دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲

سرویس‌دهی ۶۲ هزار وسیله نقلیه عمومی برای سفرهای نوروزی

1

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آماده شدن ۶۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه ناوگان حمل‌ونقل مسافری اتوبوس، مینی بوس و سواری برای نوروز ۹۸ خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود ترددها در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۱۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی  اظهار کرد: طرح نوروزی ۹۸ از روز شنبه ۲۵ اسفند تا شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ اجرا می‌شود و اصلی‌ترین هدف سازمان دستیابی به رضایت‌مندی حداکثری کاربران و مسافران جاده‌ای با بهبود ایمنی و ارتقای سطح خدمات سفرها است.

وی یادآور شد: برای طرح نوروزی ۱۸۲ تابلو پیام متغیر، ۷۷۱ دوربین نظارت تصویری، ۱۱۷۲ سامانه ثبت تخلف، ۲۳۰۰ دستگاه تردد شمار برخط، ۳۵ سامانه توزین در حال حرکت،  سامانه بلوتوث ثبت زمان سفر در ۳۸ محور، ۵۳۳۳ دستگاه بیسیم و تجهیز بیش از ۷۳۰۰ خودرو راهداری به ردیاب برخط به صورت شبانه روزی محورهای سراسر کشر را رصد می‌کنند و اطلاعات لازم در لحظه از طریق سامانه ۱۴۱ به مردم اطلاع رسانی می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد سامانه‌های جامع اطلاع رسانی ۱۴۱ در نوروز ۹۷ یادآور شد: در مدت مشابه سال گذشته ۱.۹ میلیون تماس تلفنی با این سامانه و بیش از ۲۰۰ هزار تماس‌ با بخش پاسخگویی برقرار شد. وب سایت ۱۴۱ بیش از ۸ میلیون و اپلیکیشن همراه ۱۴۱ بیش از ۴۸۰ هزار بازدید کننده داشته است. همچنین بیش از ۲۶۰ هزار پیامک به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ ارسال شد.

وی با پیش‌بینی رشد ۸ تا ۱۰ درصدی تردد در نوروز ۹۸ نسبت به تعطیلات نوروز سال گذشته افزود: پیش‌بینی می‌شود، ترددها در هفته دوم نسبت به هفته اول تعطیلات، همزمان با موج بازگشتی سفرها و تمرکز سفرها بازگشتی در روزهای یک شنبه و دوشنبه ۱۱ و ۱۲ فروردین و بخش عمده آن‌ها در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۴، ۱۵­و ۱۶ فروردین بیشتر باشد و ادامه موج بازگشتی سفرها تا روز شنبه ۱۷ فروردین ادامه یابد.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همچنین بیان کرد:‌ یکی از این اقدامات مدیریت یکپارچه تابلوهای پیام متغیر و ترافیک نما مبنی بر نظارت و مدیریت یکپارچه بیش از ۱۸۰ تابلوی VMS و ۱۶  تابلو ترافیک‌نمادر سطح کشور و قابلیت مشاهده تابلوها بر روی نقشه و اخذ انواع گزارش‌های مالی و سوابق عملکردی تابلوها است. همچنین بهره‌گیری از پهپاد جهت نظارت  برخط  گلوگاه های ترافیکی نوروزی اقدام جدید دیگری در راستای بهبود مدیریت ترافیک در سفرهای نوروزی محسوب می‌شود.

حسن نیا به تشریح تمهیدات بخش راهداری در طرح نوروزی ۹۸ پرداخت و گفت: ۱۴۰۰۰ راهدار، ۲۲۰۰ دستگاه گشت راهداری، ۹۳۰۰دستگاه ماشین آلات فعال، ۶۴۹ باب راهدارخانه ثابت و سیار،۱۹۰  باب سوله شن و نمک، ۲۵۸ باب آشیانه ماشین‌آلات در آماده باش کامل به سر می‌برند.

وی از ابلاغ عدم فعالیت عملیات عمرانی تأثیرگذار در جریان ترافیک در سطح و حریم راه‌ها از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۷ لغایت ۲۰/۱/۹۸ خبرداد و افزود: احیای خط کشی راه‌ها، پاکسازی سطح راه‌ها و آبروی پل‌ها از مصالح باقی مانده از عملیات زمستانی، لکه‌گیری و درزگیری و روکش‌های موضعی، ساماندهی علائم عمودی و افقی و تجهیزات ایمنی راه‌ها، دپوی آسفالت سرد و مصالح (شن و نمک) لازم جهت استفاده در مواقع ضروری، استقرار و چیدمان مناسب تجهیزات و ماشین آلات و همچنین عوامل راهداری در سطح راه‌های حوزه استحفاظی بالاخص مسیرهای پر تردد و کوهستانی، تجهیز و آماده سازی راهدارخانه‌های ثابت و سیار و راه‌اندازی کمپ‌های نوروزی با هدف ارتقا کیفیت جاده‌ها در سفرهای نوروزی در دستور کار قرار گرفت.

تمهیدات بخش حمل‌ونقل مسافر در طرح نوروزی

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح تمهیدات بخش حمل‌ونقل مسافر در طرح نوروزی ۹۸ با توجه به پیش‌فروش بلیت از روز یکشنبه مورخ ۹۷/۱۲/۱۲ بصورت هم‌زمان( حضوری و غیر حضوری )، بر نظارت مستمر بر نحوه عملکرد شرکت های مسافری تاکید کرد و از آمادگی ۱۶۸۰ شرکت اتوبوسرانی در قالب ۳۵شرکت سراسری سرشبکه و ۷۹۵ شرکت مینی‌بوسرانی و سواری کرایه در سراسر کشور خبر داد.

وی یادآور شد: در طرح سفرهای نوروزی پیش‌رو ۱۴۵۰۰دستگاه اتوبوس، ۲۱۵۰۰دستگاه مینی بوس و ۲۶۳۰۰دستگاه سواری کرایه به کارگرفته می‌شود و  بیش از ۱۱۸هزار راننده و کمک راننده برای خدمت‌رسانی به مسافرین آماده باش هستند.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به تمهیدات بخش حمل‌ونقل بین‌المللی در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ گفت: با توجه به استقبال هموطنان از سفرهای بین‌المللی به ویژه در ایام نوروز، آمادگی و آماده سازی پایانه های مرزی از هر حیث به منظور استقبال از مسافران متردد از پایانه‌های مرزی و ارائه خدمات مطلوب  در دستور کار این بخش قرار دارد و بر همین اساس  با شرکت‌های حمل و نقل بین المللی به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافرین و متقاضیان سفرهای بین المللی مکاتبات و هماهنگی‌ها انجام شده است.

حسن نیا تاکید کرد: در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ بر  توقف ناوگان عمومی مسافر در مجتمع های خدماتی رفاهی جهت دریافت خدمات و پرهیز از توقف در مراکز خدماتی منفرد حاشیه راه فاقد مجوز تاکید شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تمهیدات نظارتی مربوط به مجتمع‌های خدماتی-رفاهی در طرح سفرهای نوروزی ۹۸ گفت: یکی از اتفاقات قابل توجه در طرح نوروزی فعال نمودن کمیته ویژه نظارت بر امر بهره‌برداری از سرویس‌های بهداشتی نمازخانه‌های واقع در رستوران‌ها، جایگاه‌های سوخت، واحدهای پذیرایی، اقامتی و مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی با حضور کلیه نمایندگان دستگاههای ذیربط عضو و انجام بازدیدهای مستمر و متوالی درسطح استان‌ها و شهرستان‌ها، قبل و حین اجرای طرح نوروزی از سوی آن‌ها است.

وی افزود: همچنین برابر اعلام ستاد اقامه نماز بنرهایی در مکان مناسب و در معرض دید همگان به مضمون "هنگام نماز توقف کنید، نماز بخوانید تا سفرتان مبارک باشد" نصب شده است.

حسن نیا از جانمایی بازارچه های موقتی با هدف ارائه محصولات و تولیدات محلی و معرفی جاذبه‌های گردشگری منطقه در مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی خبر داد و گفت: این اقدام تاثیر مستقیم بر افزایش ایمنی تردد در زمان سفر و کاهش خستگی در هنگام رانندگی طولانی مدت دارد  و از طرفی  این اماکن به دلیل برخورداری از زیرساختهای لازم از قبیل راههای دسترسی ایمن و استاندارد، پارکینگ، سرویسهای بهداشتی و انشعابات برق وآب و ... مناسب ترین مکان برای برپایی بازارچه‌های موقتی محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به تمهیدات بخش ایمنی حمل‌ونقل نیز بیان داشت: علاوه بر اقدامات ارتقای فرهنگ ترافیکی و رفتار سازی و راهنمایی مسافران، کلیه اتوبوس‌های اسکانیا فعال در بخش حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای قبل از شروع طرح نوروز ملزم به نصب سامانه FMS برروی خودروهای خود هستند تا گزارش آنلاین اطلاعات تمامی سنسورها و کدهای خطای ایجاد شده در سیستم ناوگان (لنت، موقعیت محور ، وزن وارد بر محور ،کنترلگر ریتاردر و...) به مرکز مدیریت راه‌های کشور ارسال شود.

حسن نیا افزود: با ۱۴۶مرکز معاینه فنی سراسر کشور برای افزایش زمان ارائه خدمات و آماده به کار بودن آنها به منظور خدمات رسانی به ناوگان عمومی برنامه‌ریزی و هماهنگی انجام شده است.  همچنین نظارت بر مراکز معاینه فنی به صورت سیستمی و بازدیدهای میدانی و کنترل نحوه انجام و صدور گواهی معاینه فنی، اجرای طرح کنترل و نظارت بر تردد (کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی  جاده ای ) با همکاری پلیس راه در تمامی استان ها انجام می‌شود.

رصد تصادفات در راه‌ها در مدت زمان اجرای طرح نوروزی

وی از رصد تصادفات در راه‌ها در مدت زمان اجرای طرح نوروزی خبر داد و گفت:  بررسی علل وقوع تصادف از طریق حضور تیم کارشناسی ستاد در محل وقوع حادثه و بررسی سیستمی از طریق سامانه سپهتن انجام و سپس گزارش به مقامات ذیربط داده می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان یادآور شد:  تمامی برنامه‌ها و تمهیدات با هماهنگی و همکاری نزدیک و تنگاتنگ با ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، هماهنگی ستادی و استانی با  شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، شبکه بهداشت، شبکه بانکی(بانک ملی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت‌های انسانی نیروهای مسلح، پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، مراکز مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تهیه و تدوین شده است. از طرفی با کاروان‌های راهیان نور و همکاری و مساعدت شده است تا نظارت لازم به منظور به کارگیری ناوگان دارای استاندارد فنی و ایمنی فراهم شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.