سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

بارندگی های اخیر نجات بخش تنها اثر ملی طبیعی خراسان رضوی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

بارندگیهای اخیر موجب جانبخشی دوباره به 'دریاچه بزنگان' تنها اثر ملی طبیعی خراسان رضوی و افزایش سطح آب آن شده است.

به گزارش قدس آنلاین، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: وضعیت دریاچه بزنگان تا پیش از بارشهای بهاری امسال بسیار نگران کننده و همراه با دغدغه فراوان بود.

جواد دامن پاک افزود: بارندگی روزهای اخیر به قدری موجب بهبود وضعیت دریاچه بزنگان شده که سطح آن ۳۵ سانتیمتر نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی به نبود امکان اندازه گیری میزان افزایش دبی آب ورودی به دریاچه بزنگان اشاره و بیان کرد: بالا آمدن سطح آب و نیز افزایش پوشش گیاهی حومه دریاچه اتفاقات خوشایند و دلگرم کننده ای است که برای این اثر طبیعی قابل مشاهده است.

وی گفت: بر این اساس امسال بزنگان از وضعیت با ثباتی برخوردار خواهد بود و به معنای واقعی می توان گفت این دریاچه با بارشهای اخیر جان گرفته است.

پاک دامن به تاثیر بارندگیهای اخیر بر دیگر مناطق محیط زیست خراسان رضوی هم اشاره و بیان کرد: امسال وضعیت بارش در کل استان بسیار خوب بوده و همه مناطق از نظر پوشش گیاهی و پرآب شدن چشمه ها و آبگیرها وضعیت خوبی دارند. به ویژه در شهرستانهای جنوبی خراسان رضوی مانند گناباد و بجستان هر سال با مشکلات ناشی از خشکی مناطق و بی آبی برای وحوش مواجه بودیم اما به نظر می رسد این مشکل برای امسال رفع شده است.

وی افزود: همچنین بارندگیهای خوب اخیر میزان تهدید کانونهای گرد و غبار را کاهش داده زیرا افزایش پوشش گیاهی امکان برپایی گرد و غبار را کم می کند. بهبود پوشش گیاهی و آب فراوان موجب افزایش جمعیت گونه های مختلف نیز طی خواهد شد.

بزنگان آبگیر طبیعی با وسعت حدود ۸۰ هکتار است که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری مشهد، ۷۵ کیلومتری جنوب غربی سرخس و ۳.۵ کیلومتری شمال شرق روستای بزنگان به عنوان یکی از زیباترین دریاچه های کشور دامن گسترده است.

منبع: صدا و سیما

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.