش تولید مسبب اصلی گرانی قیمت مرغ است سابق بر این هم مرغداران هم در حوزه تولید مرغ گوشتی و هم تخم‌مرغ اعتراضاتی را داشته‌اند که نتیجه آن‌ها مشخص نشد؛ در این اعتراضات انحصاری‌بودن واردات دان مرغ به‌عنوان یکی از عللی که سبب بالارفتن قیمت و در نتیجه افزایش قیمت تمام‌شده محصولات می‌شود؛ اعلام شده بود.

البته در میان گفت‌وگوها به این مسئله هم اشاره شد که واسطه‌ها یا همان افراد کشتارکن که مرغ زنده را از مرغدار خریداری کرده و به کشتارگاه تحویل می‌دهند تا تبدیل به مرغ قابل طبخ کند؛ در این میان سود بسیار زیادی دریافت می‌کنند و در نتیجه مرغ گران‌تر به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد که باید صحت و سقم این موضوع بررسی شده و در صورت نیاز به آن پرداخته شود.

با این وجود موج گرانی که گردن مرغ را هم گرفته بیشترین آسیب را به مردم وارد می‌کند چراکه در نهایت آنها هستند که نمی‌توانند مرغ را تهیه کرده و مانند گوشت، مرغ هم از سر سفره آنها حذف می‌شود.

منبع:تسنیم

  پایان پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.