چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷

کاهش روابط تجاری کابل ــ اسلام‌آباد؛ ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان شد

1

در پی سردشدن روابط افغانستان ــ پاکستان و موانع سخت برای معاملات دوطرفه، گشایش بندر چابهار و ایجاد یک جایگزین و مسیر جدید تجاری، ایران به بزرگترین شریک تجاری افغانستان تبدیل شده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، در دو سال اخیر بیش از ۷۰ درصد از معاملات افغانستان با پاکستان به کشورهای ایران، چین و هند منتقل شده است و اکنون ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان شده است.

بر اساس آمار اتاق صنعت و تجارت افغانستان از مارس سال ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ حجم معاملات دو کشور به ۱.۹۸ میلیارد دلار رسید که ۲۲ درصد از مجموع بازار مصرفی ۱۱میلیارد دلاری افغانستان را تشکیل می‌دهد.

پس از ایران نیز بزرگترین شرکای تجاری افغانستان پاکستان با ۱.۲ میلیارد دلار و چین با یک میلیارد دلار در زمان یادشده هستند.

افزایش مشارکت تجاری ایران با افغانستان را می‌توان با این حقیقت اندازه‌گیری کرد که از ۵۰۰ شرکتی که اجازه فعالیت در بندر چابهار را کسب کرده‌اند ۱۶۵ شرکت متعلق به سرمایه‌گذاران افغان است.

بندر چابهار براساس توافق بین دهلی‌نو، تهران و کابل در سال ۲۰۱۶ ایجاد شده و از زمان گشایش فاز نخست آن تجار افغان مسیر ترانزیتی کالاهای خود را از دریای عرب به دریای عمان و خلیج فارس تغییر دادند.

مقامات ایرانی همچنین طرح‌های تشویقی برای تجار افغان ارائه کرده‌اند که شامل تخفیف ۸۰درصدی در تعرفه صادرات و تخفیف ۷۵درصدی در عوارض واردات کالاهای افغانستان می‌شود.

این در حالی است که به‌گفته اداره گمرک پاکستان، صادرات این کشور به افغانستان از ۱.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۹۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است. کارشناسان مستقل اما اظهار می‌کنند که کاهش تجارت دو کشور بیش از رقم اعلام‌شده است.

«زاهدالله شینواری» رئیس اتاق صنعت و تجارت سرحد پاکستان به آسیا تایمز گفت که در طول ۲ تا ۳ سال اخیر حجم معاملات پاکستان با افغانستان از ۲.۵ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است و افزایش تعرفه‌های واردات و محدودیت‌های اسلام‌آباد برای صدور روادید برای تجار افغان را از دلایل این کاهش شدید عنوان کرد.

«محمد اسحاق» از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ نیز با اشاره به احداث جاده مواصلاتی از چابهار به ولایت «نیمروز» در افغانستان گفت: به‌محض اینکه این جاده ۲۲۰کیلومتری ایجاد شود بخش عمده‌ای از ترانزیت به ایران و هند منتقل خواهد شد.

وی افزود که این جاده به‌ارزش ۱۵۰ میلیون دلار و به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بازسازی افغانستان توسط هند در حال احداث است و پس از تکمیل آن مسیر جدیدی به افغانستان ایجاد می‌شود که اکنون به‌عنوان مسیر تجاری بیشتر به بنادر پاکستان وابسته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.