چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان:

"کاخ سردار امجد" تالش تبدیل به موزه می‌شود

میراث فرهنگی

گیلان- امیر انتخابی گفت: کاخ سردار امجد برای تاسیس موزه تالش انتخاب شد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان، شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، با اعلام این خبر گفت: کمیته بناهای تاریخی، کاخ سردار امجد را برای تاسیس موزه تالش مناسب ارزیابی کرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که مسئله مکان موزه حل شود، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آمادگی راه اندازی و تجهیز فاز اول موزه ظرف مدت ۶ ماه را خواهد داشت.

امیر انتخابی افزود: موزه تالش می تواند به عنوان یک مرکز فرهنگی، نقشی موثر در معرفی و تقویت هویت فرهنگی منطقه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ساختمان سردار امجد بزرگترین بنای آجری بخش غرب گیلان بوده و در دوره قاجار مرکز ارگ حکومتی منطقه خمسه طوالش شامل شهرهای (آستار، تالش، رضوانشهر، ماسال شاندرمن و فومن و شفت) بوده که این خود مزیتی دو چندان برای این بناست از جهت دیگر نشانگر اهمیت آن در صفحات تاریخ اجتماعی و فرهنگی منطقه است که تاکیدی دوباره بر لزوم حفظ و حراست از این بنای مهم است.

امیر انتخابی گفت: تالش دارای ۲ هزار اشیای تاریخی کشف شده است که خوشبختانه بیش از ٩٠درصد آن وارد نرم افزار جام شده و کاملا ساماندهی شده است و ٥٣ اثر تاریخی در تالش در فهرست آثار ملی تاکنون به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.