شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷

معاون وزیر صنعت:

برنامه‌ای برای بازگشایی سایت ثبت سفارش خودرو نداریم

1

محمدرضا مودودی در رابطه با سایت ثبت سفارش خودرو گفت: برنامه‌ای برای بازگشایی سایت ثبت سفارش خودرو نداریم.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، محمدرضا مودودی امروز در نشست خبری خود در رابطه با سایت ثبت سفارش خودرو گفت: برنامه‌ای برای بازگشایی سایت ثبت سفارش خودرو نداریم. 

معاون صادراتی وزیر صنعت در ادامه در رابطه با تحریم لاستیک خودرو اظهار داشت: اوایل امسال مشکلاتی برای تأمین این کالا به وجود آمد، اما الان فرایند روال عادی خود را یافته است. 

وی اظهار داشت: یکی از مسائلی که ما را در زمینه تأمین لاستیک خودرو با بحران مواجه کرد، این بود که تا قبل از امسال واردات این کالا به صورت رسمی انجام نمی‌شد و بیشتر به صورت غیررسمی انجام می‌شد، بنابراین واردکننده بزرگ رسمی این کار را انجام نمی‌داد، اما اکنون با شرکت‌های توانمند صحبت شده که واردات را در این زمینه انجام دهند و اقداماتی نیز صورت گرفته است. 

مودودی همچنین در رابطه با واردات بدون ارز بیان داشت: سؤال شفاف بانک مرکزی در این زمینه این است که واردات بدون انتقال ارز، ارزش از کجا تأمین می‌شود؟ 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: وقتی صحبت از واردات بدون انتقال ارز می‌شود، این صحبت مطرح می‌شود که منظور از واردات بدون انتقال ارز کدام ارز است؟ آیا ارز ناپاک مطرح است یا ارزی که قرار است کشورهای دیگر به ما ببخشند؟ 

مودودی اظهار داشت: بنابراین در مسئله واردات بدون ارز که با مخالفت بانک مرکزی مواجه شده است، آنچه برای بانک مرکزی مهم است این است که مرکز ارز مشخص شود. 

*دفتر مقررات صادرات و واردات از سازمان توسعه تجارت جدا می‌شود

معاون صادراتی وزیر صنعت همچنین با اشاره به جداسازی دفتر مقررات صادرات و واردات از سازمان توسعه تجارت گفت: براساس سیاستگذاری‌های انجام شده در سال‌های قبل این دفتر از سازمان توسعه تجارت جدا می‌شود و به وزارت صنعت ملحق می‌شود. 

وی اظهار داشت:‌ سازمان توسعه تجارت همچنان در بحث تدوین مقررات وظایفی را انجام می‌دهد و دفتر مقررات صادرات و واردات هم مجری این مسائل است. 

وی در رابطه با بازگشت ارز حاصل از صادرات بیان داشت: صادرکنندگان ما می‌توانند از محل ارز صادراتی، واردات انجام دهند یا اظهارنامه‌های خود را برای واردات دراختیار واردکننده قرار دهند. 

وی اظهار داشت:‌ما در سازمان توسعه تجارت به عنوان مدافع صادرکننده دنبال می‌ کنیم آن است که اگر صادرکننده‌ای اسناد بازگشت ارز حاصل از صادرات  را به هر شکلی به چرخه اقتصادی ارائه کند، ما از آنها حمایت لازم را خواهیم داشت. 

وی افزود:‌ همچنین این حمایت را از صادرکنندگانی که صادرات به عراق و افغانستان انجام داده‌اند و در آن زمان براساس بخشنامه‌های بانک مرکزی که در آن زمان الزامی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات نبود و به صورت ریالی صادرکنندگان می‌توانستند، پول خود را برگردانند، خواهیم داشت.

و ی اظهار داشت:‌اما خواهشمندیم صادرکنندگان براساس بخشنامه بانک مرکزی نسبت به تعهدات خود عمل کنند. 

وی در پاسخ به این سؤال که اعلام شده که صادرکنندگان هیچ محدودیتی برای استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات در تمامی اولویت‌ها ندارند، اما عملا این اتفاق نمی‌افتد، گفت: ما مروز اولویت گروه ۲ را داریم که به ۶ دسته تقسیم شده و در این زمینه هم مشکلی وجود ندارد و اگر مشکلی در این رابطه وجود دارد، به ما اطلاع دهند تا پیگیری کنیم. 

معاون وزیر صنعت همچنین در برقراری کانال مالی با کشورهای اروپایی از جمله سوئیس اظهار داشت: اروپا تلاش خودش را برای بازگشایی این کانال مالی انجام داده است، البته  آنها شروطی گذاشته‌اند که این کانال مالی برای انتقال مالی اقلام انسان‌دوستانه مثل غذا و دارو باشد، اما با توجه به اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده، از آنها خواسته‌ایم  تا از طریق این کانال مالی برای تمام اقلام غیرتحریمی بتوانیم استفاده کنیم. 

وی با اشاره به اینکه چند ماه پیش در جلسه‌ای با سفیر سوئیس این مسائل مطرح شد، گفت:‌ما توافق برجام را با ۶ کشور انجام داده‌ایم که یکی از آنها آمریکا بوده، و اگر واقعا وزن یک کشور بزرگتر از ۵ کشور دیگر است، این علامت سؤال وجود دارد که آیا چنین تعهداتی از این به بعد ارزش دارد یا خیر؟

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.