جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸

خرید بی سابقه نفت ایران توسط چین در ماه اوت

ب

آمارهای موسسه گلوبال پلاتس نشان می دهد، واردات نفت چین از ایران در ماه اوت و در آستانه آغاز تحریم های نفت آمریکا علیه ایران به رقم بی سابقه ۸۷۴ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، آمارهای موسسه گلوبال پلاتس نشان می دهد، واردات نفت چین از ایران در ماه اوت و در آستانه آغاز تحریم های نفت آمریکا علیه ایران به رقم بی سابقه 874 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

آخرین رکورد ثبت شده برای خرید نفت چین از ایران مربوط به آوریل 2014 است که این کشور 803 هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده بود.

بدین ترتیب میزان نفت خریداری شده چین از ایران در بازه زمانی ژانویه با اوت روزانه 304.05 میلیون بشکه بوده که 32.2 درصد بالاتر از 229.99 میلیون بشکه خریداری شده در کل سال 2017 بوده است.

یک تحلیلگر هنگ کنگی در این باره گفت: «بعید است در ادامه ماه های سال این رقم باز هم افزایش یابد، و رکورد ثبت شده در ماه اوت احتمالا به این دلیل بوده که خریداران چینی می خواستند در آستانه آغاز تحریم ها در ماه نوامبر تا حد ممکن از ایران نفت خریداری کنند.»

این گزارش حاکی است، مشتریان چینی احتمالا در ماه اوت، 17.42 میلیون بشکه یعنی 581 هزار بشکه در روز از ایران نفت بارگیری کرده اند که در ماه سپتامبر به سواحل چین خواهد رسید. این خریدها از جمله شامل یک سوپرتانکر به مقصد میانمار است.

بخش عمده نفت وارداتی از ایران به چین توسط پالایشگاه های چینی مصرف می شود و مابقی در مخازنی که توسط شرکت ملی نفت ایران اجاره شده است ذخیره می گردد.

انتظار می رود به رغم تحریم ها، چین همچنان بزرگترین مشتری نفت ایران با قی بماند، زیرا پکن همواره گفته که روابط تجاری میان دو کشور با وجود تحریم ها روند عادی خود را ادامه می دهد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.