دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴

تأکید دوباره روسیه بر لزوم حفظ برجام

ب

معاون وزیر خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ بر لزوم حفظ برجام بعد از خروج آمریکا تأکید کرده و از علاقه‌مندی عراق و لبنان برای پیوستن به ترکیب مذاکرات آستانه به‌عنوان عضو ناظر برای حل‌وفصل اوضاع سوریه خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، "سرگئی ورشینین" معاون وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که این کشور خواستار رعایت کامل توافق هسته‌ای با ایران است و متأسف است که خروج یک‌جانبه آمریکا از برنامه اقدام مشترک (برجام)عواقب منفی در پی داشته است.

ورشینین در پایان کنفرانس مونیخ که با بررسی دو موضوع سوریه و برجام به‌اتمام رسید، در جمع خبرنگاران، گفت: «ما خواستار آن هستیم که توافق هسته‌ای با ایران به‌طور کامل رعایت شود و خواستار آن هستیم که در چارچوب واقعیات کنونی، با توجه به خارج شدن یک‌جانبه آمریکا از برجام، راه‌حل‌هایی نظیر ایجاد مکانیزم مالی درنظر گرفته‌شده از سوی کشورهای اروپایی پیدا شود تا جو حاکم بر وضعیت این توافقنامه مهم، بعد از اقدام غیرسازنده طرف آمریکایی دچار خلل نشده، بلکه ثبات و آرامش پیدا کند».

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین از علاقه‌مندی عراق و لبنان برای پیوستن به روند مذاکرات آستانه به‌عنوان ناظر خبر داد و گفت: «در جریان تماس‌هایی که با مقامات بلندپایه این دو کشور گرفته شده، آنها ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند تا بهتر و بیشتر از روند مذاکرات آستانه آگاه باشند و در صورت ضرورت به پیشبرد اهداف آن کمک کنند».

وی افزود: «کاملاً منطقی است که کشورهایی مانند عراق و لبنان که با سوریه مرز مشترک دارند، مسلماً به حل‌وفصل خوش‌آتیه اوضاع در این کشور علاقه‌مند باشند و بخواهند تا در روند مذاکرات آستانه نقش داشته باشند».

ورشینین درباره اوضاع سوریه نیز یادآور شد که در استان ادلب تمرکز به‌روی نابودی تروریست‌های مستقر در این منطقه معطوف است. وی توضیح داد: «استان ادلب مشکل بزرگ و کاملاً جدی است و متأسفانه تعداد تروریست‌ها در این منطقه به حداکثر خود رسیده و این تهدیدات باید از بین بروند و این موضع‌گیری رسمی روسیه است».

این دیپلمات بلندپایه روس تأکید کرد که البته نابودی این تروریست‌ها باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که تا حداکثر امکان، آسیبی به مردم غیرنظامی ساکن منطقه وارد نشود.

وی در پاسخ به سؤالی در باره اینکه آیا این تروریست‌ها هدف حمله قرار خواهند گرفت، گفت: «مسلماً همین‌طور است. نباید انتظار داشت که آتش‌بسی بین دولت سوریه و تروریست‌ها در ادلب برقرار شود. آنها هدف بالقوه حملات قرار خواهند گرفت، برای اینکه برای همه یک تهدید محسوب می‌شوند».

لازم به یادآوری است که پنج‌شنبه گذشته، "ولادیمیر پوتین"، "حسن روحانی" و "رجب طیب اردوغان" رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در سوچی چهارمین نشست سه‌جانبه رهبران کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه درباره حل‌وفصل اوضاع در سوریه را برگزار کردند که برقراری صلح و ثبات در منطقه کاهش تنش ادلب، یکی از اصلی‌ترین موضوعات این نشست بود.  

در بیانیه پایانی نشست سران سوچی تأکید شده که سه کشور ضامن صلح روند اوضاع در استان ادلب را با دقت کامل زیر نظر خواهند داشت و به‌طور جدی نگران تلاش‌های گروه تروریستی "هیئت التحریر الشام" برای تقویت کنترل خود بر این منطقه هستند و در این رابطه توافق کرده‌اند تا با قاطعیت با این اقدامات مقابله کرده و به‌منظور کاهش موارد نقض آتش‌بس در منطقه ادلب، از طریق اجرای دقیق توافقات صورت‌گرفته قبلی بین دو طرف روسی و ترکیه‌ای در این باره تدابیر مشخصی را اتخاذ کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.