یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:

"ماسوله" در قالب جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی می‌شود

میراث فرهنگی گیلان

گیلان - شهرود امیرانتخابی گفت: در نشست اخیر با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس، مقرر شد مقدمات اجرایی ثبت دو اثر ملی، طبیعی و تاریخی شهرک ماسوله و جنگل های هیرکانی بطور همزمان در اولویت قرار گیرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از میراث فرهنگی گیلان ،شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، با بیان اینکه ثبت جهانی ماسوله مهمترین اولویت این اداره کل است با اشاره به نشست اخیر با حضور علی اصغر مونسان و جبار کوچکی نژاد در تهران، افزود: در زمان حاضر موانعی همچون وجود برخی اداره ها در بافت ماسوله و نحوه سیم کشی برق این شهرک تاریخی وجود دارد که با مطرح شدن ثبت جهانی ماسوله در دل پرونده جنگل های هیرکانی بر طرف خواهد شد.

وی اظهار داشت: بازرسان یونسکو آبانماه امسال بمنظور بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی (Hyrcanian Forests) در لیست میراث جهانی یونسکو وارد استان گیلان شدند و نظر مثبتی نسبت به ثبت جهانی این پرونده داشتند.

وی تاکید کرد: امیدواریم ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و شهرک تاریخی ماسوله، امسال به انجام برسد چرا که در سیاست های گردشگری تا یک اثر ثبتی جهانی نداشته باشیم، از سایر انواع گردشگری نمی توان برای این صنعت در استان بهره گرفت .

به گفته امیرانتخابی، ثبت جهانی امروزه یک برند معتبر در جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری محسوب می شود و به طور حتم یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب مقصد گردشگری توسط گردشگران، شاخص میراث ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو و به دنبال این انتخاب، سرازیر شدن میلیون‌ها گردشگر، اشتغال‌زایی، کسب درآمد و در نتیجه به وجود آمدن مسیری هموار برای ایجاد رفاه اجتماعی بیشتر است.

وی ادامه داد: با سرازیر شدن گردشگران برای بازدید از یک اثر که ثبت میراث جهانی شده زیرساخت‌های مقصد نیز در ابعاد اقامتی، پذیرایی، بهداشتی، ارتباطی و جاده‌ای و حمل و نقل زمینی یا هوایی بهبود می یابد و کسب و کارهای کوچک و بزرگ محلی مرتبط با خدمات گردشگری به این واسطه شکل می گیرد که افزایش اشتغال را به همراه خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: به‌طور کلی می‌توان گفت هر گردشگر خارجی که بخواهد کشوری را برای مقصد گردشگری انتخاب کند، قبل از سفر حتماً مکان‌های تاریخی و گردشگری کشور موردنظر را بررسی می‌کند؛ بنابراین، گردشگران می‌توانند در سایت یونسکو تمام آثار تاریخی و طبیعی جهانی ثبت‌شده را بیابند و با توجه به آثار و جذابیتی که دارند، به این مکان‌ها سفر کنند.

وی اضافه کرد: درباره گردشگران داخلی هم روال کار همین است، بطوری‌که مردم با توجه به اطلاعات موجود از یک مکان داخلی بازدید می‌کنند و دیدن این مکان‌ها در چند سال اخیر بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است.

وی یادآور شد: ثبت جهانی یک اثر در استان موجب جذب و حضور گردشگران خارجی می شود و همین موضوع است که به فرآیند جایگزینی اقتصاد گردشگری بجای اقتصاد نفت می انجامد.

امیرانتخابی خاطر نشان کرد: دولت و در راس آن سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و همینطور نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی ، استاندار و سایر مسئولان استانی ، فعالان صنعت گردشگری و میراث فرهنگی ، تمام تلاش خود را برای ثبت این دو اثر از گیلان در فهرست آثار جهانی بکار خواهند گرفت و گزارش روند پیشرفت اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی ماسوله در گیلان یک مطالبه عمومی است و مطابق اسناد بالا دستی ، باید ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و ماسوله در صدر اولویت های سیاست گزاری های گردشگری در استان قرار گیرد گفت : در صورت ثبت این دو اثر در فهرست آثار جهانی ، گیلان به عنوان یکی از مقاصد هدف گردشگران خارجی قرار خواهد گرفت و مزیت های فراوانی از جمله افزایش تولید ناخالص داخلی و ارز آوری در استان ، توسعه اشتغال پایدار و معرفی ارزش های فرهنگی و توسعه سایر جاذبه های گردشگری گیلان را با خود به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: نگاهمان می بایست به گردشگری تغییر کند و منعطف به ورود گردشگر خارجی باشد تا بتوانیم به رونق و توسعه صنعت گردشگری دست یابیم.

امیرانتخابی ادامه داد: برنامه ریزی ها در حوزه گردشگری می بایست در سطح کلان انجام شود؛ بنای دولت تدبیر و امید تعامل با دنیاست و کافیست پیام صلح و دوستی آرامش به دیگر کشورها برسد و آن زمان است که سرمایه گذاری خارجی و حضور گردشگران از سراسر دنیا بر رونق این صنعت می افزایند.

شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا هزار ساله است که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی ، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است؛ فرآیند جهانی شدن ماسوله از سال ۸۹ آغاز شد و ۱۰ معیار در ثبت جهانی نقش دارند که اصالت و مدیریت از مهمترین این معیارها است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.