شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲

وزیر بهداشت: نیازمند هیچ کشوری در نظام سلامت نیستیم

ا

سعید نمکی با اشاره به اینکه برای هیچ خدمتی در نظام سلامت نیازمند هیچ کشوری در جهان نیستیم،‌ گفت: ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم.

به گزارش گر وه اجتماعی قدس آنلاین، سعید نمکی وزیر بهداشت در آیین گرامیداشت بیست و پنجمین سال تأسیس دانشگاه علوم پزشکی ارتش، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ارتش، اظهار داشت: به روح پرفتوح شهدای عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان که به دست کثیف تروریست ها به فیض شهادت رسیدند، درود می فرستم و این حادثه این پیام را داشت که آنهایی که ما را به حمایت از تروریسم متهم می کنند، خودشان در دنیا تروریسم را اشاعه می دهند.

وی با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی دستاوردهای عظیمی به ویژه در حوزه سلامت برای کشور داشت. در سال ۵۷ در شاخص های تندرستی و نظام سلامت در جایگاه مناسبی قرار نداشتیم و وضعیت امروز کشور، قابل مقایسه با گذشته نیست و دستاوردهای حوزه سلامت، در عرصه بین المللی به شدت مورد تایید سازمان های بین المللی بوده است.

وزیر بهداشت افزود: در سال ۵۷ از هر ۱۰۰۰ تولد زنده، ۱۳۱ نفر به یک ماهگی و ۱۲۰ نفر به یک سالگی نمی رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، ۲۴۷ نفر به دلیل عوارض حاملگی و زایمان از بین می رفتند، در کشور ۱۴۷۰۰ پزشک ایرانی و خارجی فعالیت داشتند، ۶۱۰ دانشجوی پزشکی در سال ۵۷ مشغول به تحصیل و ۷ دانشگاه علوم پزشکی در کشور موجود بود اما امروز با افتخار می توانیم بگوییم که تمامی شاخص‌های حوزه سلامت از جمله کاهش مرگ و میر گروه های آسیب پذیر به ویژه زنان و کودکان، به یک دهم سالهای اول انقلاب کاهش یافته و تمام زیرساخت های حوزه سلامت حداقل ۱۰ برابر آن دوران افزایش یافته است.

 نمکی خاطرنشان کرد: با همدلی، همراهی و همسویی و هم افزایی تمام نیروهای انقلاب اسلامی به دستاوردهای بزرگ حوزه سلامت رسیدیم و توانستیم در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه از نظر شاخص های تندرستی، رتبه اول را بدست بیاوریم اما امروز عوامل خطر و همچنین بیماری های غیرواگیر نسبت به بیماری های واگیر در نظام سلامت، بسیار پیچیده است چون در دوران گذشته با ۵ دلار، فرزندان مان را علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می کردیم و در کنار فراهم کردن امکاناتی مانند جاده، برق، تلویزیون و داشتن یخچال و نگه داشتن غذا در یخچال، وزارت بهداشت نقش محوری و اصلی داشت.

وی از دیابت، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، سلامت روان، سالمندان و بهداشت حاشیه شهرها به عنوان مشکلات جدید نظام سلامت یاد کرد و حل آن را نیازمند وحدت، همدلی و هم افزایی بین بخشی در عرصه ملی دانست.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ایران یکی از بهترین کشورهای منطقه در حوزه آموزش پزشکی است و امروز بیش از ۸۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور وجود دارد و برای هیچ خدمتی در نظام سلامت نیازمند هیچ کشوری در جهان نیستیم و ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کنیم که دستاوردهای بزرگ و درخشانی است.

نمکی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی ارتش با تحربه گرانبهایی که در دوران دفاع مقدس در حوزه طب رزمی داشت، امروز می تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی آموزش در مدیریت تروما به دانشگاه های علوم پزشکی کشور کمک کند. 

وی با بیان اینکه آمده ام تا دیوارهای بین دانشگاه ها و جامعه را بردارم، افزود: بین دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، اصفهان، شیراز و حتی دانشگاه آزاد اسلامی باید دیوارها را برداریم؛ امروز روز وحدت و همگرایی در حوزه سلامت و آموزش پزشکی است. به عنوان وزیر بهداشت تلاش خواهم کرد اول دیوارهای بین دانشگاه ها و بعد بین دانشگاه ها و مردم را بردارم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم تربیت دانشجویان جامعه محور در کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر دانشجویان رشته های علوم پزشکی، بیمارستان محور تربیت می شوند در حالیکه باید دیوارهای بتنی بین دانشگاه ها و جامعه را برداریم. امروز مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت از تمام عوامل اثرگذار بر سلامت، مهمتر هستند و دانشجویان علوم پزشکی در رشته های مختلف باید با این مولفه ها آشنا شوند. 

 نمکی اضافه کرد: باید دانشجویان را با مهارت هایی مجهز کنیم که در نظام ارائه خدمت به این مهارت ها نیاز دارند و باید بدانیم چه کسی را در چه مقطعی و زمانی با چه مهارتی در کجا با چه هزینه ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت می کنیم. باید نسبت تحصیلات تکمیلی و پایه، متناسب و منطقی باشد و نمی توانیم منابع کشور را به سمتی ببریم که نیروهایی تربیت شوند که جایگاه آنها را در نظام ارائه خدمت تعریف نکرده ایم.

وی یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر در کشور طبیب تربیت می کنیم نه حکیم که این نقصان بزرگی است. حکیم، طبیب جامعه نگر است و باید سعی کنیم در کشوری با این فرهنگ دیرینه ارزشمند به جای طب به حکمت نیز بپردازیم و آموزش ها باید با فرهنگ دیرینه کشور به ویژه در شناساندن بزرگان طب ایران آمیخته شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای کشور در حوزه پژوهش علوم پزشکی، خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز در حوزه پژوهش جزیره ای عمل می کنیم و مراکز پژوهشی کشور از همدیگر بی خبر هستند و به هم متصل نیستند و لازم است که محورهای پژوهش را در سطح کلان بر اساس نیازهای نظام ارائه خدمت، تعریف کرده و منابع را به سمت آن هدایت کنیم.

 نمکی در پایان با بیان اینکه آماده هر نوع کمکی برای اعتلا و ارتقای دانشگاه علوم پزشکی ارتش هستیم، گفت: دانشگاه علوم پزشکی ارتش می تواند یکی از اهرم های اصلی کمک به نظام سلامت باشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

نظرات

  • نن ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۰:۴۶
    0 0
    آقای نمکی شما همینکه نمک ایران تبدیل به نمک دریا بکنی کافیه

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.