شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸

اظهارات "نابجای" وزیر خارجه انگلیس واکنش شدید وزارت خارجه را به دنبال داشت

بهرام قاسمي 11

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات نابجای مقامات سیاسی انگلیس، بر نقش دولت لندن در حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه و رقم‌خوردن فجایع انسانی در خاورمیانه تأکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به برخی اظهارات مداخله‌جویانه و ناپسند وزیر خارجه انگلیس و بیان ادعاها و به‌کارگیری واژگان نابجا و غلط نسبت به ایران، گفت: «از به‌کارگیری چنین عبارات و اصطلاحاتی توسط ایشان علیه ایران ابراز تأسف می‌کنم. متأسفانه وزیر خارجه انگلیس طی روزهای اخیر در چند نوبت در خصوص موضوعی که اصولاً ارتباطی به کشور متبوع وی ندارد، اظهاراتی عجولانه و نادرست مطرح کرده است که گویای عدم اشراف کافی ایشان به موضوع بوده و به‌نوعی مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل است».

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «وزیر خارجه انگلیس به کارنامه دولت متبوعش در خاورمیانه در دهه‌ها و  سال‌های اخیر نگاه کند و بررسی نماید که سیاست‌ها و حمایت‌های دولت انگلیس از گروه‌های تروریستی و کشورهای متجاوز چه فجایع انسانی و بحران‌هایی را برای ملت‌های خاورمیانه رقم زده است. نگاهی به وضعیت اسفبار مردم یمن، سوریه، فلسطین و... اعم از ویرانی‌های گسترده، بیماری، آوارگی و بی‌خانمانی، فقر و گرسنگی و فاجعه‌ای که  به‌خصوص امروز در یمن توسط کشورهای متجاوز، به‌وجود آمده است، نقش دولت متبوع آقای هانت و اقدامات کشورهایی که دریافت‌کننده میلیاردها دلار تسلیحات از انگلیس‌اند و از همین تسلیحات برای دمیدن در آتش جنگ و نفرت و ویرانی در منطقه ما استفاده می‌کنند، وضعیتی شرم‌آور و ننگین به‌وجود آورده است. آنان باید از حمایت‌های سیاسی از دولت‌های متجاوز به یمن و صدور تسلیحات کشتار آدمیان و فاجعه‌ای که در این کشور رخ داده است، شرمگین باشند».

پنجشنبه گذشته بود که جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در پیامی توئیتری مدعی شد که نازنین زاغری ــ فردی که پس از طی فرآیند دادگستری در ایران به‌خاطر ارتکاب جرایم امنیتی محکوم شناخته شد ــ بی‌گناه است و ایران باید وی را آزاد کند. مجرم‌بودن نازنین زاغری در مراحل فرجام‌خواهی نیز تأیید شده است، با این حال وزیر خارجه انگلیس برای چندمین مرتبه از این فرد محکوم با عناوینی همچون "بی‌گناه" یا "مادر بی‌گناه" نام برده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.