شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان خبر داد

آغاز واکسیناسیون هدفمند برای مبارزه با تب برفکی از مهرماه جاری/دامداران نکات بهداشتی را جدی بگیرند

معاون سلامت داپزشکی استان کرمان

کرمان_ دکتر صدیقه کاظمی نیا گفت: واکسیناسیون هدفمند با هدف پیشگیری و مبارزه با بیماری تب برفکی در استان کرمان از مهر ماه سالجاری آغاز شده است.

به گزارش قدس آنلاین؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر صدیقه کاظمی نیا معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان، اظهار داشت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی عفونی واگیر در دامها است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

کاظمی نیا گفت: این بیماری سبب کاهش شدید تولید دام شده و در تجارت دام و فرآورده های خام دامی تاثیر گذار است و تقریباً تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو ، گاومیش ، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرند .

وی اعلام کرد: شدت واگیری در دامهای حساس بسیار بالا بوده ولی میزان مرگ و میر پائین است و عمدتاً دام های جوان را در بر می گیرد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان داشت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر اساس دستور العمل سازمان دامپزشکی همه ساله اقدام به واکسیناسیون دامها علیه بیماری ها می‌کند که فاز امسال واکسیناسیون تب برفکی بصورت بها دار بوده است و دامداران بایستی با خرید این واکسن از اتحادیه دامداران استان نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام نمایند.

کاظمی نیا با اعلام اینکه هزینه تزریق واکسین رایگان بوده است و توسط اکیپ های دامپزشکی صورت می گیرد، گفت: به کلیه دامداران توصیه می شود دامهای خود را بر علیه بیماری تب برفکی ایمن نموده و با اکیپ های دامپزشکی همکاری و مساعدت لازم را بعمل آورند.

وی از خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می‌گذارد را کاهش شدید تولید اعلام کرد و گفت: دامداران بایستی نکات بهداشتی و قرنطینه ای و همچنین واکسیناسیون را جدی بگیرند .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به مواردی از جمله پراکندگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی استان، حجم قابل ملاحظه دامداری‌های سنتی و دام عشایر، تردد دام و احتمال ورود دام‌های جدید به دامداری ها گفت: دائماً خطر افزایش موارد ابتلای بیماری وجود دارد به همین دلیل بیماری باید تحت مراقبت و رصد در نواحی مختلف استان قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.