سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰

بازدید میدانی اعضای شورای شهر همدان از مناطق سیل زده لرستان

2

همدان- رییس و اعضای شورای شهر همدان با حضور در مناطق سیل زده استان لرستان از جمله شهرستان چگنی، پل دختر و خرم‌آباد از نحوه امدادرسانی نیروهای اعزامی بویژه مدیریت شهری همدان در این نقاط بازدید کردند و درادامه دیدار و نشست هم اندیشی با رییس و اعضای شورای شهر خرم آباد در جهت کمک و همکاری مدیریت شهری همدان با این شهرداشتند.

به گزارش قدس آنلاین، کامران گردان رئیس شورای شهر همدان در دیدار با اعضای شورای شهر خرم آباد همکاری و همیاری شهروندان همدانی و مدیریت شهری برای کمک به مردم سیل زده لرستان را ضروری دانست.

وی با اشاره به اینکه همدان در روزهای نخست نوروز ۹۸ درگیر سیل بود، یادآور شد: اکیپ هایی برای کمک به حادثه سیل زدگان لرستان از شهرداری همدان اعزام شد که هم اکنون در شهرستان چگنی مشغول خدمات رسانی و کمک به هموطنان هستند.

رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه مدیران استان همدان و در رأس آنها استاندار به طور جدی پای کار بوده و در کمک به شهرستان چگینی با تمام وجود تلاش می کنند، اضافه کرد: طی بازدید میدانی از منطقه و گفتگو با اهالی چگنی مردم از خدمت رسانی پرسنل شهرداری های همدان، ملایر و نهاوند رضایت داشتند.

کامران گردان  با بیان این که شهر همدان معین شهرستان چگنی از استان لرستان است، افزود: نیروهای شهرداری همدان تا زمانی که لازم باشد در منطقه حضور خواهند داشت و تلاش خود را برای پاکسازی و لایروبی آثار گل و لای  و بهسازی معابر و اماکن آسیب دیده به کار خواهند برد تا وضعیت منطقه به حالت عادی برگردد.

به گفته گردان مدیریت شهری همدان از هیچ اقدامی برای خدمت رسانی به مردم این مناطق سیل زده کوتاهی نخواهد کرد و در صورت نیاز مدت زمان فعالیت برای خدمت‌رسانی بیشتر به هموطنان در این مناطق ادامه خواهد داشت.

گردان با اشاره به اینکه بحران در زندگی هموطنان سیل زده، پس از فروکش کردن سیل آغاز می شود، افزود: متاسفانه شاهد آسیب های زیادی شهرهای سیل زده کشور هستیم و صدمات سنگین وارد شده به محل سکونت، کشاورزی و دامداری و زیرساختهای این مناطق، با فروکش کردن آب، تازه نمایان می شود که پس از بحران نباید هموطنان را تنها گذاشت.

* مردم ایران همیشه در صحنه های مختلف در کنار مسئولین، پای کار بودند

نایب‌رئیس شورای شهر همدان نیز ضمن ابراز همدردی با هموطنان شهرهای سیل زده لرستان و خوزستان و گلستان گفت: مردم ایران همیشه در صحنه های مختلف در کنار مسئولین، پای کار بودند که در حادثه اخیر نیز با حضور در مناطق سیل زده به کمک هموطنان خود شتافتند.

حمید بادامی نجات به اقدامات مردم استان همدان و مدیریت شهری در خصوص کمک به شهرهای سیل زده چگنی اشاره کرد و افزود: همچنین این کمک ها توسط شهرداری همدان در استان گلستان نیز ادامه داشت که قابل تقدیر است.

بادامی نجات به عنوان نماینده عضو شورای عالی استان ها اظهار کرد: در شورای عالی استان ها هم به دنبال این هستیم که شوراها در جهت خدمت به مردم به اهداف بالایی برسند.

وی با اشاره به خواهرخواندگی شهر خرم‌آباد با همدان پیشنهاد کرد: می‌توان خیابانی را به نام همدان در این شهر نامگذاری کرد و متقابلاً در همدان نیز این اقدام صورت پذیرد.

*شهروندان همدانی در حال خدمات دهی و کمک به مناطق سیل زده

حسین قراباغی هم در این دیدار افزود: آنچه که از دست شهروندان همدانی برمی آمد در کمک به هموطنان سیل زده انجام دادند و خالصانه پای کار بودند و هم اکنون نیز در حال خدمات دهی و کمک به این مناطق هستند.

رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان گفت: با توجه به اینکه همدان استان معین در شهرستان چگنی برای کمک به مردم سیل زده و ساخت و ساز این منطقه شده است که به لطف خداوند متعال به موقع نیروهای خدماتی و امدادی همدان حضور یافته و اقداماتی را انجام دادند.

قراباغی ادامه داد: فعالیت و تلاش نیروهای خدماتی شهرداری همدان در مناطق سیل زده قابل تقدیر است، چرا که به موقع وارد عمل شده و مشکلات و موانع را تا حدودی رفع کردند و ما اعضای شورا به نمایندگی از مردم شهر در پارلمان محلی بر حسب وظیفه نظارتی که بر شهرداری داریم و حس همدردی با سیل زدگان در این منطقه حضور یافتیم که علاوه بر بازدید میدانی از منطقه، این امر باعث دلگرمی نیروهای خدماتی و مردم سیل زده نیز می شود.

قراباغی با اشاره به اینکه با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح می‌توان منابع را به مدیریت کرد، اظهار داشت: با توجه به اتفاقات حوادث اخیر لرستان احتیاج به بودجه ملی دارد و باید دست به دست هم داده مناطق سیل زده را آباد کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان همچنین با اشاره به ظرفیت‌های خوب همدان در حوزه گردشگری افزود: در تلاش هستیم که زیرساخت‌های گردشگری را آماده کنیم و تا پایان فعالیت دوره پنجم شورا اتفاقات خوبی در این حوزه خواهد افتاد.

قراباغی همچنین به خواهر خواندگی همدان وخرم‌آباد اشاره کرد و یادآور شد: می‌توانیم در این راستا از ظرفیت‌های فرهنگی اجتماعی، گردشگری و اقتصادی این دو شهر بهره برد.

*دست به دست هم دهیم و شهرهای آسیب دیده را دوباره آباد کنیم

جواد گیاه شناس نیز در این جلسه  همدردی و کمک به هموطنان مناطق سیل‌زده را قابل تقدیر دانست و گفت: نیروهای اعزامی همدان توانستند فعالیت‌های بسیار مناسبی را در شهرستان چگنی انجام دهند و بعد از صدمات و آسیب هایی که سیل ایجاد کرده بود وقتی می بینیم مردم سراب دوره‌ای از خدمات شهری همدان، ملایر و نهاوند تشکر می کنند این باعث رفع خستگی نیروهای امدادی و خدماتی می شود.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه امیدواریم دست به دست هم دهیم و شهرهای آسیب دیده را دوباره آباد کنیم، گفت: امید است دیگر شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.

گیاه شناس در ادامه به تشریح ایجاد مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورا در دوره چهارم اشاره کرد و یادآور شد : در زمان بارشهای اخیر همدان نیز جزو شهرهای بحرانی پیش بینی شد و با اطلاعاتی که از قبل در اختیار مدیریت شهری قرار گرفته بود از بروز بحران جدی جلوگیری شد به گونه ای که شهرداری همدان از روزهای ابتدایی که سیل در کشور اتفاق افتاد، آمادگی مقابله و پیشگیری برای جلوگیری از حوادث را داشت.

وی در این خصوص اضافه کرد: همدان به عنوان یک شهر تاب‌آور در بلایای طبیعی تبدیل شده و سال گذشته شهرداری همدان به عضویت شهرهای تاب‌آور جهان درآمد و مجموعه اقداماتی که در گذشته صورت گرفته بود، خود منجر به این امر شد .

وی ظرفیت خوبه شهر خرم‌آباد در حوزه فناوری قابل توجه دانست و یادآور شد: ما می توانیم تفاهم نامه همکاری در این راستا با هم منعقد کنیم و از جمله موارد مهم در این زمینه انعقاد تفاهم‌نامه‌ در جهت جذب گردشگر داشته باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر خرم آباد هم گفت: دستگاه های امدادرسان و نیروهای مسلح و مردم با تمام قوا به یاری سیل زدگان شتافته اند و با نشان دادن همدلی و همبستگی عزم مثال زدنی خود را برای برون رفت از شرایط فعلی و بازگرداندن آرامش به مناطق سیل زده به نمایش گذاشته اند.

رستمی ضمن تشکر از شورا و شهرداری و پرسنل زحمتکش و نیز مردم همدان در خدمات رسانی و کمک به مردم لرستان و خرم آباد، افزود: سیل استان لرستان را با بحران بزرگ و عمیقی مواجه و مردم را با مشکلاتی روبرو کرد که امیدواریم این بحران با کمک دولت و دیگر هموطنان رفع شود.

*حادثه اخیر سیل خسارات مالی و روحی فراوانی را به دنبال داشت

علی محمد صالحی نسب نیز در این جلسه ضمن ضمن تشکر از دولتمردان و هموطنان در کمک به استانهای سیل زده گفت: حادثه اخیر سیل خسارات مالی و روحی فراوانی را به دنبال داشت اما فواید آن نیز همبستگی بین مردم بود که ایجاد شد ما باید از این حوادث ناگوار تجربه گرفته و این تجربیات را در تدوین برنامه‌های آینده لحاظ کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد و شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه ده ها هکتار از اراضی خرم آباد زیر سیل رفت، افزود: بخش عمده این آسیب ها، اقتصادی بود که به شهروندان وارد کرد به گونه ای که زندگی عادی شهروندان مختل شده و  اموال خود را از دست دادند.

 وی اضافه کرد: سیل تبعات اجتماعی زیادی به دنبال داشت چرا که شهروندان مناطق سیل زده با از دست دادن اموال خود جهت بازسازی تسهیلات دریافت کردند که باید زندگی خود را برای پرداخت وام بگذارند.

وی با بیان اینکه در بحران سیل ۵۵ دهنه پل تخریب و کیلومترها دیوار خراب شد،اظهار کرد: اکنون زمان آن است که کمک کنیم تا قبل از پاییز بازسازی ها انجام شود.

این عضو شورای عالی استانها اضافه کرد: نخستین روزهای فعالیت شورای عالی استان‌ها در دوره پنجم به دنبال ایجاد تعامل بین شوراهای کشور در جهت تبادل تجربیات بودیم.

صالحی همچنین گفت: بحث خواهرخواندگی همدان با خرم‌آباد اتفاق بسیار مبارکی است که باید در این راستا تعامل بین این دو شهر بیشتر شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.