سه‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰

آلمان از برگزاری همه پرسی دوم درباره برگزیت حمایت کرد

1

وزیر دادگستری آلمان از سخنرانی دیشب نخست‌وزیر انگلیس انتقاد کرد و برگزاری همه‌پرسی دوم درباره برگزیت را در بهبود اوضاع موثر دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین،‌ «کاترینا بارلی» وزیر دادگستری آلمان امروز سه‌شنبه از برنامه «ترزا می‌» نخست‌وزیر بریتانیا در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) انتقاد کرد و پیشنهاد داد که همه‌پرسی دیگری در این زمینه برگزار شود.

ترزا می دیروز دوشنبه در تلاش برای رهایی از بن‌بست ایجاد شده در زمینه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کوشید تا امتیازهای بیشتری از اتحادیه اروپا بگیرد و در این راستا از بازرسی گمرکی در مرزهای ایرلند جلوگیری شود.

بارلی در این مورد گفت: «بله، من ناراضی هستم...این راهی نیست که به پیشرفت منتهی شود.» او می را متهم کرد که فرصت برای جلب حمایت برای توافق برگزیت که با اتحادیه اروپا به دست آمد را از دست داده است.

این مقام آلمانی که شهروندی بریتانیا را هم دارد گفت که پیش‌نویس توافق تغییر نخواهد کرد. وی در عین حال از برگزاری همه‌پرسی دیگری حمایت کرد و گفت: «این اقدام می‌تواند در بهبود اوضاع موثر باشد.»

«میشائیل روت» وزیر امور اروپایی آلمان هم ضمن ناخرسندی از سخنرانی دیروز می در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «برنامه B چیست؟ آیا چیزی غیر از دوست‌یابی است؟»

یکی از سخنگویان دولت آلمان هم دیروز تاکید کرد که این کشور همچنان از خروج  بریتانیا از اتحادیه اروپا طبق برنامه، حمایت می‌کند و انتظار می‌رود که لندن هر چه زودتر پیشنهادی را در این مورد مطرح کند که مورد حمایت اکثریت در پارلمان باشد.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم روز شنبه گفته بود که وی تمامی تلاشش را به کار خواهد گرفت تا مطمئن شود که بریتانیا اتحادیه اروپا را با یک توافق ترک خواهد کرد.

همچنین حزب کارگر انگلیس دوشنبه شب ، خواستار برگزاری رای مردمی در زمینه برگزاری همه‌پرسی دوم در مورد برگزیت شد و  اعلام کرد که مردم باید بتوانند درباره اینکه آیا همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت برگزار شود یا خیر، نظر دهند.

نخست وزیر انگلیس دیشب در سخنرانی خود در پارلمان انگلیس گفت که این کشور بدون تاخیر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد وافزود: « از اتحادیه اروپا درخواست داریم تا مذاکرات بیشتری درباره خروج داشته باشیم.»

نخست‌وزیر انگلیس گفت: «امکان ندارد که اتحادیه اروپا مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا را بدون طرحی که درباره آن توافق شده تمدید کند و امیدوارم که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به حقوق کارگران آسیب نزند.»

«جرمی کوربین» رهبر مخالفان دولت در پارلمان گفت: «دولت از شکستی که با آن مواجه شده درس نگرفته و در وضعیت انکار قرار داشته و دولت باید خطوط قرمز خود درباره توافق برگزیت را تغییر دهد.»

ترزا می با رأی‌گیری سه‌شنبه گذشته درباره برگزیت، متحمل سنگین‌ترین شکست دولت از پارلمان انگلیس از سال ۱۹۲۴ تاکنون شده است. 

هرج و مرج سیاسی در انگلیس، در حالی شکل گرفته که این کشور از لحاظ حقوقی بایستی تا ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شود و با توجه به شرایط کنونی ترزا می چاره‌ای جز رجوع دوباره به اتحادیه اروپا و انجام مذاکرات بیشتر با این اتحادیه ندارد.

با باقی ماندن نخست وزیر انگلیس در سمت خود، وی یک بار دیگر ظرف روزهای آینده بعد از گفت‌وگو با بروکسل توافق برگزیت را برای رأی‌گیری به پارلمان خواهد آورد اما اتحادیه اروپا هنوز نشانه‌ای مبنی بر اینکه برای ایجاد تغییرات در توافق برگزیت آمادگی دارد، نشان نداده است.

منبع: فارس

انتهای‌پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.