چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴

افزایش رشد اقتصادی روسیه به بالاترین رقم ۶ سال گذشته با وجود تحریم‌ها

1

با وجود تحریم ها تولید ناخالص داخلی روسیه در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲.۳ درصد رشد کرد که بالاترین رقم طی ۶ سال گذشته است.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، طبق برآوردهای اولیه موسسه آمار روسیه، اقتصاد این کشور شاهد بزرگترین رشد از سال ۲۰۱۲ بوده و ۲.۳ درصد در سال گذشته رشد کرده است . 
تولید ناخالص داخلی در ۲۰۱۸ به ۱۰۳.۶ تریلیون روبل (۱.۶ تریلیون دلار) رسید. این میزان رشد فراتر از پیش بینی های اولیه وزارت اقتصاد روسیه است که انتظار داشت رشد  اقتصادی کشور روی ۲ درصد باقی بماند، درست مانند پیش بینی بانک جهانی . 
هتل داری و تجارت غذا به همراه بخش های مالی و بیمه بیشترین رشد تا ۶ درصد داشتند. ساختمان سازی و معدن کاری هم سهم زیادی در رشد کل اقتصادی داشتند و به ترتیب ۴.۷ و ۳.۸ درصد توسعه یافتند . 
علیرغم رشد قابل قبول در بخش کشاورزی روسیه در اکتبر سال گذشته، این بخش ۲۰۱۸ را با ۲ درصد کاهش رشد به پایان رساند . 
از زمان کاهش ۲.۵ درصدی رشد اقتصادی روسیه در ۲۰۱۵ تحت تحریم‌های غرب، اقتصاد این کشور برای سه سال متوالی توسعه یافته است . آخرین باری که تولید ناخالص داخلی روسیه بالاتر ثبت شد، سال ۲۰۱۲ بود با ۳.۷ درصد . 
بانک جهانی قبلا اعلام کرده بود که اقتصاد روسیه فقط ۱.۶ درصد در ۲۰۱۸ رشد خواهد داشت و امکان دارد یک رکود کوتاه مدت را در سال جاری تا ۱.۵ درصد تجربه کند. این بانک انتظار دارد نرخ رشد تولید ناخالص داخلی روسیه در ۲۰۲۹ و ۲۰۲۱ روی ۱.۸ درصد باقی بماند . 
در همین زمان، طبق پیش بینی بلند مدت رشد اقتصادی که توسط بانک چند ملیتی استاندارد چارترد منتشر شده، روسیه انتظار دارد سال آینده  پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا باشد و از آلمان و انگلیس پیشی بگیرد . 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.