جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

۷۰ درصد مازندرانی‌ها چاق هستند/ مصرف قلیان در زنان و جوانان نگران کننده است

اعرابی

مازندران- دکتر محسن اعرابی از چاقی ۷۰ درصد مازندرانی ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، محسن اعرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ظهر پنج شنبه در «همایش خودمراقبتی اجتماعی و سازمانی» اظهار کرد: ۷۰ درصد جمعیت بالای ۷۰ درصد مازندران دچار چاقی و اضافه وزن هستند.

وی با اشاره به اینکه مازندران رتبه اول چاقی در کشور را داراست، پرخوری و کم بودن فعالیت های بدنی را از عوامل اصلی چاقی دانست و گفت: متاسفانه مازندران رتبه اول چاقی زنان در کشور را داراست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۵۰ درصد مرگ ها ناشی از سکته، دیابت و فشارخون است، نقش تغذیه و تحرک را در این‌ مساله مهم دانست.

۲۵ درصد مردان سیگار می کشند

اعرابی با اعلام اینکه در خودمراقبتی دچار ضعف هستیم، افزود: ۲۵ درصد مردان سیگار مصرف می کنند که این منجر به مشکلات قلبی و عروقی، سکته های مغزی و انواع سرطان ها می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه کرد: مصرف قلیان، عادت بدی در جامعه است که متاسفانه این روزها بیشتر مشاهده می کنیم و این مساله وقتی دردناک تر می شود که مصرف قلیان در میان بانوان و سنین پایین رویت می شود.

اعرابی به ۵ دفعه پیاده روی ۳۰ دقیقه ای در هفته تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم کشور توسعه یافته ای داشته باشیم باید انسان سالم داشته باشیم و در این رابطه باید همه آحاد جامعه احساس مسولیت کنند.

وی امید به زندگی در کشور را ۷۳ تا ۷۶ سال عنوان کرد و یادآور شد: ۴۵ درصد جمعیت مازندران در روستاها زندگی می کنند و باید تمام ‌تلاش مان را بکار گیریم تا میزان فعالیت بدنی و پیاده روی در روستاها را ارتقا دهیم.

امید به زندگی، ۲۰ سال افزایش یافت

همچنین نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از انقلاب اسلامی تاکنون امید به زندگی ۲۰ سال افزایش یافته است، تاکید کرد: با ظرفیت های موجود می توان امید به زندگی را باز هم افزایش داد واین مساله در گرو این است که برنامه ها عملیاتی شود.

علی اصغر یوسف نژاد اضافه کرد: متولیان امر به تنهایی نمی توانند به رشد خودمراقبتی کمک کنند و این موضوع مشارکت و مداخله همه مردم را می طلبد.

خودمراقبتی یک وظیفه ملی است

وی خطاب به مسولین بهداشتی با اشاره به اینکه که ارتقاء خودمراقبتی یک وظیفه اداری نیست و باید آنرا یک وظیفه ملی بدانیم، از بخشداران و دهیاران نیز خواست برای توسعه خودمراقبتی، از روستاهای بزرگ بعنوان پایلوت شروع کنند.

نماینده مردم ساری در مجلس با اعلام اینکه دهیاری ها ظرفیت خوبی در این زمینه هستند، افزود: در این راستا باید از ظرفیت تشکل های مردمی هم استفاده کرد.

یوسف نژاد یادآور شد: بخش عمده ای از سبد ماهیانه خانواده ها به هزینه های درمانی اختصاص می یابد که این مساله با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی آزادهنده است و باید با ارتقا دانش خودمراقبتی، این هزینه ها را کاهش داد.

در پایان این مراسم با خضور مدیران دانشگاه علوم پزشکی مازندران از بخشداران، دهیاران و بهورزان نمونه تجلیل و قدردانی شد.

انتهای پیام /