یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱

سردار مهماندار عنوان کرد

برخورد جدی پلیس با تخلفات حادثه‌ساز در نوروز/ لغو طرح ترافیک و زوج‌ و فرد از ۲۹ اسفند

مهماندار

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: طرح ترافیک و زوج و فرد از روز ۲۹ اسفند، تا پایان روز ۱۶ فروردین اجرا نمی‌شود، از روز ۱۶ فروردین به بعد تا اول تیر ماه طرح ترافیک و زوج و فرد مانند سال ۹۷ خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در نشست خبری با بیان اینکه در شهر تهران همواره به دنبال روان‌سازی ترافیک بودیم، اظهار کرد: تهران بیش از چهار میلیون وسیله‌نقلیه شماره‌گذاری شده دارد، علاوه بر این حدود یک میلیون خودرو هر روز به تهران وارد و شب  خارج می‌شوند.  فقط هر روز صبح حدود ۵۰۰ هزار خودرو از سمت کرج به تهران می‌آیند.

رئیس پلیس راهور تهران با بیان اینکه ۲۰ میلیون سفر روزانه در تهران انجام می‌شود، گفت: خودروهای شخصی، در زمان پیک ترافیک ۶۷ درصد ظرفیت معابر را اشغال کردند که عمدتاً تک سرنشین هستند. مترو یکی از ضروریات شهر تهران است، باید تسهیلاتی برای مردم فراهم کنیم که از حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده کنند، ظرفیت معابر در اختیار پلیس نیست.

پیشنهاد تأسیس یک سازمان جدید در شهرداری تهران

مهماندار تصریح کرد: به نظر می‌رسد جای سازمانی در شهرداری تهران به عنوان خدمات بزرگراهی خالی است که باید در کنار پلیس دارای تجهیزات کافی باشد که به طور مثال بعد از تصادف اقدام به جابه‌جایی خودرو کند.

وی افزود: در سال ۹۷ تمام تلاش خود را برای کنترل تصادفات انجام دادیم، زمانیکه وضعیت اقتصادی خوب نیست، تعداد زیادی خودرو برای مسافرکشی به تهران می‌آیند.

مهماندار با بیان اینکه در ۱۱ ماهه نخست امسال تلفات رانندگی در تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد و تصادفات جرحی پنج درصد کاهش داشته، گفت: بیش از ۹۰ درصد از علل تصادفات به عامل انسانی برمی‌گردد. بزرگراه‌هایی در تهران داریم که هیچ شباهتی به معابر درون‌شهری ندارند؛  به نظر می‌رسد نقش فنی و مهندسی و شهرداری در رفع نقاط پرتصادف حائز اهمیت است.  از طرفی بخش زیادی از اشتغال کشور در صنعت خودروسازی است اما باید نسبت به ایمنی خودروها نیز اقدام صورت گیرد.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ یادآور شد: ۶۰۵ نفر در سوانح رانندگی تهران در ۱۱ ماه گذشته جان باختند که ۵۲ درصد از این رقم در بزرگراه‌ها صورت گرفت، ۸۹ درصد آقا و ۱۱ درصد خانم بودند، ۳۴ درصد از کشته‌ها در صحنه تصادف، ۱۱ درصد در حین انتقال و ۵۵ درصد در بیمارستان جان باختند.

افزایش بیش از ۵۰ درصدی سهم عابران پیاده در تصادفات

وی افزود: ۴۶ درصد از تصادفات در تهران مربوط به عدم توجه به جلو است که بخش زیادی از آن به دلیل استفاده از موبایل رخ می‌دهد، ۲۱ درصد نیز مربوط به تخطی از سرعت مطمئنه است. امسال رشد سهم تصادفات عابر پیاده را داشتیم، این رقم در سال گذشته ۳۰ درصد بود که امسال به ۴۶ درصد از رسیده است، برخی از عابران از محلهای مجاز عبور نمی‌کنند.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه موتورسیکلت سواران ۳۷ درصد سهم در تصادفات تهران نقش داشتند، متذکر شد: باید خدمات اورژانسی و پیش‌بیمارستانی بهتر ارائه شود که این قسمت در اختیار وزرات بهداشت است، اقدامات در حوزه تصادف، قبل، حین و بعد از حادثه است.

به گفته وی ۴۹ درصد از تصادفات فوتی تهران در ۱۱ ماهه گذشته در روز و ۵۱ درصد در شب رخ داده است.

مهماندار با اشاره تمهیدات ترافیکی پلیس راهور برای شب عید، درباره طرح نوروزی پلیس راهور گفت: در این ایام ترافیک را در مقابل مراکز خرید کنترل می‌کنیم، از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین طرح ویژه‌ای برای برخورد با تخلفات به ویژه تخلفات حادثه‌ساز داریم، در رابطه با تخلفات حادثه‌ساز اغماض نمی‌کنیم، خودرو حتماً توقیف می‌شود و اگر تخلفی باشد که آرامش مردم را برهم بزند، حتماً کار قضایی نیز صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروزی طرح ویژه‌ای برای بحث تست سلامت رانندگان اعم از تست الکل و موادمخدر وجود خواهد داشت، گفت: در برخی نقاط شهر تیمهای ثابت در این زمینه خواهیم داشت؛  رانندگی در حال مستی، ۲۱ روز توقیف وسلیه‌نقلیه و حد شرعی را به همراه دارد.

مهماندار افزود: در ۵۰ نقطه از تهران دوربینهای سیار مستقر هستند؛  حداکثر سرعت در بزرگراه‌های شمالی و جنوبی ۸۰ و در بزرگراه‌های شرقی و غربی ۹۰ کیلومتر است.

رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به فعال بودن بیش از ۵۰ تیم نامحسوس در ایام نوروزی در شهر تهران، گفت: برای چهارشنبه آخر سال و روز طبیعت نیز تمهیدات لازم صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: طرح ترافیک و زوج و فرد از روز ۲۹ اسفند، تا پایان روز ۱۶ فروردین اجرا نمی‌شود؛ از روز ۱۶ فروردین به بعد تا اول تیر ماه طرح ترافیک و زوج و فرد مانند سال ۹۷ خواهد بود و تغییرات طرح زوج و فرد از اول تیرماه اجرا می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.