یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷

وزیر اقتصاد فرانسه:

می‌خواهیم با ایران تجارت کنیم، حتی اگر واشنگتن مخالف باشد

1

برونو لومر با بیان اینکه ساز و کار ویژه پرداخت اروپا و ایران ظرف روزهای آینده ثبت می‌شود، گفت اروپا باید به واشنگتن نشان دهد که توان ایستادگی در برابر تحریم‌های یکجانبه را دارد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه با بیان اینکه ساز و کار ویژه پرداخت اروپا و ایران ظرف روزهای آینده ثبت می‌شود، گفت اروپا قصد دارد به آمریکا نشان دهد که توان مقاومت در برابر تحریم‌های یکجانبه این کشور را دارد.

لومر که با رادیو «اینتر» فرانسه صحبت می‌کرد، گفت: «ایالات متحده اکنون در موقعیتی است که دستکم به اروپایی‌ها بی‌اعتناست و گاهی هم موضع تهاجمی دارد. تنها پاسخ [به این وضعیت]، یک اروپای متحد است.»

وی افزود: «ایالات متحده اکنون علیه ایران تحریم‌های فراسرزمینی اعمال کرده است، به این معنی که شرکت‌های ما دیگر نمی‌توانند با ایران تجارت کنند، چراکه تمام پرداخت‌ها از مسیر بانک‌های وابسته به آمریکا و سرمایه‌های آمریکایی، انجام می‌شود. فرانسه، بریتانیا و آلمان ظرف چند روز آینده یک نهاد مستقل مالی راه‌اندازی می‌کنند. توافق این نهاد ظرف روزهای آینده امضا می‌شود تا ما بتوانیم از طریق این نهاد مستقل مالی با ایران تجارت کنیم، حتی اگر ایالات متحده مخالف این کار باشد.»

وزیر اقتصاد فرانسه سپس در اظهاراتی که نشان می‌دهد اروپا راه‌اندازی این کانال مالی را پیامی به واشنگتن می‌داند، گفت: «نتیجه‌ای که از این کار گرفته می‌شود، این است که اروپا می‌تواند با اتحاد پیش رفته و در برابر فشار ایالات متحده یا چین مقاومت کند. زمانی که آقای [دونالد] ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] در زمینه فولاد یا آلومینیوم تحریمی اعمال می‌کند و ما می‌گوییم که ما این تحریم‌ها را نمی‌پذیریم... در آن صورت ما اعتبار پیدا می‌کنیم و به حضور خود میان ایالات متحده و چین ادامه می‌دهیم.»

دولت آمریکا اردیبهشت ماه امسال با وجود مخالفت کشورهای اروپایی، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافق را احیا کرد. از آن زمان، اروپایی‌ها وعده داده‌اند که با راه‌اندازی یک کانال ویژه برای تسویه حساب‌های بدهکار و بستانکار ایران، تجارت شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران را تسهیل کنند. برخی منابع گزارش داده‌اند که این ساز و کار ویژه روز دوشنبه (فردا) ثبت می‌شود، اما زمان راه‌اندازی و عملیاتی شدن آن هنوز مشخص نیست.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.