پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفتگو با قدس آنلاین

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه ای جهت ایجاد فضایی برای نمایش دستبافته های استان

سمانه محمدزاده ثانی

همایش فرش دستباف

خراسان شمالی- ساناز عباس پور گفت:۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از قالیبافان استان برای بهره مندی از بیمه، به اتحادیه های قالیبافان و ادارات صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده اند.

ساناز عباس پور رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین، گفت: در حال حاضر ۱۱۳ تعاونی فرش دستباف در استان وجود دارد که در بخش های تولید فرش، تابلو فرش دستباف، گبه و گلیم فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از قالیبافان استان برای بهره مندی از بیمه، به اتحادیه های قالیبافان و ادارات صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده اند اظهار داشت: بیمه اجتماعی از مهم ترین مشکلات بافندگان است و سهمیه استان برای بهره مندی از بیمه، پایین است.

۳هزار بیمه شده گان قالی بافی در استان

وی در خصوص تعداد بیمه شده گان قالی بافی در استان گفت: شمار قالیبافان بیمه شده استان تا پایان اسفند سال ۹۲، ۶ هزار و ۷۸۲ نفر بودند که از آغاز طرح پالایش بیمه تاکنون شمار قالیبافان بیمه شده به سه هزارنفر رسیده است.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۶ هزار قالیباف استان کارت عضویت در اتحادیه های صنفی فرش دستباف را دارند افزود:  انتظار می رود با تخصیص سهمیه از محل اعتبارات هدفمندی یارانه ها به بیمه قالیبافان، شمار بیشتری از این تولید کنندگان بیمه شوند.

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه ای مابین استانداری، مرکز ملی فرش ایران و سازمان صمت

وی در خصوص نبود نمایشگاه و فروشگاه دائمی فرش دستباف در استان گفت: به سبب فقدان نمایشگاه و فروشگاه دائمی فرش دستباف در استان و در راستای به نمایش گزاردن توانمندی های استان در بخش فرش دستباف، تفاهم نامه سه جانبه ای فی مابین استانداری، مرکز ملی فرش ایران و سازمان صمت منعقد شد که مقرر گردید ضمن تأمین مالی از سوی اعتبارات ملی و استانی، فضایی جهت نمایش دستبافته های استان فراهم گردد که این تفاهم با سه شرح تعهد تا پایان برنامه ششم توسعه قابل اجرا است.

وی در پاسخ به سوال اینکه چه تعداد از بافندگان استان موفق به دریافت کارت شناسایی قالیبافی در حرفه های وابسته به تولید فرش از جمله طراحی، رنگرزی و... شدند؟ افزود:  کارتهای شناسایی صادره شامل: قالی باف(بافنده)، ناظر فنی، رنگرز، چله کش و چله دوان، طراح، مرمتکار،...که به سبب نبود سامانه آماری منسجم قابل تفکیک نیست.

۱۶۰ فقره پروانه تولید فرش دستباف

وی همچنین گفت: از سال ۸۴ تاکنون، ۱۶۰ فقره پروانه تولید فرش دستباف در استان صادر شده است.

عباس پور اظهار داشت: به منظور اجرایی کردن قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، تاکنون سه هزار و ۸۴۳ مجوز در بخش مشاغل خرد و خانگی در رشته فرش دستباف صادر شده است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: برای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، ۷۸۸ نفر در بخش فرش دستباف و حرفه های وابسته به آن در سامانه کارا، ثبت نام کرده اند.

عباس پور در پایان گفت: در بخش حمایت از حقوق مصرف کنندگان تاکنون ۹ جشنواره فروش فرش دستباف در استان برگزار شده است.

انتهای پیام/
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.