شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:

تعداد محیط بانان خراسان رضوی باید ۸ برابر شود

محیط بان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:برای رسیدن به استاندارد های جهانی تعداد محیط بانان استان باید به هشت برابر افزایش یابد.

به گزارش قدس آنلاین ، تورج همتی جمعه  شب در نشست با سمن های حامی محیط زیست نیشابور اظهار کرد: تعداد محیط بانان  استان ۱۵۰ نفر است که با توجه به استانداردهای جهانی که برای هر ۲ هزار هکتار یک محیط بان است، با وجود ۲ و نیم میلیون هکتار عرصه های طبیعی استان برای رسیدن به این استاندارد تعداد محیط بانان استان باید هشت برابر افزایش یابد.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ فقره پایش واحدهای صنعتی، زباله گاههای شهری و روستایی و پسماندهای عمرانی، بیمارستانها و مراکز درمانی، کشتارگاههای دام و طیور و مراکز خدماتی توسط مامورین این اداره کل صورت گرفته که نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجه داشته است.

مدیر کل محیط زیست استان ادامه داد: تاکنون ۴۱۷ متخلف  از ابتدای سال در حوزه شکار و صید در  استان دستگیر شده اند که بیشترین متخلفان زیست محیطی استان است وتخلفات حوزه پسماندهای پزشکی، فاضلاب های صنعتی و شهری رتبه های بعدی تخلفات زیست محیطی استان را دارند.

همتی تاکید کرد:در حوزه پسماندهای پزشکی ۲ پرونده در مجموع با ۲۳۲۸ پزشک، مطب و درمانگاه متخلف در مشهد به دادستانی ارسال شده ‌است و ۷۵ پرونده تخلف نیز در حوزه صنعت و خدمات تشکیل شده و حدود ۸۰ متخلف در این ارتباط تحت پیگرد هستند. 

وی تصریح کرد:بیش از ۳۰۰ هزار نفر فعال محیط زیست در این استان در قالب سازمان های مردم نهاد با این اداره کل همکاری دارند که در این زمینه رتبه اول کشور را داریم.

مدیر کل محیط زیست استان اضافه کرد:بودجه امسال این اداره در بخش های جاری و عمرانی نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته و به ۲۰۰ میلیارد ریال رسیده و حقوق محیط بانان قراردادی نیز به رغم کمبود اعتبارات با موافقت دولت ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد:اعتبارات مربوط به کاهش انواع آلاینده ها بیش از پنج برابر سال قبل می باشد و در این حوزه برنامه نرم افزاری خاصی به صورت مکانیزه و با روش های نوین پایشی در دستور کار محیط زیست استان قرار دارد که طی نیمه دوم امسال عملیاتی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود:  در حال ایجاد زیرساختهای لازم در مناطق اکوتوریستی استان هستیم تا بدین ترتیب مردم بیشتر با قابلیت های طبیعت استان آشنا شوند که تاکنون ۲۷ میلیارد ریال در این زمینه در مناطق دریاچه بزنگان، پارک ملی تندوره و پارک پردیسان شاندیز هزینه شده است.

همتی افزود: ۱۱۰ میلیارد ریال نیز برای تقویت این مجموعه ها پیش بینی شده و در تلاش هستیم مشارکت بخش خصوصی را برای توسعه فضاهای گردشگری طبیعی جلب کنیم.

وی اظهار داشت: ۵۵۰ گونه پستاندار، پرنده، خزنده، ماهی، دوزیست و بی مهره در استان زیست می کند و با توجه به تلاش شبانه روزی محیط بانان استان امیدوار هستیم در سرشماری مهر ماه امسال شاهد بهبود جمعیت علف خواران و گوشت خواران استان باشیم.

منبع : مهر

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.