چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در گفتگو با قدس آنلاین:

پرداخت یارانه نقدی تصمیم اشتباهی بود/ امسال دو دهک بالایی یارانه بگیر حذف می‌شوند

رضاطلبی

یارانه‌های نقدی

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: حذف دهک های بالا یارانه بگیر باید با سرعت و جدیت بیشتری از سوی دولت انجام شود.

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با قدس آنلاین اظهار داشت: پرداخت نقدی یارانه به همه افراد جامعه از ابتدا کار درستی نبود و باید در اجرای آن دقت بیشتری صورت می گرفت.

وی با بیان اینکه از هنگام پرداخت  اولین یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومان در سال ۸۹ تاکنون هر فرد درمجموع حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یارانه دریافت کرده است، تصریح کرد: اگر این طرح با درایت بهتری اجرا می شد و صرفا از همان ابتدا به دهک های پایین و مستحق مبلغی پرداخت می گردید و منابع به جای پرداخت نقدی صرف ایجاد اشتغال، صنعت، پروژه های عمرانی، توسعه شبکه بهداشت و درمان و تنظیم بازار می شد به مراتب نتایج بهتری را در بر می داشت.

نماینده نیشابور و فیروزه افزود: اگرچه  دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ پیشنهاد داده بود که پرداخت یارانه ها در سال جاری به صورت استانی انجام و حذف دهک های بالایی که در حال حاضر یارانه دریافت می کنند در خود استان ها و توسط بررسی ها و تحقیقات محلی انجام شود اما در نهایت مجلس با این تصمیم مخالفت کرد و مسئولیت حذف دهک های یارانه بگیر را همچنان بر عهده دولت قرار داد اما در مقابل به دولت این اختیار را داد که امسال دو دهک بالایی را نیز از لیست دریافت یارانه حذف کند وافرادی را که در سال های قبل یارانه انها حذف و ادعا دارند استحقاق دریافت ان را دارند به لیست یارانه بگیران اضافه کند.

گرمابی با بیان اینکه ۴۵ هزار تومان در زندگی برخی از یارانه بگیران  ارزش چندانی ندارد، ادامه داد: حذف دهک های بالا یارانه بگیر باید با سرعت و جدیت بیشتری از سوی دولت انجام شود و مبلغ آن صرف اختصاص کارهای اساسی در کشور و افزایش مبلغ پرداختی به دهک های پایین شود به طوری که مثلا  مبلغ کل یارانه پرداختی به اقشار اسیب پذیر و کم در آمد در سال گذشته سه برابر افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه وقتی حقی به مردم داده می شود گرفتن آن بسیار سخت می شود، اظهار داشت: برخی از دهک های پایین نگاه ویژه  و حساب شده ای  برای دریافت یارانه دارند و حتی از کارت یارانه خود به عنوان ضمانت وام یا قرض پول از دیگران استفاده کرده اند، از این رو اگرچه پرداخت نقدی یارانه ها از ابتدا کار اشتباهی بود اما حذف و قطع ان در حال حاضر امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/

نظرات

  • ab ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ - ۱۱:۵۵
    0 0
    کار درستی بود اگر درست اجرا می شد. یعنی بعد از چند سال باز بنزین 1000 تومن نبود نان و گاز و .... همچنان برای راضی نگه داشتن مردم ثابت نمی ماندند. وقتی 45500 را برای بار اول واریز کردند دلار حدود 3000 و طلا حدود 25000 هر گرم بود با این حساب سر انگشتی به نسبت دلار باید الان 182000 واریز شود نه 45500 و به نسبت طلا باید 820000 تومن واریز می شد . در حالت کلی یا کاری را انجام ندهید یا درست انجام دهید .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.