یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

روسیه: به هر اقدام موشکی آمریکا پاسخ متقارن خواهیم داد

ب

وزارت خارجه روسیه هشدار داد، این کشور که تلاش مکررش برای مذاکره و یافتن راه حلی برای ادعاهای متقابل، همواره با در بسته مواجه شده، به هر اقدام آمریکا در زمینه تولید، گسترش و استقرار موشک‌های برد کوتاه و متوسط، پاسخ متقارن خواهد داد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور این حق را برای خود قائل است تا در آینده به هر اقدامی در عرصه تولید، گسترش و استقرار زمینی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط پاسخ متقارن بدهد.

در این بیانیه تاکید شده است: «در صورت وجود تهدیدات جدید از سوی آمریکا، مسلما ما مجبور خواهیم بود همه اقدامات لازم برای تامین امنیت ملی خویش را انجام دهیم. روسیه این حق را برای خود قائل است تا به صورت متقارن به تولید، توسعه و استقرار زمینی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط واکنش نشان دهد.»

وزارت خارجه روسیه یادآور شده که این کشور در مسئله مربوط به پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، اقدامات شفاف کننده بی سابقه‌ای را انجام داده، ولی متاسفانه تمامی تلاش‌های مسکو از سوی طرف آمریکایی یا نادیده گرفته شده و یا مسدود شده است.

در این بیانیه آمده است: «واشنگتن طی سال‌های زیادی که سوالات زیادی در رابطه با رعایت مفاد پیمان موشکی از سوی آنها مطرح شده، در نهایت هم آخرین ضربه را به این توافقنامه راهبردی وارد کرده و در عین حال ضربه خرد کننده‌ای به کل سیستم کنترل تسلیحاتی وارد کرده است. این اقدام عواقب بسیار سنگین و گسترده‌ای برای امنیت بین المللی، امنیت راهبردی و در وهله نخست امنیت اروپا خواهد داشت و مسئولیت این عواقب کاملا بر عهده طرف آمریکایی است.»

وزارت خارجه روسیه همچنین یادآوری کرده است: «مقامات مسکو بارها تلاش کرده تا مذاکرات کاملا حرفه‌ای را با آمریکایی‌ها برقرار کنند و پیشنهادات مشخصی نیز برای یافتن راهی برای حل و فصل ادعاهای متقابل مطرح نموده، ولی تلاش‌های ما یا به طور کامل از سوی آمریکا نادیده گرفته شده یا مسدود شده است، چرا که واشنگتن آگاهانه راه تخریب پیمان موشکی را در پیش گرفته تا از محدودیت‌های تعیین شده در آن با هدف  افزایش توان بالقوه موشکی خود آزاد شود.»

لازم به یادآوری است، وزارت خارجه آمریکا نیز به نوبه خود اعلام کرده، واشنگتن به این شرط که مسکو طی شش ماه آینده به اجرای تعهدات خویش در قبال پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط بازگردد، حاضر است امکان باقی ماندن در این توافقنامه را بررسی کند. ولی اگر روسیه برخورد خود را تغییر ندهد، فسخ پیمان موشکی عملی خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.