یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷

کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق:

موضع‌گیری آمریکا علیه الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق است

عراق

عباس الاسماعیلی عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که الحشد الشعبی اجازه نمی‌دهد آمریکا قیّم عراق باشد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «رابرت پالادینو» سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا اخیرا نیروهای سازمان الحشد الشعبی عراق را که در شکست داعش و آزادسازی مناطق این کشور از اشغال این گروه تروریستی نقش بسزایی ایفا کردند، «نیروهای فرقه‌ای» خواند.

کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را «خدشه به حاکمیت عراق» توصیف کرد.

«عباس الاسماعیلی» عضو این کمیته به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «نیروهای الحشد الشعبی بخشی مهم از سیستم امنیتی عراق هستند که تروریسم را بیرون راندند و در برابر عناصر تروریستی داعش به پیروزی رسیدند».

الاسماعیلی تأکید کرد که خدشه وارد کردن به این نیروها به منزله نقض حاکمیت عراق و مداخله آشکار در مسائل امنیتی و داخلی این کشور است.

وی تصریح کرد که واشنگتن به طور گسترده در تلاش است از رهگذر گنجاندن برخی از گروههای وابسته به الحشد الشعبی در لیست تروریسم، این سازمان را منحل کند، ولی شکست خواهد خورد.

عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق با بیان اینکه الحشد الشعبی اهمیتی به این فشارها نمی‌دهد، خاطر نشان کرد که این سازمان اجازه نمی‌دهد آمریکا قیّم عراق باشد.

الاسماعیلی از دولت و وزارت خارجه عراق خواست که سفیر آمریکا را احضار کرده و به خاطر نقض حاکمیت عراق و تعدی به الحشد الشعبی، یادداشت اعتراضی تسلیم وی کند.

وی با اشاره به اینکه اظهارات پلادینو در خصوص الحشد الشعبی غیر قابل پذیرش است و نباید در قبال آن سکوت کرد، اعلام کرد که «پارلمان طی روزهای آتی، با جمع کردن امضا برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، در این خصوص موضع‌گیری خواهد کرد».

شکست سیاسی آمریکا از شکست نظامی آن سنگین‌تر است

در همین ارتباط، «محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی جنبش «عصائب اهل الحق» به گزارش وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد و تأکید کرد که واشنگتن به این یقین رسیده که شکست سیاسی‌اش در انتخابات اخیر عراق بزرگتر از شکست نظامی خود در این کشور بوده است.

الربیعی به شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت که «چنین گزارش‌ها و مواضع آمریکایی باعث نخواهد شد که الحشد الشعبی و فراکسیون‌های سیاسی از اهداف خود عقب بنشینند».

وی در پایان تأکید کرد که الحشد الشعبی و فراکسیون‌های سیاسی عراق وارد محور آمریکا نخواهند شد؛ محوری که در تلاش است عراق تضعیف شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.