شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷

وزیر صنعت: استعفا نداده‌ام/ همکاری خوبی با وزارت راه داریم

1

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال دلایل استعفای خود از مقام وزارت با بیان این که استعفا نداده‌ام، حاضر به ارائه توضیح بیشتر در این باره نشد.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، محمد شریعتمداری امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه جامع تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار درباره استعفای خود گفت: استعفایی نداده است. وی از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

وی در ارتباط با سامانه جامعه تجارت گفت: براساس این ثبت سفارشها ارزیابی و اهلیت وارد کنندگان کالا به کشور و میزان مورد نیاز واردات کالا شناسایی می‌شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: براین اساس با سامانه جامع تجارت می‌توان کالای وارد شده را تا به دست مصرف کننده برسد مورد ارزیابی قرار داد که این امر منجر به شفافیت و مبارزه با فساد می‌شود.

شریعتمداری تصریح کرد: با اجرای این سامانه بدون حضور و مراجعه صادرکنندگان و واردکنندگان خدمات به آنها ارائه می‌شود و منجر به تسهیل در امر تجارت خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت راه مدعی است که وزارت صنعت همکاری لازم برای تامین به موقع لاستیک کامیونداران را نداشته است، گفت: بنده مدعی هستم که همکاری خوبی با وزارت راه داریم و این موضوع از ابتدای سال به خوبی پیش می‌رود.

شریعتمداری افزود: ۵۲۰ هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین در ۶ ماهه ابتدایی سال در داخل کشور تولید شده است که بخشی از آن در اختیار کارخانه‌های تولیدکننده خودروهای سنگین و بخشی دیگر در اختیار وزارت راه قرار گرفته است، اما این میزان حتما کفاف نیاز را نمی‌دهد. 

وی با اشاره به دلایل کندی واردات لاستیک خودروهای سنگین گفت: با توجه به تغییر سیاستهای ارزی که با آن مواجه شده‌ایم گشایش اعتبار اسنادی برخی واردکنندگان اصلی کالا با معطلی مواجه شد؛ تغییر از اولویت ارزی گروه یک کالایی و بازگشت دوباره به آن به گروه یک منجر به معطلی برای تامین ارز این کالا شد اما براساس جلساتی که برگزار شده مقرر شده است در تامین ارز آنها تسهیل صورت گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با توجه به نرخ ارز در کشور روند ورود لاستیک از طریق بازارچه‌های مرزی و خود رانندگان ترانزیت به کشور صلاح اقتصادی کاهش یافته که این امر خود منجر به کم شدن ورود لاستیک به کشور است.

وی ادامه داد: در این شرایط میزان ارز مورد نیاز برای واردات لاستیک خودروهای سنگین بیش از دو برابر شده است به طوری که اگر در سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارز نیاز داشتیم امسال به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

شریعتمداری گفت: ۱۲۰ هزار حلقه لاستیک در شبکه موجود است که با همکاری گمرک این مجموعه در اختیار وزارت راه قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر ۲۰۰ میلیون ارزی که مقرر شده برای لاستیک اختصاص دهند هر ماهه ۸۰ یملیون دلار در اختیار واردکنندگان مجاز لاستیک قرار می‌گیرد و از طریق راهداری توزیع می‌شود.

شریعتمداری در پایان صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در باره افزایش قیمت لبنیات حاضر به پاسخ نشد و محل را ترک کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.