دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵

اگر دولت اقتصاد مقاومتی را اجرا می‎کرد، امروز وضع کشور این‌گونه نبود

1

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی به‌معنای تاب‌آور شدن اقتصاد در برابر شوک‌هاست گفت: شاخص‌های اقتصاد ما نشان می‌دهد کشور ما نتوانسته است در مقابل شوک‌های خارجی اقتصاد تاب‌آوری داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت: تحمل‌پذیری در اقتصاد مطرح است و این مفهوم یعنی در مقابل شوک‌ها چقدر اقتصاد می‌تواند تاب‌آوری داشته باشد و تحمل کند.

او افزود: شاخص‌های اقتصاد ما نشان می‌دهد کشور ما نتوانسته است در مقابل شوک‌های خارجی اقتصاد تاب‌آوری داشته باشد.

سلاح‌ورزی گفت: در سند استراتژیک ما که بر اساس سند چشم‌انداز تهیه شده نیز نه‌تنها به اهداف نزدیک نشده‌ایم بلکه از آن دور شده‌ایم.

او گفت: درباره مردمی شدن اقتصاد همان طور که در قانون اساسی نیز داریم سعی بر این بوده که سهم دولت کمتر شود و سهم بخش خصوصی در اقتصاد بیشتر شود که نه‌تنها به این منظور نرسیده‌ایم بلکه همچنان اقتصاد در دست دولت است.

سلاح‌ورزی گفت: صرفه مقیاس و توجیه اقتصادی برای هرکاری باید وجود داشته باشد، مثلاً در حوزه پتروشیمی براساس زنجیره ارزشی که در دست داریم سیاست‌های درستی نداشته‌ایم و نگاه‌ها جزیره‌ای است بنابراین نتیجه خوبی نداشته‌ایم.

محمدرضا دیانی فعال اقتصادی هم گفت: اگر اقتصاد مقاومتی به‌درستی اجرا شده بود کشور ما امروز در این وضعیت نبود.

او همچنین گفت: ارزیابی کلی نشان می‌دهد که حتی گفتمان کارآفرینی نیز امروز به‌معنای واقعی نیست.

او ادامه داد: در گفتمان و عمل به کارآفرینی توجه نشده و برنده واقعی سفته‌بازها بوده‌اند و کارآفرین واقعی به مشکل خورده است و این نشان می‌دهد ما هنوز خیلی از هدف اصلی دور هستیم.

محمدرضا دیانی گفت: اقتصاد وقتی مردمی می‌شود که لوکوموتیوها و پیشران‌های ما بخش خصوصی باشد. وقتی سهام را به مردم واگذار کرده‌ایم و هنوز پیشران آن دولت است به نتیجه نخواهیم رسید و اقتصاد مردمی نخواهد شد.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: در کشورهای دیگر وقتی اقتصاد مردمی می‌شود ۹۰ درصد اقتصاد در دست مردم و در بورس است و مردم و بخش خصوصی سهام‌داران واقعی هستند در حالی که در کشور ما فقط به‌سمت تزریق تسهیلات رفته‌ایم و برآیند این کار در کشور ما اقتصاد کارآفرینی نیست که هنوز در کشور ما فرهنگ‌سازی نشده است.

محمدرضا دیانی گفت: در استفاده از منابع ملی کشور که امروز نقدینگی فرار کرده و رو به جلوست و درحال نابود کردن اقتصاد کشور است به اقتصاد مقاومتی توجهی نداشته‌ایم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.