یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰

خستگی ناپذیر، صبور، سریع و باهوش باشید

پلن هایی که پرسپولیس را به پیروزی مقابل الدحیل می‌رساند

1

پرسپولیس در یکی از حساس‎ترین مسابقات اخیر خود در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ،میزبان الدحیل است. تیمی که بازیکنانش برای قهرمانی در آسیا هم‌قسم شده‌اند.

به گزارش گروه ورزشی قدس آنلاین، عملکرد قابل قبول و امیدوار کننده شاگردان برانکو همه ی هواداران این تیم را به صعود امیدوار کرده است . در این یادداشت به بررسی و شرایط تیم الدحیل پرداخته و به پلن هایی که پرسپولیس را به این پیروزی بزرگ می رسانند ، می پردازیم .

دروازه بان ؛ آن صحنه را تکرار کنید !

فصل جدید برای پرسپولیس، با دو پیروزی متوالی در مشهد و تهران کلید خورد اما در سه هفته بعدی آن ، همانند دو هفته ابتدایی نبود ند ولی در نهایت در دیدار نساجی توانستند به ناکامی های خود پایان بدهند . بدون شک مهمترین اتفاق این شش هفته لیگ ،  عملکرد فوق العاده دروازبان های پرسپولیس بود . برانکو در هفته های اول ، دوم  و هفته ششم از رادوشویچ  و در هفته های سوم ، چهارم و پنجم از بیرانوند در درون دروازه استفاده کرد که عملکرد هر دو بازیکن همانند هم بود ، سه بازی و تنها دریافت یک گل ، رادوشویچ فصل جدید را خیلی خوب آغاز کرد و توانست در کانون توجهات قرار بگیرد و در هر بازی که در درون دروازه قرار گرفت ، آن دیدار را پرسپولیس پیروز شد . ولی در مقابل علیرضا بیرانوند هنوز طعم پیروزی در یک مسابقه را از سه حضورش در درون دروازه ،نچشیده است. او در حالی از هفته سوم لیگ هجدهم به ترکیب تیم اضافه شد که در دو هفته اول، نیمکت نشین بود. بیرانونددر دو مسابقه اول خود در این فصل با لباس پرسپولیس ، کلین‌شیت کرد اما هر دو بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید.  نوار گل نخوردن تیم برانکو سرانجام در آبادان، با اشتباه بیرو پاره شد. 

انتخاب بین این دو دروازبان آماده سخت است ولی در دیدار فردا برانکو به روی بیرانوند حساب ویژه خواهد داشت . تیم برانکو ترکیب ترسناک و نیمکت قابل اتکایی ندارد ولی  برای پیروزی و رسیدن به مرحله بعد تمام تلاش خود را انجام خواهد داد  ، به همین سبب به  یک بیرانوند نفوذناپذیر نیاز دارد. بیرانوند درون دروازه قرمزها ۴ بار در مقابل تیم‌های قطری کلین‌شیت کرده و در آخرین تجربه برخورد تیمش با لخویا، رفت‌وبرگشت دروازه را بسته نگه داشته است. پنجمین کلین‌شیت گلر پرسپولیس روبه‌روی رقبای قطری این باشگاه، می‌تواند کلید صعود به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا باشد.علیرضا بیرانوند مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش خواهد قرمزها برای امیدوارشدن به صعود در تهران، به یک نمایش بی‌نقص نیاز دارند و مرد شماره یک پرسپولیس، احتمالا مهم‌ترین بازیکن این تیم در دوئل بزرگ الدحیل باشد
خط دفاعی ؛ دژ محکم بسازید !


الدحیل تنها تیم لیگ قهرمانان آسیا است که تمام بازی‌‎های خود را در مرحله گروهی با پیروزی پشت سرگذاشته است . این تیم در میان تیم‌های غرب آسیا با ۱۷ گل زده بهترین خط حمله را در اختیار دارد بهترین گلزن فعلی لیگ قهرمانان هم یوسف العربی از الدحیل است که این فصل ۷ گل به ثمر رسانده است . چیزی که باعث شده تا الدحیل اینگونه در لیگ قهرمانان آسیا، یکه‌تازی و قدرتنمایی کند، ترکیب خوب و کامل بازیکنان این تیم به‌اضافه ثبات و هماهنگی ناشی از حضور چندساله بازیکنانش است. مرور فهرست بازیکنان این تیم نشان می‌دهد که الدحیل در ترکیب خود بازیکن ضعیف و حتی متوسط ندارد و تک‌تک بازیکنان این تیم از کیفیت بالایی برخوردارند. این تیم در واقع ترکیبی از بهترین بازیکنان دو تیم الجیش و لخویاست که هر دو تیم در جای خود تیم‌های قدرتمندی محسوب می‌شدند! این ویژگی در دیگر تیم‌‎های آسیایی دیده نمی‌شود. الدحیل با وجود بازیکنانی که حفظ توپ بالایی دارند اما به فوتبال ضدحمله ای علاقه خاصی دارند و خیلی خوب به حریف ضدحمله میزند . همانند دیدار رفت ، تیم الدحیل بار ها با استفاده از این شیوه به دنبال بازکردن دروازه سرخپوشان بود .

مثلث ادمیلسون ، نام تائه هی و یوسف العربی در خط حمله و معز علی ، گلزن دیدار رفت در خط میانی مهمترین ابزارگلزنی شاگردان معلول در دیدار فردا خواهند بود . اما پرسپولیس نیز ابزار مقابله با سلاح های گلزنی نماینده قطر را دارد . همان طور که بیان کردیم . تیم الدحیل علاقه زیادی به ضد حملات دارد و بیشتر گل های زده اش هم در لیگ و هم در لیگ قهرمانان از طریق این شیوه است بازیکنان الدحیل توپ رابیشتر به جناحین می برند ، ادمیلسون و نام تائه هی را که به ترتیب در جناح راست و چپ قرار دارند را صاحب توپ می کنند و این دو بازیکن  نیز نقش کات بک کردن و نفوذ به محوطه جریمه را ایفا می کنند تا یوسف العربی را در خط حمله صاحب توپ کنند . تیم برانکو  در بازی رفت  همانند دیدار های لیگ پانزدهم به دنبال کردن توپ در زمین حریف روی آورده بودند .آن ها در فاصله کمی از توپ قرار می گرفتند  و در نتیجه زمانی که نماینده قطر  از زیر پرس پرسپولیسی ها خارج می شد. توپ های بلندی را برای کانال های کناری خود می فرستادند ،کار پوشش برای مدافعان کناری به واسطه پوشش و بازی متمرکزانه سرخپوش ها خالی از بازیکن می شد و بازیکنان کناری می بایست در نبرد های یک در مقابل یک در مقابل بازیکنان خطرناک کناری قرار بگیرند؛ صحنه تک گل دیدار رفت نیز بر اساس این شیوه رخ داد . پاس زیبای نام تائه هی به ادمیلسون ،  کات بک فوق العاده ادمیلسون که به راحتی حسین ماهینی را جا گذاشت و سپس پاس گل را داد .


 مدافعان تیم پرسپولیس برای درست پرس کردن باید جلوتر بیایند و فضای خالی پشت هافبک های تدافعی را پر کنند.  کاری که شجاع خلیل زاده به درستی آن را در دیدار رفت اجرا کرد . شجاع یکی از بهترین بازیکنان تیمش در زمین بود تکل های به موقع و بازی خونی درست قطع پاس و تکل های به موقع جلوی حملات خطرناک قطری ها را گرفت . در کنار شجاع خلیل زاده ، حسین ماهینی و محمد انصاری نقش کلیدی در دفاع دو بازیکن خطرناک  کناری الدحیل در  یک سوم دفاعی خود دارند  و این دو می بایست بر خلاف دیدار های گذشته کمتر اورلب کرده و  با نزدیک بازی کردن به سلاح های مهم الدحیل  در خط حمله ، آن دو را خنثی کنند.

خط میانی ؛ همانند دیدار رفت باشید !


برانکو در بازی رفت  برخلاف روندی که پس از شکست الهلال در پیش گرفته بود . دوباره به سراغ همان شکل از بازی رفت که دوران درخشان پرسپولیس را ساخته بود .او به بازیکنان خط میانی و خط حمله خود اجازه داد تا آزادانه به دنبال توپ بدوند و با حضور پر تعداد در زمین حریف از بالا پرس بکنند و به بازیکنان الدحیل اجاره ندهند تا توپ را به زمین پرسپولیس بیاورند کامیابی نیا و نورالهی  پس از مدت ها در سیستم مورد علاقه شان بازی می کردند. این دو بازیکن  کمربند محکمی در خط میانی سرخ پوشان ایجاد کرده اند کامیابی نیا در جلوی خط دفاعی و نورالهی در راس سمت چپ شب خوبی را پشت سر گذاشتند . این باعث شد که بار ها آن ها بتوانند در زمین حریف توپ را پس بگیرند و سرعت بازپس گیری را بیشتر کنند و توانستند برای بازیکنان عقب این تیم مشکلاتی را ایجاد بکنند . علاقه شدید پرس کننده های پرسپولیس در میانه زمین باعث بازپس گیری سریع توپ در زمان می شد و عمل مهم پیروزی نبرد های میانه زمین برای پرسپولیس بود با این که توپ در دست پرسپولیس نبود اما در زمین تیم الدحیل جریان داشت ، یعنی جبه دفاع کردن را به زمین حریف منتقل کرده بود . برانکو در دیدار برگشت می بایست همانند بازی رفت ،  با فشار بر میانه زمین و تسلط بر این قسمت  اجازه خروج از پرس سنگین و بازیسازی به بازیکنان میانی الدحیل ندهند و در کمترین زمان توپ را به خط حمله برسانند .  پس کمال کامیابی نیا و احمد نوراللهی می بایست  در این دیدار نسبت به دیدار های گذشته با ماهیت تهاجمی تر و آزادانه تر  بازی کنند و با انتقال سریع توپ از خط دفاعی به خط حمله به ضد حملات پرسپولیس کمک کنند .

خط حمله ؛ همه را غافل گیر کنید !


پرسپولیس در خط حمله برخلاف دفاعی عملکرد خوبی در دیدار رفت نداشت .  شاگردان برانکو  در دیدار رفت تنها ۵ پاس درست به داخل محوطه جریمه دادند . مهمترین برنامه گلزنی سرخپوش ها استفاده کردن از توپ گیری های انجام شده توسط کامیابی نیا و نوراللهی در زمین الدحیل و فرار به عمق عالیشاه و علیپور که پایه گذار حملات سریع و خطرناک این تیم در خط حمله بودند .برخلاف خط حمله قوی ، الدحیل خط دفاع ضعیفی دارد . خط دفاعی  تیم معلول  تا به این جای کار ۱۳ گل دریافت کرده است . عدم هماهنگی مدافعین میانی و فیزیکی بودن هر دو بازیکن ،  مهمترین ضعف تیم الدحیل است .  مدافعان الدحیل از پاس های تو عمق ضعیف عمل میکنند و به راحتی پنالتی می د هند . این تیم  برای پوشش ضعف خط دفاعی خود از کریم بودیاف در پست هافبک تدافعی استفاده می کند و بودیاف در خنثی کردن ضد حملات و توپ های بلند ارسال شده به پشت مدافعین نقش کلیدی دارد . اماحضور گادوین منشا به واسطه محرومیت  سیامک نعمتی و علی علیپور در نوک حمله و امید عالیشاه در راس سمت چپ خط میانی ، می تواند روز سختی را برای بودیاف و خط دفاعی الدحیل رقم بزند . علی علیپور با گلی که در بازی با نساجی به ثمر رساند به کورس آقای گلی  در لیگ برتر بازگشت علیپور در هفته‌های اخیر در گل‌زنی ناکام بود و به نوعی تحت فشار قرار گرفته بود. زوج او یعنی منشا یک فصل کم فروغی را سپری می کند. او در آخرین دیدار پرسپولیس در لیگ ، یکی از بازیکنان حاضر در ترکیب اصلی بود و نمایش خوبی هم داشت ولی همچنان در امر گل‌زنی خوب عمل نکرد . منشا که نامش پیش از این در فهرست بهترین های لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفت ،  انگیزه زیادی برای درخشش دارد . درست مثل پارسال که  پس از یک فصل درخشان با پیکان، به پرسپولیس آمد و اولین بازی آسیایی‌اش را در یک چهارم نهایی در مقابل الاهلی تجربه کرد. وی نیمکت‌نشین بود و برای نمایش توانایی‌هایش تنها ۲۰ دقیقه فرصت داشت که در همان زمان زهر خودش را ریخت. او گل تساوی‌بخش را وارد دروازه الاهلی کرد تا پرسپولیس در بازی خانگی بازنده نباشد. او همچنین در بازی برگشت هم با یک پنالتی حکم صعود پرسپولیس را امضا کرد تا خودش و پرسپولیس برای اولین بار به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند.

سخن پایانی ؛  تا آخرین لحظه حمایت کنید !


عملکرد الدحیل در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا به نحو غیرقابل باوری خوب بوده و این تیم به طرز اعجاب انگیز تمام رقبا را از پیش رو برداشته است. آن ها در ۲۱ بازی گذشته در تمامی رقابتها به پیروزی رسیده و ۳۶ بازی گذشته خود شکستی نداشته است. الدحیل در هر ۹ بازی قبلی خود در آسیا به پیروزی رسیده و این بهترین عملکرد یک تیم در تاریخ لیگ قهرمانان آسیاست.  آن ها فصل گذشته هم مقتدرانه وبدون شکست قهرمان لیگ قطر شدند. با بررسی این شرایط می توان نتیجه گرفت که پرسپولیس برخلاف انتظارات  دیدار سختی  را در ورزشگاه آزادی پیش رو نماینده قطر دارد . خواهد داشت ولی سرمربی کروات پرسپولیس می تواند با ایجاد تصمیم گیری های درست و منطقی شرایط را برای پرسپولیس بهتر کند .  پرسپولیس روز دوشنبه برای گرفتن یک نتیجه خوب باید بجنگد و در این جنگ به ابزاری برای پیروزی نیاز دارد . مهمترین ابزار نیز هوادارن پرسپولیس خواهند بود . حضور پر شور و تشویق ۹۰ دقیقه ای می تواند مهمترین برگ برنده را برای این تیم رقم بزند. طرفدارانی که در این سه سال اخیر، شاهد عملکرد فوق العاده پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ بوده اند، حالا وظیفه خود می دانند که حامی تیم شان در این شرایط سخت باشند . شاگردان برانکو  با پشتوانه تماشاگرانی که قطعاً ورزشگاه آزادی را پر خواهند کرد، می تواند از سد یکی از قدرتمندترین تیم های حال حاضر آسیا عبور کند به شرطی که انسجام و اتحاد روی سکو ها را از دقیقه اول تا آخرین لحظه بازی به نمایش بگذارند. این پرسپولیس با تمام محرومیت ها و شرایط سخت و غیرمنصفانه ای که برایش رقم خورده، توانایی بزرگی در آسیا را دارد.

منبع: ورزش۳

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.