یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴

محسن هاشمی: انعکاس مشکلات مردم نباید تحت الشعاع تحریکهای سازماندهی شده باشد

1

رئیس شورای شهر تهران گفت: واقعیت آن است که ریشه بسیاری از مشکلات در بستر ذهنیت عمومی جامعه است و اگر ذهنیت جامعه به موضوعی منفی باشد، در عمل نیز فضای مثبتی برای حرکت پدید نخواهد آمد.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، محسن هاشمی در جلسه امروز شورای شهر تهران گفت: جمعه گذشته سالروز آخرین خطبه و خطبه تاریخی آیت الله سید محمود طالقاتی در نماز جمعه تهران بود، خطبه ای که در آن ایشان دفاع متقنی از اصل شوراها در قانون اساسی کردند و شاید این خطبه نخستین بروز علنی این اصل مردم نهاد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود که حدود دو دهه زمان برد تا اجرایی شود.

وی ادامه داد: سه روز پس از این خطبه، آیت الله طالقانی که از سال ۱۳۳۲ در صف اول مبارزه با استبداد سلطنت پهلوی و از موسسان جبهه ملی دوم و نهضت آزادی ایران محسوب می شد و از سوی امام خمینی ابوذر زمان نام گرفت، رحلت کرد.

این عضو شورا گفت: آیت الله طالقانی از مردمی ترین رهبران انقلاب اسلامی به شمار می‌آیند وخوی ساده زیستی، تواضع ، ذهنیت باز و سعه صدر ایشان موجب شد تا هر گروه وجریانی بتواند با ایشان ارتباط برقرار کرده ونظرات خود را به وی منتقل کند.

هاشمی افزود: جایگاه آیت الله طالقانی در مبارزات نیز به نوعی منحصر بفرد بود وایشان جزو معدود چهره های انقلاب اسلامی بود که از نهضت ملی نفت در صف نخست مبارزه با استبداد پهلوی قرار داشتند و پس از شهادت آیت الله مرتضی مطهری نیز به عنوان رییس شورای انقلاب برگزیده شدند.

وی ادامه داد: پنج خطبه نماز جمعه آیت الله طالقانی در تهران، فراموش نشدنی و در تاریخ انقلاب ماندگار خواهد بود، ایشان بر پرهیز از تشریفات، مخالفت با تمرکز قدرت در دولت و آسان گیری به مردم شهره بود و به همین دلیل از محبوبیت مثال زدنی در جامعه برخودار بودند.

عضو شورای شهر تهران گفت:همچنین چهلمین سال فاجعه ۱۷ شهریور را گرامی می داریم، چهل سال از روزخونین تهران می گذرد، جمعه ای که مردم تهران، بی خبر از اعلام حکومت زمانی در صبح همان روز برای شنیده شدن صدایشان به خیابان آمدند و با گلوله پاسخ شنیدند. ۱۷ شهریور ۵۷ روزی بود که بین حکومت پهلوی و مردم ایران، خط قرمزی پاک نشدنی با خون شهدای بیگناه میدان ژاله کشیده شد، خطی که تا سرنگونی نظام شاهنشاهی تداوم یافت.

وی اظهار داشت: امروز ما وارث خون شهروندان تهرانی در ۱۷ شهریور ۵۷ هستیم، همه ما مسئولان باید بدانیم که پایه های صندلی ها ومیزهایمان بر دوش مردمی است که پس از تحمل رنجها، بی عدالتیها و محرومیتهای طولانی، امید به گشایش و عدالت بسته اند و کوتاهی در خدمت، خیانت به رای مردم و کم فروشی در انجام وظایف تلقی خواهد شد.

وی تصریح کرد: حوصله تاریخی جامعه ایران نیز ظرفیتی دارد و پرداختن به بوروکراسی های بی ثمر، فرافکنی مسئولیتها، رانتسازی و رانتخواری، دعواهای جناحی و هر اقدامی که مانع خدمت به مردم گردد، موجب سرریز شدن صبر جامعه خواهد شد.

هاشمی یادآور شد: البته انتظار ما از اصحاب رسانه و فعالان مجازی نیز آن است که نقد سازنده و انعکاس مشکلات واقعی مشکلات مردم ، تحت الشعاع تحریکهای سازماندهی شده و فضاسازی سیاسی و غیرواقعی قرار نگیرد تا شاهد شنیده شدن صدای واقعی مردم در فضای افکارعمومی باشیم.

وی افزود: امروزه و در شرایطی که نوسانات ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب اقتصاد ملی، فشار قابل توجهی را به بدنه جامعه بخصوص اقشار پایین تر از متوسط وارد می کند، اظهار نظرهای تنش زا یا سناریوسازی های غیرواقعی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی، ضربه دیگر برای متزلزل کردن باقیمانده اعتماد عمومی در جامعه تلقی شده و آثار مفیدی نخواهد داشت.

رئیس شورای شهر تهران گفت:انتظار مردم، از نخبگان و اصحاب رسانه ، هشیاری و تدبیر در عین آزاداندیشی و حریت است، واقعیت آن است که ریشه بسیاری از مشکلات در بستر ذهنیت عمومی جامعه است و اگر ذهنیت جامعه به موضوعی منفی باشد، در عمل نیز فضای مثبتی برای حرکت پدید نخواهد آمد، از این رو ایجاد نگاه مثبت در کارشناسان، منتقدین و خبرنگاران و فعالان رسانه ای بخصوص در حوزه مدیریت شهری می تواند خود عاملی برای بهبود شرایط و تقویت روند اصلاحی تلقی شود و نگاه منفی به افزایش بی اعتمادی، کاهش کارامدی و افت سرمایه اجتماعی می انجامد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.