یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷

مجلس فعالیت‌های تحقیقاتی را از پرداخت مالیات معاف کرد

اداره مالیاتی گیلان

طبق تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هزینه‌های تحقیقاتی و پژوهشی که در چارچوب نقشه جامع علمی کشور باشد از پرداخت مالیات معاف شدند.

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۳۰ دی) پارلمان و در جریان بررسی طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر، با ۱۴۴ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع، متن بند (ب) ماده (۱۳) این طرح را تصویب کردند.

در متن بند (ب) ماده (۱۳) این طرح آمده است:

به منظور حمایت مالی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه، هزینه‌های تحقیقاتی و پژوهشی دستگاه‌های موضوع ماده (۲) این قانون، اشخاص حقوقی، خصوصی و تعاونی در واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه‌های ذی‌ربط که در قالب قرارداد منعقده با دانشگاه‌ها یا مراکز علمی و پژوهشی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا مراجع ذی‌صلاح قانونی که در چارچوب نقشه جامع علمی کشور به تشخیص این دستگاه‌ها انجام می‌شود، همچنین مشمول معافیت مالیاتی بند (س) ماده (۱۳۲) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳ اسفند ۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن است.

بند (س)- معادل هزینه‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی در واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه‌های ذی‌ربط که در قالب قرارداد منعقده با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در چارچوب نقشه جامع علمی کشور انجام می‌شود، مشروط بر اینکه گزارش پیشرفت سالانه آن به تصویب شورای پژوهشی دانشگاه‌ها و یا مراکز تحقیقاتی مربوطه برسد و ناخالص درآمد ابرازی حاصل از فعالیت‌های تولیدی و معدنی آنها کمتر از پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال نباشد، حداکثر به میزان ده درصد (۱۰%) مالیات ابرازی سؤال انجام هزینه مذکور بخشوده می‌شود. معادل مبلغ منظور شده به حساب مالیات اشخاص مذکور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته نخواهد شد. دستورالعمل اجرایی این بند با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزرای امور اقتصادی و دارایی صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌رسد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.