یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲

افشای سندی درباره همکاری السیسی و بن‌سلمان در قتل خاشقچی

لاریجانی

یک معارض عربستانی با انتشار سند درز شده از دیوان پادشاهی سعودی، از نقش و مشارکت دولت قاهره در ترور روزنامه‌نگار منتقد عربستانی خبر داد که ولیعهد سعودی آمر اصلی این جنایت شناخته می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، «محمد المسعری» معارض عربستانی «سندی درز شده» از دیوان پادشاهی سعودی را منتشر کرده است که نقش مصر در هماهنگی با تیم امنیتی سعودی برای ترور «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد در دوم اکتبر در استانبول را نشان می‌دهد.

دیوان پادشاهی سعودی در این سند با عنوان «بسیار سرّی و نامه‌ای سرّی» که به «عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر و مدیر دفتر «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر ارسال کرده است، به پیشنهاد دولت مصر جهت همکاری امنیتی و اطلاعاتی در پرونده قتل خاشقجی پاسخ می‌دهد.

طبق این نامه درز شده، سه نفر از عناصر تیم ترور خاشقجی عازم قاهره شدند که شامل «ماهر المطرب» یکی از اعضای تیم حمایت از «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی، و نیز «صلاح الطبیقی» پزشک متخصص کالبدشکافی و سرهنگ «منصور ابا حسین» بودند. این تیم راس ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ با یک هواپیمای متعلق به نیروهای هوایی پادشاهی سعودی، وارد قاهره شد.

در پایان این سند، از رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر به دلیل هماهنگ‌شدن در عملیات ترور خاشقجی، با اسم رمز «شکار گران‌بها» تقدیر شده است.

پیشتر روزنامه «ینی‌شفق» ترکیه در اکتبر گذشته به نقل از منابع رسمی، که نامشان فاش نشد، گفته بود که تیم ترور خاشقجی بعد از ارتکاب جنایت در کنسولگری سعودی در استانبول، با دو فروند هواپیما این شهر را ترک کرد. یکی از این هواپیماها از نوع «گلف استریم» عازم مصر شد و پس از یک روز از آنجا به سمت ریاض حرکت کرد.

اما دومین هواپیما از نوع «گلف استریم جی ۴۵۰» استانبول را به سمت شهر دبی ترک کرد و سپس از آنجا عازم ریاض شد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی، در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری کشورش در استانبول به صورت وحشیانه‌ای به قتل رسید. گزارش‌ها حاکی‌ست که «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی آمر اصلی این جنایت بوده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.